Geri Dön
Siyaset‘12 Mart ve 12 Eylül de kapsama alınsın’

‘12 Mart ve 12 Eylül de kapsama alınsın’

CHP, Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının ortadan kaldırılmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini öngören kanun teklifindeki düzenlemelerin, 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesi için de geçerli olmasını istedi.

‘12 Mart ve 12 Eylül de kapsama alınsın’

 

CHP; bu hafta Genel Kurul’da görüşülecek Yassıada teklifine eklenmesi istemiyle hazırladığı ek görüş yazısında “27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül unutulmaz mağduriyetlere yol açtı. Toplumsal vicdan ve adalet duygusu açısından, ölüm cezaları arasında ayrım yapmamak gerekir” ifadelerine yer verdi. Teklife yeni madde ihdası yapılması ve “sıkıyönetim mahkemelerinin verdiği idam kararlarının da ortadan kaldırılması” istenen yazıda, mevcut teklifteki, “mağdur ailelerin dava açabilmeleri ve adli sicil kayıtlarının düzeltilmesine” ilişkin maddeye, 12 Mart ve 12 Eylül’ün de dahil edilmesi önerildi. Anayasa Komisyonu CHP Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “27 Mayıs, cumhuriyet tarihimizdeki ilk derin kırılmadır. Ancak her kırılma büyük mağduriyetleri beraberinde getirmiştir. Yalnız 27 Mayıs yargılamaları değil, 12 Mart ve 12 Eylül sıkıyönetim mahkemeleri de bağımsız olmayan mahkemelerdi. Teklifin indirgeyici yaklaşımı 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesi sonrası çok derin ve geniş yelpazeli hasar ve mağduriyetleri ele almaması önemli bir sorundur” dedi.

Kızını parka götüren baba ölmüştü! Şehir eşkıyaları böyle çatıştıŞişli'de kızını parka götürmek isteyen kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde eli silahlı kişilerin rast gele ateş açtığı ve mahalledeki bir kişinin vurulduğu görülüyor. Sıkılan kurşunlarla araçların camları da patlıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler