Geri Dön
SiyasetBiyometrik Veri Sistemi devrede

Biyometrik Veri Sistemi devrede

Biyometrik Veri Yönetim Sistemi projesi kapsamında, ilk fazda, BİYOTEKSAN’ın, HAVELSAN mühendislik desteği ile geliştirdiği “yerli parmak izi tanıma sistemi” hayata geçti.

Biyometrik Veri Sistemi devrede

“Biyometrik Veri Yönetim Sistemi-AFIS Tanıtım Toplantısı” Ankara’da bir otelde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla yapıldı. Soylu’nun konuşmasının ardından parmak izi tarayıcılarından okunan izlerle çalışan “nitelikli parmak izi tanıma ürünü” ilk olarak İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde kullanıma alındı.

Sistemin ikinci fazında ise olay yerinden alınan, kriminal izlerle çalışacak “niteliksiz parmak izi tanıma ürünü” geliştirmeleri tamamlandı ve kısa sürede ihtiyaç birimlerinin hizmetine sunulacak. Milli Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Projesi’nde, nitelikli ve niteliksiz parmak izi tanıma sistemi dışında, avuç içi tanıma, retina ve iris tanıma, yüz tanıma, ses tanıma, yazı ve imza tanıma gibi özellikler de yer alacak.

 

Mersin Aydıncık'taki orman yangını kontrol altına alındıMersin'in Aydıncık ilçesinde 3 gün önce çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Aydıncık ilçesinde 28 Temmuz'da orman yangını çıkmış, çok sayıda ev tedbiren boşaltılmıştı. Yangın, kuvvetli rüzgar nedeniyle ilçe merkezi ile farklı noktalara yayılmıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler