Geri Dön
SiyasetBaşarabiliriz, değiştirebiliriz

Başarabiliriz, değiştirebiliriz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gençlere yönelik olarak 'iklim' mektubu kaleme aldı. Evrenin bilinen en güzel gezegenini, yeniden sağlıklı bir mavi küreye dönüştürme çağısı yapan Kılıçdaroğlu, "Millet İttifakının iktidarında doğal ekosistemin korunması ve eski haline döndürülmesini koordine edecek İklim Bakanlığını kuracağız" dedi.

Başarabiliriz, değiştirebiliriz

ANKARA Milliyet - Kılıçdaroğlu mektubunda, ekolojik bir yıkımla karşı karşıya olduklarını, dünyanın yaşanabilir olmaktan büyük bir hızla uzaklaştığını belirtti. İklim değişikliği ve bağlı gelişmelerin milyarlarca insanın hayatını doğrudan etkilediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu "Hava kirliliği, orman yüzölçümünün azalması, türlerin soylarının tükenmesi, temiz su kaynaklarının azalması, ekilebilir arazilerin vasıflarını kaybetmesi, aşırı nüfus artışı ve benzeri etmenler geleceğimizi tehdit ediyor… Biliyorsunuz, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı için kaleme aldığım İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesinde, 'Gelecek nesiller için Ekosistem Hakkı' başlığına yer vermiş, bu hakkın anayasal güvence altına alınacağını söylemiştim. Masmavi ve yemyeşil, sağlıklı ve bereketli Türkiye hedefimizde, sizlerin de yanımızda olmanız bize gurur verir."

'İklim Bakanlığı'

Tüm canlıların yaşam hakkına saygılı, yer altı ve yer üstü kaynaklarını ekolojik sınır ve şartlara uygun olarak değerlendiren; karar süreçlerinde demokratik ve gençlerin doğrudan denetimine/katılımına açık bir çevre politikasını hayata geçireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Her alanda olduğu gibi iklimde, doğada, ekosistemde, suda, tarımda, kent ve kır yaşamında adaleti sağlayacağız; çevrenin binlerce yıllık kadim adaletinin önüne barajlar kurmayacak yollar yapmayacak, engeller çıkartmayacağız. Bu bağlamda, Millet İttifakının iktidarında doğal ekosistemin korunması ve eski haline döndürülmesini koordine edecek İklim Bakanlığını kuracağız. Bakanlığın kadrolarını büyük ölçüde sizler oluşturacaksınız. Bugünün gençleri olan sizlerle birlikte sizin de çocuklarınız için evrenin bilinen en güzel gezegenini, yeniden sağlıklı mavi küreye dönüştürelim. Türkiye'den başlayalım! Ülkemizin ve dünyanın ekolojik geleceğini kurtaralım. Başarabiliriz, geleceği değiştirebiliriz" ifadelerini kullandı.