Siyaset ‘Aday olmayacağımı size kim söyledi?’

‘Aday olmayacağımı size kim söyledi?’

08.12.2020 - 07:00 | Son Güncellenme:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bütçe konuşması sırasında AK Parti sıralarından gelen ‘aday ol’ sataşmalarına “Aday olmayacağımı kim söyledi?” yanıtını vermesi dikkat çekti.

‘Aday olmayacağımı size kim söyledi’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bütçe işçiye, çiftçiye, emekliye ne getiriyor? Bu bütçe faiz bütçesidir, haramzadelerin bütçesidir” dedi. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası, SGK, Sayıştaş, Hazine, SPK, DASK, TMSF, TÜİK ve Türkiye Varlık Fonu’nun, TBMM’ye bilgi vermek zorunda olduklarını ancak canları istediği zaman kanuna uymayıp suç işlediklerini savundu. Merkez Bankası rezervinin eksi 47 milyar dolara düşmesi ve 128 milyar doların kimlere verildiğinin araştırılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Bu Meclis bunu araştırmayacaksa neyi araştıracak? ‘Kanaryalar ne kadar yaşar?’ diye bir önerge verin, belki arkadaşlar buna ‘evet’ derler” dedi. Yarattığı istihdamın, bir iktidarın ekonomideki başarısının ölçüsü olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer istihdam yaratmıyorsanız ekonomide sadece belli çevrelere, belli kişilere çalışıyorsunuz demektir. Bugün Türkiye’de 10 milyonun üstünde işsiz varsa bu 18 yıllık iktidar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için değil, bir avuç kişi için çalışmıştır. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletini Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet eder hale getirdiniz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

‘Nerede bu tank?’

Kılıçdaroğlu, Tank Paleti Fabrikası’nın ülkenin namusu olduğunu aktarırken, “Ethem Sancak’ın hangi tank yapma işi var ya! Erdoğan ‘Fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil’ diyor, doğruya doğru. Çünkü bedava verildi. O nedenle ‘peşkeş çekildi’ diyoruz” dedi. 2018’de 250 Altay tankının TSK’ya teslim edileceğinin açıklandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Nerede tank? Bari bir oyuncak tank alsalar. Dükkânlardan mal topluyor, topladığı malları faturaya yazıyor, altına yüzde 25 kâr koyuyor, ‘Bunu bana ödeyeceksiniz. Bununla tank yapacağım’ diyor. Nerede bu tank?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Kovid-19’la mücadeleye ilişkin “Defalarca söyledim, saygın bir devlet vatandaşına yalan söylemez. Doğru bilgiler vermediniz. Israr ettiler. Türk Tabipleri Birliği söyledi, ‘ölümler daha fazla.’ Türk Tabipleri Birliği’ni neredeyse linç edecektiniz. Ne oldu, kim doğruyu söyledi? Türk Tabipleri Birliği” dedi.Kılıçdaroğlu, “Doktorların, sağlık çalışanlarının başarısını kendinize mal etmeyin. Onlar günün 24 saatinde çalıştılar.” dedi.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu, ilk seçimlerde iktidara gelerek halkı refaha ulaştıracaklarını, demokrasiyi getireceklerini, Türkiye’yi Londra tefecilerinden kurtaracaklarını söylerken, AK Parti sıralarından “Aday ol aday!” diye laf atıldı. Kılıçdaroğlu bu sözlere “Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi?” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, “Ben tek adam rejimi istemiyorum. Demokratik, halkçı, parlamenter sistem istiyorum. Ben her kuruşun hesabını veren bir siyaset anlayışı istiyorum” dedi.