Geri Dön

Bahçeli: Diyojen’in torunları

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Kongresi’ndeki kitleye “Romen Diyejen’in torunları” diyerek, “Herhalde İmralı canisi de salonda olmuş olsaydı omuzlara alınır, bir süre sonra da uygun bir yerden milletvekili yapılmak için düğmeye basılırdı” diye konuştu.

Bahçeli: Diyojen’in torunları

Bahçeli, yeni yasama yılının ilk grup toplantısında kürsüye çıkmadan önce MHP grup toplantısında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Yeni yasama yılında tutuklu milletvekilleri için gerekli girişimlerin başlatılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu konudaki açıklamasını “yerinde ve makul” bulduğunu söyledi. Bahçeli, Ak Parti Kongresi’nin “Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir ön hazırlık” olduğunu öne sürdü.

‘Kongre sanki Kandil’de’
Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorunun çözümünde CHP’ye çağrı yapması ve Barzani’nin kongreye davet edilmesini eleştirerek şöyle konuştu: “Sayın Başbakan, yalnızca birlikte kader ortaklığı yaptığı anamuhalefet CHP’ye çağrıda bulunmuş ve Kürt kökenli kardeşlerimize ‘sesinizi yükseltin’ mesajı vermiştir. Güçlü bir ihtimal olarak, AKP-CHP-BDP ve PKK artık bölünme karesinin 4 üyesi olarak çok yakında bir araya gelip Türkiye Cumhuriyeti’ne kazma vurmaya başlayacaklardır. Şu çürümüşlüğe bakınız ki, peşmerge başı cumartesi PKK’lılarla, pazar da AKP’lilerle yanak yanağa, dize dize oturmuştur. Sanki AKP kongresi Kandil’de ya da Erbil’de peşmerge gözetiminde yapılmıştır. Herhalde İmralı canisi de salonda olmuş olsaydı omuzlara alınır, bir süre sonra da uygun bir yerden milletvekili yapılmak için düğmeye basılırdı.”
“İmralı kapısına yüz sürmenin devlet umuruyla ve millet kudretiyle açıklanabilir hiçbir tarafı yoktur” diyen Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın Oslo görüşmelerini inkar ederek, “şerefsiz” ifadesini kullandığını anımsatarak, “Her defasında da şeref bahsini ileri süren Başbakan Erdoğan, bugün şerefin çoktan elden avuçtan kayıp gittiğini nedense fark edemeyecek kadar panik ve acelecilik içindedir” dedi. Erdoğan’ın Büyük Kongre’de Alparslan’dan bahsettiğini ifade eden Bahçeli, “AKP kongresinde kimin gerçek anlamda Sultan Alparslan’ın torunu olduğunu ve izinden yürüdüğünü şüphesiz bilemeyiz. Ama bildiğimiz bir şey varsa o da, Malazgirt Ovası’nda haddini bildirdiği Romen Diyojen’in, bu çağdaki torunlarının fazlasıyla varlığıdır”dedi.

Akif’in şiiriyle yanıt verdi
Bahçeli, Barzani’yi kongrede bağrına bastığı iddiasında bulunduğu AK Parti’yi Mehmet Akif’in, “Birlik Bağı” adlı şiiriyle eleştirdi. Bahçeli, şiirden, “Irzımızdır çiğnenen, evladımızdır doğranan/Hey sıkılmaz ağlamazsan, bari gülmekten utan!” dizelerini okudu.

Kısıtlamada sokağa çıktı, cezayı yiyince gazetecilere tükürdüSokağa çıkma kısıtlamasında araç ile sokağa çıkan 4 kişi Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği uygulamalara takıldı. Sürücü ve yanında bulunan 2 kişiye toplam 15 bin lira cezai işlem uygulanırken, görüntü alan gazetecilere de şahıslar tükürdü. Ayrıca bir başka uygulamada da 3 kişiye 16 bin 7 lira idari para cezası kesildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber