Geri Dön

‘12 Mart ve 12 Eylül de kapsama alınsın’

CHP, Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının ortadan kaldırılmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini öngören kanun teklifindeki düzenlemelerin, 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesi için de geçerli olmasını istedi.

‘12 Mart ve 12 Eylül de kapsama alınsın’
ŞEVKET YAMAN Ankara

 

CHP; bu hafta Genel Kurul’da görüşülecek Yassıada teklifine eklenmesi istemiyle hazırladığı ek görüş yazısında “27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül unutulmaz mağduriyetlere yol açtı. Toplumsal vicdan ve adalet duygusu açısından, ölüm cezaları arasında ayrım yapmamak gerekir” ifadelerine yer verdi. Teklife yeni madde ihdası yapılması ve “sıkıyönetim mahkemelerinin verdiği idam kararlarının da ortadan kaldırılması” istenen yazıda, mevcut teklifteki, “mağdur ailelerin dava açabilmeleri ve adli sicil kayıtlarının düzeltilmesine” ilişkin maddeye, 12 Mart ve 12 Eylül’ün de dahil edilmesi önerildi. Anayasa Komisyonu CHP Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “27 Mayıs, cumhuriyet tarihimizdeki ilk derin kırılmadır. Ancak her kırılma büyük mağduriyetleri beraberinde getirmiştir. Yalnız 27 Mayıs yargılamaları değil, 12 Mart ve 12 Eylül sıkıyönetim mahkemeleri de bağımsız olmayan mahkemelerdi. Teklifin indirgeyici yaklaşımı 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesi sonrası çok derin ve geniş yelpazeli hasar ve mağduriyetleri ele almaması önemli bir sorundur” dedi.

Bakan Soylu'dan Yıldırım-1 Cudi operasyonu ile ilgili açıklamaİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yıldırım-1 Cudi operasyonuna değinerek "Bugün Cudi’de, 15 Temmuzdaki en genç şehidimiz olan Halil İbrahim Yıldırım anısına başlattığımız 'Yıldırım-1 Cudi' operasyonu inşallah terör örgütüne sizin vurduğunuz gibi büyük bir darbeyi ortaya koyacaktır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber