Geri Dön
Siyaset‘9.3 milyon hanede sabit internet yok’

‘9.3 milyon hanede sabit internet yok’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’de sabit geniş bant internet bağlantısı olmayan hane sayısının 9 milyon 374 bin olduğunu bildirdi.

‘9.3 milyon hanede  sabit internet yok’

Adıgüzel, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de hanelerdeki güncel internet kullanımına ilişkin istatistiki bilgileri paylaştı. TÜİK’in 2021 yılı verilerine göre, sabit geniş bant ile erişimi olmayan hanelerin oranının yüzde 38,1 olduğunu söyleyen Adıgüzel, “Her ne kadar pandeminin etkisiyle evlerdeki sabit geniş bant internet bağlantısında 2020 yılına göre yüzde 10’dan fazla bir artış yaşanmış görülse de hanelerin yüzde 40’a yakınında sabit internet bağlantısı olmaması, Türkiye’nin halen interneti cepten eve taşıyamadığının göstergesidir. TÜİK’in ‘İstatistiklerle Aile 2020’ yılı verilerine göre Türkiye’de 24 milyon 604 bin hane mevcut. Buna göre, 9 milyon 374 bin hanede sabit internet bağlantısı bulunmamaktadır. Kaldı ki son verilere göre, Türkiye’de nüfusa göre sabit geniş bant yaygınlık oranı yüzde 20.4 iken, OECD ortalaması yüzde 32.5’tir” dedi.

Türkiye’de 2021 yılında 1 milyon 968 bin haneye ise sabit ya da mobil herhangi bir internet hizmetinin giremediğine de işaret eden Adıgüzel, “Bu hanelerin kaçında öğrenci olduğu resmi otoritelerce açıklanmadı ancak uzaktan eğitim süreci boyunca yalnızca resmi rakamlara göre 4 milyonun üzerinde öğrencinin uzaktan eğitime erişemediği bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

İnternet hızında 98’inci sıradayız

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) son güncel verilerine göre, Türkiye’deki sabit geniş bant abonelerinin yaklaşık yüzde 34,3’ünün 10-16 Mbps, yüzde 21,1’inin ise 16-24 Mbps arası hızda internet hızına sahip olduğunu kaydeden Adıgüzel, şunları söyledi: “Global ölçekli Speedtest’in Temmuz 2021 raporuna göre Türkiye sabit geniş bant internet hızında 180 ülke arasında 38.58 Mbps ile 98’inci, mobilde ise 139 ülke arasında 45.42 Mbps ile 55’inci sırada yer almaktadır.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Siber dolandırıcıların oyununa gelmeyinNeredeyse her gün telefonumuza bilmediğimiz numaralardan mesajlar geliyor. Kendilerini banka ya da bilinen bir kurumun adıyla tanıtarak gönderdikleri linke tıklamamızı istiyorlar. İşte bu noktada siber dolandırıcılarının oyununa geliyoruz.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler