Geri Dön
SiyasetBakan Ersoy'dan 'Kütüphane Haftası' mesajı

Bakan Ersoy'dan 'Kütüphane Haftası' mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ailelerimizin çocuklarını kütüphanelere yönlendirme noktasında daha kararlı ve katılımcı bir tavır sergileyerek destek olmalarını rica ediyorum. Kütüphaneler dersleri için gerekli bir zorunluluk değil keyifli zaman geçirmek için tercih ettikleri bir alışkanlık olsun" dedi.

Bakan Ersoy'dan 'Kütüphane Haftası' mesajı

Bakan Ersoy, 'Kütüphane Haftası' nedeniyle yayımladığı mesajında, bilginin medeniyetin ortaya çıkmasından bugüne insan bilincinin, algı ve anlayışının; sorgulama, öğrenme, çözüm bulma ve üretme kabiliyetlerinin ulaştığı bütün sonuçları olduğunu bildirdi. Ersoy, "İster fenni ister sanat ve edebiyat gibi estetik ve düşünsel olsun, ihtiyaçlarımızın bir gereği olarak ulaştığımız bu sonuçların korunması, gelecek kuşaklara eksiksiz aktarılması elzemdir. İşte kurduğumuz medeniyetin geriye gitmesini önlemek, sürekli gelişmesi ve ilerlemesini sağlamak için yerine getirilmesi gereken bu sorumluluğun kurumsal ismi kütüphanedir. İnsanlığın hafızası olan kütüphaneler bilgiye erişimi, onun kullanılmasını ve paylaşılmasını sağlayarak geçmişimizden geleceğimize uzanan güvenli bir yol inşa eder. Okuma, öğrenme, araştırma gibi kişisel gelişimi destekleyen, özgüveni güçlendiren ve donanımlı bireyler olmamızı sağlayan alışkanlıkların kazanılmasını sağlar. Üstelik bugün geldiğimiz noktada kütüphaneler bu faydaları sadece kitaplar ile değil, seminer, sergi, eğitim ve özgün etkinliklerle de sağlayan, pekiştiren yaşam alanları olmuşlardır. Bir yandan bu konsepti yaygınlaştırırken aynı zamandan gar, havalimanı, avm, bebek ve çocuk kütüphaneleri gibi yaşamın her anında ve herkese hitap eden kurumsal bir anlayışı da hayata geçirmekteyiz. Ayrıca bilişim teknolojilerinin sunduğu olanak ve yenilikleri kullanarak dijital dünyayı da milletimize kütüphane hizmeti sunmak için kullanıyoruz" dedi.

'DESTEK OLMALARINI RİCA EDİYORUM'

Bakan Ersoy, kütüphane çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, "Kıymetli çalışma arkadaşlarımın bu gayretlerine, ailelerimizin çocuklarını kütüphanelere yönlendirme noktasında daha kararlı ve katılımcı bir tavır sergileyerek destek olmalarını rica ediyorum. Çocuklarımıza merak ettikleri, ilgi ve sevgi duydukları, öğrenmek istedikleri her konuya açılan kitap adında muazzam bir kapı olduğunu ve sayısız kitabı barındıran kütüphanelerin hayatlarına zenginlik, renk ve değer katacağını; hiç bilmedikleri, duymadıkları yeni dünyaları keşfetme imkânı sunacağını öğretin. Kütüphaneler dersleri için gerekli bir zorunluluk değil keyifli zaman geçirmek için tercih ettikleri bir alışkanlık olsun" ifadesini kullandı.

Bursa'da kovalamaca kazayla bitti; 1 polis yaralandıBURSA'da polisin 'dur' ihtarına uymayan sürücü Mahsun K.(29) ve arkadaşı Zafer Yasin A.(23), otomobille kaçmaya başladı. Önce bir polis memuruna ardından park halindeki otomobile çarpan otomobildeki 2 kişi, polis ekiplerince yakalandı. Otomobilde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ile tabanca ele geçirilirken, kovalamaca anı güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. Tedaviye alınan polis memurunun sağlık durumun iyi olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler