Geri Dön
Siyaset'Asya ile ilişkileri güçlendirmek istiyoruz'

'Asya ile ilişkileri güçlendirmek istiyoruz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Sri Lankada Dışişleri Bakanı Gamini Lakshman Peiris ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrasında iki bakan, çift vergilendirmenin önlenmesi konusunda anlaşma imzaladı.

'Asya ile ilişkileri güçlendirmek istiyoruz'

DHA - Çavuşoğlu, Sri Lanka Parlamento Başkanı'nın Kovid-19 olması sebebiyle görüşemediklerini ancak parlamentolar arası diplomasiye çok önem verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Türkiye olarak 2019 yılında, Yeni Asya Girişimini başlattık. Asyada yeni değiliz ama Asyanın özellikle ekonomik olarak güç merkezi olmaya başladığını gözlemledik. Dolayısıyla Asyaya bütünsel bir yaklaşımla geri dönmek istedik. Bu girişimle Asyalı ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirme hedefindeyiz. Bu bağlamda, Hint Okyanusunda bir inci olan Sri Lankayı çok değerli ve dostça bir ortak olarak görüyoruz. Bugün çok önemli bir anlaşma imzaladık. Çift vergilendirmeden kaçınmak için imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşma ilerideki ekonomik ilişkimizin gelişmesine olanak tanıyacak."

Uçuş sayısı artıyor

Ulaşım konusunun önemine değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağlık, ilaç sanayi, inşaat ve güvenli turizm konularında birlikte çalışma alanları olduğunu vurguladı. Türki Hava Yolları'nın İstanbul ile Kolombo arasında haftalık olarak 11 uçuşu olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu uçuşların Sri Lanka turizmine katkı yaptığını ve THY'nin 11 uçuşu 14'e yükseltme niyetinde olduğunu ifade etti.