Geri Dön

ABD gezisi öncesi Erdoğan'la strateji belirledi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu'na katılmak için yarın Esenboğa Havalimanı'ndan ABD'ye hareket edecek.

ABD gezisi öncesi Erdoğan'la strateji belirledi

Gül'ün, 9 gün sürecek BM toplantısı çerçevesindeki ABD gezisinde, başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere dünya siyasetinde önemli rol oynayan ülkelerin liderleri ile ağırlıklı olarak uluslararası bir sorun niteliği kazanan Suriye krizi konusunda görüşme yapması planlanıyor. Bu süreçte, Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde, tarihteki 16 Türk imparatorluğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeleyen 16 yıldız ve güneşten oluşan forsun estetik bir fotoğrafına yer verilmesi dikkat çekti.

Erdoğan ile Gül'ün ikili zirvesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi çerçevesinde Rusya'ya yaptığı ziyarette, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda önemli görüşmelerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak için cuma günü sabah saatlerinde ABD'ye hareket edecek. Gül, bu önemli gezisinin öncesinde perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye krizinin değerlendirildiği ikili bir görüşme yaptı. Bu ikili görüşmede; daha önce Obama ve Putin ile görüşen Erdoğan ile Gül'ün, Suriye krizi konusunda BM nezdinde verilecek mesajlar ile ikili görüşmelerde takınılacak tutumlar çerçevesinde taktik ve stratejik seviyede önemli değerlendirmelerde bulunduğu yorumları yapıldı.

3. sırada konuşacak
BM Genel Kurulu 68. Genel Kurulu genel görüşmeleri, 24 Eylül-4 Ekim 2013 tarihleri arasında New York'ta yapılacak. Gül, BM Genel Kurulu'nda, Brezilya ve ABD başkanlarının ardından üçüncü sırada konuşma yapacak. Bu Türkiye açısından önemli. Çünkü, BM teamülleri çerçevesinde birinci sırada Brezilya, ikinci sırada ise ABD konuşma hakkına sahip.

Forslu fotoğraf
Gül'ün ABD'ye hareketinden önce Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden Mustafa Öztartan'ın bir fotoğrafı yer aldı. Çankaya Köşkü 1 numaralı giriş kapısından üst üste çekim tekniğiyle çekilmiş bu fotoğrafta, Cumhurbaşkanlığı forsunun vurgusu Köşk'ün görüntüsüne farklı bir hava katıyor. Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız, tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu; ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeliyor.

Yeşilköy ve Hadımköy Hastaneleri yarın hizmete açılacakYeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile restore edilerek yeniden hizmete alınan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi yarın yapılacak törenin ardından açılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber