Geri Dön

CHP'den meclis Başkanı'na anayasa resti

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu sonlandırma yetkisi olmadığını belirterek, “Bu komisyonu kuran irade Meclis Başkanı’na ait değildir. Hiçbir karara katılma yetkisi olmayan sadece temsil anlamında ve destek hizmetleri anlamında görev ve sorumluluğu olan Meclis Başkanı’nın komisyonu sonlandırma yetkisi ve iradesi söz konusu olamaz” dedi.

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

AK Parti’nin tavrını eleştiren Kart, “Asgari şartlarda 60 madde civarında bir kilitlemenin AKP’den kaynaklandığı görülmektedir. Bir taraftan komisyon çalışmalarını kilitlemek, diğer taraftan ise şikayetçi olmak ve mağduru oynamak… Klasik bir AKP tavrı” diye konuştu.

AKP’nin 2013 yılı başından itibaren komisyonu dağıtma, sonlandırma arayışlarına girdiğini iddia eden Kart, “En nihayet bu süreci Meclis Başkanı üzerinden sonlandırma girişimi ve senaryosu devreye sokulmuştur” dedi.

-“BAŞBAKAN, ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI TBMM BAŞKANI ÜZERİNDEN SONLANDIRMIŞTIR”-

“Perşembe’den Pazartesi’ye ne olmuştur da Başkan gözü kara bir şekilde komisyonu sonlandırma girişiminde bulunmuştur?” diyen Kart, şöyle devam etti:

“Bu komisyonu kuran irade Meclis Başkanı’na ait değildir. Bu komisyonu 4 siyasi parti grubu kurmuştur. Siyasi parti gruplarını 3’er milletvekili temsil etmektedir. Komisyondaki hiçbir kararın alınmasında Meclis Başkanı’nın oylamaya katılması söz konusu değildir. Hiçbir karara katılma yetkisi olmayan sadece temsil anlamında ve destek hizmetleri anlamında görev ve sorumluluğu olan Meclis Başkanı’nın komisyonu sonlandırma yetkisi ve iradesi söz konusu olamaz.

Başbakan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını, TBMM Başkanı üzerinden sonlandırmıştır.”

-“MECLİS BAŞKANI’NA BİR ROL VERİLMİŞTİR BU TİYATRODA”-

Ak Parti ve Meclis Başkanı’nın tutumunu eleştiren ve “Bu bir tiyatrodur” değerlendirmesini yapan Türmen şöyle dedi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi anayasa yapım sürecinden vazgeçmiştir, tek taraflı olarak. Bu Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun feshi anlamında değildir. Fakat Adalet ve Kalkınma Partisi kendi tek taraflı komisyondan çekilişinin bedelini ödemek istemediği için araya Meclis Başkanı’nı sokmuştur ve Meclis Başkanı’na bir rol verilmiştir bu tiyatroda, o da komisyonu sonunu getirmek, komisyonu bitirmek rolü verilmiştir. Meclis Başkanı’nın komisyona son verme gibi bir yetkisi yoktur” dedi.

-“ÜÇ KERE TOPLANTIYA GELMEZ İSE KOMİSYON BİTMİŞ SAYILIR”-

3 parti olarak toplandıklarını ifade eden Türmen, “Bundan sonra da toplanacağız. Vardığımız mutabakata göre bir siyasi parti mazeret göstermeksizin üç kere toplantıya gelmez ise komisyon bitmiş sayılır, komisyon sona ermiş sayılır. Adalet ve Kalkınma Partisi birinci toplantıya gelmedi. İkinci toplantıya gelecek mi, üçüncü toplantıda bakalım ne olacak? Ama bunlar olmadan şu anda bu komisyon münfesih bir komisyon değildir, komisyon meşru bir komisyondur” diye konuştu.

-SORULAR-

Bir basın mensubunun, sorusuna Kart, “Birinci toplantı için tutanak tutulmuştur. İkinci toplantı tarihini biz hemen bir gün sonrasına koymayarak aslında AKP’ye bir şans daha tanıdık” dedi.

-“AKP TAM KADRO KULLANDI, EKSİKSİZ KULLANDI”-

“Komisyon çalışmalarının maliyetinin 3 milyon TL olduğu ifade ediliyor, ne diyorsunuz?” sorusuna Kart, “Çok dramatiktir. 3 milyondan söz ediliyor. Siz bir anayasa yapmak iradesiyle ortaya çıkıyorsunuz. O yapılan harcamaların aşağı yukarı tamamı daha çok o hizmetler için yapılan harcamalardır, sözgelişi profesörlerle yapılan toplantılardan tutun da daha çok teknik hizmet alınan, teknik yardım alınan danışman ve uzmanlara yapılan ödemelerdir. Orada biz CHP olarak 2 danışman kadromuz olmasına rağmen biz bir danışman kadrosunu ağırlıklı olarak kullandık. 3 uzman kadromuz olmasına rağmen ağırlıklı olarak çoğu zaman 2 kadroyu kullandık. Bu rakamı telaffuz ederek bunun üzerinden yeni bir istismar alanı yeni bir tartışma alanı açmaya tenezzül eden bir anlayışı görüyoruz” dedi.

Türmen de, “Şunu sormak lazım Meclis Başkanı’na bu kadar para harcandıktan sonra bunu nasıl çöpe atarsınız?” diye sordu.

“AKP ve diğer partiler uzman kadrosunu nasıl kullandı?” sorusuna da Kart, “AKP tam kadro kullandı, eksiksiz kullandı” yanıtını verdi.

-“AKP 3. TOPLANTIYA GELMEZ İSE KOMİSYONUN ÖMRÜ SONA ERMİŞ OLACAK”-

“Üç toplantıya AKP katılmazsa ne olacak?” sorusuna Kart, “Şu anda komisyon hala varlığını sürdürüyor. İkinci toplantıyı 25 Kasım tarihinde yapacağız. 19 Kasım’da yaptığımız uygulamayı o tutanakla ilgili uygulamayı 25 Kasım’da da yapacağız. O gün de AKP mazeretsiz katılmaz ise 3. toplantı gününü tespit edeceğiz. Üçüncü toplantıyı da aynı prosedür içinde uygulayacağız. O gün de AKP katılmadığı takdirde bu komisyon yasal anlamda münfesih hale gelmiş olacak. Komisyonun ömrü sona ermiş olacak. Anayasa yapım süreci maalesef başarısızlıkla sonuçlanmış olacak” dedi.

Korona nedeniyle çocuğunun velayeti alınan hemşire: Covid-19 benim suçum değilOrdu 2’nci Aile Mahkemesi, Evde Sağlık Hizmetleri Servisi'nde çalışan hemşire Cemile Deniz’in (31) yanında kalan çocuğunun velayetini, koronavirüs pandemesini gerekçe göstererek boşanma aşamasında olduğu eşine verdi. Cemile Deniz, “Covid-19 benim suçum değil” diyerek çocuğunun velayetinin yeniden kendisine verilmesini istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber