Geri Dön
SiyasetAK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan büyükelçiliklerinden geri adım gelmesi sonrası AK Parti'den peş peşe değerlendirmeler geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz. Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

ABD ve diğer bazı ülkelerin Ankara büyükelçilikleri, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı.

Büyükelçiliklerin yeni açıklamasıyla ilgili AK Parti'den peş peşe değerlendirmeler geldi.

"DEVLETİMİZİN EGEMENLİK HAKLARI KONUSUNDAKİ HASSASİYETİMİZ TARTIŞMA KONUSU DEĞİLDİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Diplomatik misyonların bu ilkeye riayet ederek çalışmalarını sürdürmesi ülkemizle ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirme bakımından her zaman olumlu karşılanacaktır." ifadesini kullandı.

Çelik, ABD ve diğer büyükelçiliklerin Viyana Sözleşmesi'nin 41'nci maddesine riayet edeceklerine dair açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'de görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliğin dünyaca ünlü olduğunu belirtti.

Kurallara riayet ederek Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatların her zaman takdir edildiğine dikkati çeken Çelik, "Aynı şekilde devletimizin egemenliği konusunda çok yüksek bir hassasiyete sahibiz. Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz. Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, devletler arası bağların güçlendirilmesi noktasında önemli misyona sahip büyükelçiliklerin bu çerçeveye bağlı kalarak görev yapmasından memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Buna karşılık iç işlerimize müdahale anlamına gelebilecek her türlü adımı reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye'nin bu hassasiyeti, Viyana Sözleşmesi'nin 41'inci maddesinde açıkça ifade edilmektedir. Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir. Diplomatik misyonların bu ilkeye riayet ederek çalışmalarını sürdürmesi ülkemizle ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirme bakımından her zaman olumlu karşılanacaktır. Milletimiz, misyonunun gerekliliklerine riayet eden ve milletlerimiz arasındaki bağları güçlendiren tüm diplomatik temsilciliklere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Devletimizin egemenlik hakları konusundaki hassasiyetimiz tartışma konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti yüksek bir diplomatik birikime sahiptir. Ülkemizde görev yapan tüm diplomatlar için bu son derece değerli bir birikimdir."

 

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

"BU TÜR GİRİŞİMLER BUNDAN SONRA DA BOŞA ÇIKACAKTIR" 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da, "Ülkemizin dirayetli duruşu sayesinde, 10 büyükelçi içişlerimize ve yargı bağımsızlığımıza müdahale girişiminden geri adım attı. Türkiye’yi masada dizayn etmeye çalışan bu tür girişimler, bugün olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkacaktır. Bakalım muhalefet etmeyi her milli meselede Türkiye'nin karşısında konumlanmak zanneden, devletin esaslı ve ilkeli duruşunu her fırsatta eleştiren muhalefet ne yapacak?" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: En güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz

"İLİŞKİLERİMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN MÜSPET BİR ADIM"

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, büyükelçilerin uluslararası hukuka riayet edeceklerini ve Türkiye'nin içişlerine karışmayacaklarını teyit etmelerinin, ilişkilerin geleceği açısından müspet bir adım olduğunu belirtti.

Şahin, büyükelçiliklerin, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edeceklerine dair açıklamalarına ilişkin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Büyükelçilerin aklıselimle hareket ederek, uluslararası hukuka riayet edeceklerini ve içişlerimize karışmayacaklarını teyit etmeleri, ilişkilerimizin geleceği açısından müspet bir adım." ifadesini kullandı.

Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açılıyor
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Eski sevgilisi kapı aralığından evi yaktı, balkondan atladılar
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım