Oynatma Listesi
HABERLER

Yatırımı olanlar dikkat! 700 milyonluk kripto para vurgunu

Kripto para yatırımı yapanlar dikkat! Kripto borsaları ile yapılan 'vurgun' haberleri gündemden düşmüyor. Bitrota kripto para borsası lideri gözaltına alındı. Son bir haftadır ise hisseler hızla düşüyor. Peki dolandırılmamak için hangi adımlar atılmalı? İşte cevabı...

CNN Türk canlı yayınında Avukat Sinan Keskin ile CNN Türk istihbarat Şefi Nihat Uludağ, son dönemde artan 'kripto para vurgunu' haberlerini değerlendirdi.

 

'KAYSERİ'DEN ATAŞEHİR'E TAŞIYOR'

CNN Türk istihbarat Şefi Nihat Uludağ konuşmasında şu ifadeleri kullandı:  Bitrota adlı kripto para borsası Kenan Altun ve firma yöneticileri tarafından Kayseri merkezli olarak 2018’de kuruluyor. Daha sonra lük otellerde birtakım mekanlarda da şubeler açarak yüksek kar vaadinde bulunarak 82 bin kişiye ulaşıyorlar. Bu kişiler onların kripto para borsalarında işlem yapmaya başlıyor. Cirolar arttıkça da şirket merkezini Kayseri’den İstanbul Ataşehir’de taşıyor.

Bir süre sonra üyeler paralarını çekememeye başlıyor ve şikayetler oluyor. Yaklaşık 82 bin üyesi olan bir borsa ve 600-700 milyon liralık bir vurgundan bahsediliyor. İddialar üzerine İstanbul ve Kayseri Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatıyor. Dün İstanbul siber suçlarla mücadele şubesi ekipleri düğmeye bastı ve firma yöneticisi Kenan Altun’u gözaltına aldı.
Vurgun ne kadar işte onların da ayrıntılarını siber şubenin yapacağı teknik analiz sonucunda belli olacak.

 

"THODEX'TE DE UYGULANAN BİR SİSTEMDİR"

Avukat Sinan Keskin ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Öncelikle mekanizmanın ismi ponze sistemidir. Kripto para piyasasından sonra insanların güvenleri de coinlere karşı azalmaktadır. Bundan sonra insanlar kripto paralarını çekmeye başlamaktadır. Çekmeye çalıştıkları zaman sistem ödeme yapamamakta ya da aynı zamanda bugün yarın ödöyeceğiz paranızı yabancı kuruluşlarla görüşüyoruz diyerek insanları oyalıyorlar. Burada işin özü ponzi sistemidir. Thodex’te de uygulanan bir sistemdir.

"PONZİ OYUNU SONA ERDİ"

Ponzi sistemi yüksek kar getiren bir ürün olduğu ve bu ürün sayesinde yatırımcılara para ödendiği iddia edilerek sisteme yeni yatırımcılar çekilmeye çalışılmaktadır. Thodex’teki hadise ile birlikte insanlar artık bu sistemlere yatırım yapmamaktadır ve paralarını korku nedeniyle çekmeye çalıştıklarında bu ponzi oyunu sona erdi. Bunun gibi daha birçok kripto para borsasının çökeceğini görebileceğimiz söyleyebilirim. Mağdurların çok ciddi zararları var. İnsanlar planlayabilirler belki ama çok yüksek miktarda paralardan bahsediyorum.

 

1 milyar TL’ye kadar varan zararlardan bahsediyoruz. 82 bin kayıtlı üyesi var Bitrota’da. 26 bin kişi aktif ben sadece dogecoin mining’de keza öyle ben sadece dogecoin mining’de dolandırıcı olan kişinin cüzdanında soğuk cüzdandan takip yapılabilir 140 milyonu gördüm kripto para karşılığı olarak.

Bazen insanlar şunu söylüyor bu kadar büyük paralar olabilir mi bu kadar büyük paralarla insanlar sisteme dahil olabilir mi? Evet olabilirler ne zaman k Thodex hadisesi yaşandı ondan sonra bir kaos başladı. Dolar ve TL cinsinden paralarımız normal sistemde kalır mı diye çektikten sonra ponzi oyunu sona verdi ve borsalar çöktü.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER