Siyaset CHP’den Amasra raporu

CHP’den Amasra raporu

22.10.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Amasra Kömür Madeni Faciası Raporu hazırladı.

CHP’den Amasra raporu

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Raporda, CHP heyetlerinin Amasra’daki çalışmaları ve ziyaretleri, kazanın oluş şekline ilişkin iddialar, raporlardaki bulgular ve madenci ailelerin tespitleri ile yapılması gerekenlere ilişkin öneriler yer aldı. Raporda, madende yaşanan grizu patlaması nedeniyle oluşan yangın ve buna bağlı olarak yayılan dumanın, yanlış havalandırma sistemi planı nedeniyle diğer koridorlardaki madencileri de etkilediği ve bu nedenle kayıpların arttığı belirtildi. Patlamaya neden olan metan gazının sensör ölçümlerine göre nasıl bir anda ortaya çıktığı konusunda kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine işaret edilen rapordaki diğer tespitler özetle şöyle:

Haberin Devamı

Sayıştay denetim raporundaki bulgu ve öneriler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş teftiş raporları dikkate alınmamıştır.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun faaliyet raporlarında da belirtilen iş kazalarındaki yaralanma sayılarının dahi işaret ettiği facianın ayak sesleri görmezden gelinmiştir.

Derhal, tüm sektör bileşenlerinin katılımı ile ulusal düzeyde acil durum ve eylem planı hazırlanmalıdır.

Tüm sektör bileşenleri, odalar, üniversiteler, sendikalar ve işçilerin de katıldığı “Madencilik Zirvesi” toplanmalıdır.

Kusurlu olduklarının ispatlanması halinde ruhsatları iptal edilen şirketlerin yeniden maden iş kolunda çalışmaları kusur durumlarına göre belli bir süre ya da tamamen yasaklanmalıdır.

Haberin Devamı

Ruhsatsız madenlerin çalışması ivedilikle ve koşulsuz olarak önlenmelidir.

Bir Maden İş Kanunu çıkarılmalı ve madencilik sektörüne yönelik ihtisas mahkemeleri kurulmalıdır.

Delilleri TÜBİTAK inceleyecek

Amasra’da 41 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilişkin soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında kurum yöneticileri ve madencilerden oluşan 50’yi aşkın kişinin ifadesi alınırken, delil olarak toplanan ölen işçilere ait elbiseler, baret lambaları, fenerler, GPS’ler,  incelenmesi için Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne gönderildi. DHA, İHA