Geri Dön
Siyaset‘Barış ve dostlukla anılsın istiyoruz’

‘Barış ve dostlukla anılsın istiyoruz’

Erdoğan’dan Yunanistan’a 9 Eylül mesajı: “Ege Denizi’nin gerilim ve çekişmeden ziyade, barış ve dostlukla anılmasını arzu ediyoruz. Şimdiye kadar gerilimi artıran taraf olmamaya özen gösterdik”

‘Barış ve dostlukla anılsın istiyoruz’

Aslıhan Altay Karataş / ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Komşumuz Yunanistan’ın hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldu bittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz. Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve işbirliğine dayalı, komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Erdoğan, Dokuz Eylül ve Başkent Üniversiteleri tarafından düzenlenen “Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu”na bir videomesaj gönderdi. İzmir’in Yunan işgalinden kurtarılışının yıl dönümü 9 Eylül’de düzenlenen sempozyumda Erdoğan özetle şunları söyledi:

İNSANİ TRAJEDİLERLE GÜNDEMDE: Atalarımızın “adalar denizi” olarak adlandırdığı Ege Denizi tarih boyunca medeniyetlerin kavşak noktasında yer almış, insanlığın ortak kültür havzalarından birisidir. Bu güzel deniz, işbirliği ve barışın sembolü olması gerekirken maalesef son yıllarda insani trajedilerle gündeme gelmektedir. Suriye’de yaklaşık 11 yıldır süren iç savaş ve katliamlarından kaçan binlerce göçmen Ege Denizi’nde hayatını kaybetmiştir.

AYLAN BEBEKTEN DERS ÇIKARILMADI: Bundan 6 yıl önce minik bedeni sahile vuran Aylan bebek, modern dünyanın utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. Başta Avrupa olmak üzere batılı ülkeler, Aylan bebeğin dramından gerekli dersleri çıkarmamıştır. Mültecileri kendi topraklarında güven ve huzur içinde yaşatacak adımların hiçbiri atılmamıştır.

TEK BAŞINA BIRAKILDIK: Türkiye, Suriye kaynaklı düzensiz göçün engellenmesine yönelik verdiği olağanüstü mücadelede tek başına bırakılmıştır. Suriyeli mazlumlara kapanan kapıların, ülkemizde darbe girişiminde bulunmuş, 251 vatandaşımızın kanını dökmüş FETÖ’cü canilere sonuna kadar açılması ise insanlık adına hicap kaynağıdır.

UZLAŞMAZ TUTUM: Bu tablo karşısında komşumuz Yunanistan, ülkemizin iyi niyetli çabalarına anlamlı katkı sunmak yerine maksimalist politikalarına hız vermiştir. Mülteci krizi iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine vesile olabilecekken, bu tarihi fırsat Yunanistan’ın uzlaşmaz tutumu sebebiyle heba edilmiştir.

GERİLİMİ ARTIRAN TARAF OLMADIK: Türkiye olarak tarihte olduğu gibi bugün de Ege Denizi’nin gerilim ve çekişmeden ziyade, barış ve dostlukla anılmasını arzu ediyoruz. Bu anlayışla şimdiye kadar gerilimi artıran taraf olmamaya özen gösterdik. Deniz yetki alanları, adaların gayri askeri statüsünün ihlali ve NAVTEX ilanları başta olmak üzere komşumuz Yunanistan’ın tansiyonu yükselten adımları karşısında daima suhuletle davrandık. Meselelerimizi diyalog ve müzakereyle çözmeye öncelik verdik.

OLDUBİTTİLERDEN KAÇINMALI: Tarihten ve uluslararası hukuktan doğan meşru haklarımızı sonuna kadar savunurken diplomasiye alan açmayı asla ihmal etmedik. Bugün de bu müspet tavrımızı koruyoruz. Yunanistan’ın hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldubittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz. Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve işbirliğine dayalı, komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum. Evlatlarımıza sorunlar yumağı yerine, daha istikrarlı, daha huzurlu, daha güvenli bir gelecek bırakmak istiyoruz.

‘Barış ve dostlukla anılsın istiyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gana’nın Ankara Büyükelçisi Francisca Ashietey-Odunton’u (önde sol 2) kabul etti. Cumhur-başkanlığı Külliyesi’ndeki kabulde, Ashietey-Odunton, Erdoğan’a güven mektubu sundu. Büyükelçi Ashietey-Odunton’un heyetini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.  

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler