Siyaset Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atina'yı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atina'yı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız!

09.06.2022 - 21:27 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yunanistan’ı, tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atinayı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Yunanistan'a sert tepki gösterdi. Erdoğan mesajında Türkiye’nin kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemeyeceğini ama kendi hakkını, hukukunu da kimseye çiğnetmeyeceğini söyleyerek, “Doğu Akdeniz’de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan’a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Gayrı askerî statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dâhil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılmasının, sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde anlama sahip olmadığını kaydeden Erdoğan, “Yunanistan aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen birliğin değerlerini, evrensel insan haklarını, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy’de yaşayan Türk azınlığa baskı uygulamayı sürdürüyor. NATO içinde her bakımdan en yüksek bedeli ödeyen müttefik olarak son iki yıldır askerî heyet toplantı davetlerimize cevap dahi vermeyen Yunanistan’ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak bu sabrımızın ve soğukkanlılığımızın muhatabımız tarafından yanlış anlaşıldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Erdoğan, Türkiye’nin yetkilerini kullanmaktan geri durmayacağını belirterek, ”Yunanistan’ı, tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

YUNANİSTAN'A TARİHİ UYARI: ŞAKA YAPMIYORUM, CİDDİ KONUŞUYORUM

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından 'Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın seçkin gözlemci gününün gündüz safhasına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin terör örgütleri ve düzensiz göç gibi dünyanın en kritik sınamalarını başarıyla verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kafkaslardan Afrika'ya Karadeniz'den Akdeniz'e kadar her yerde barışın, güvenliğin ve istikrarın tesisi konusunda kimsenin inkar edemeyeceği gayretler sarf ediyoruz. İnsani yardımlar konusunda da milli gelirimize göre oranlandığında dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Tüm bu tablo içinde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz özel bir yere sahiptir. Kahraman ordumuz, sınır güvenliğimizden sınır ötesi harekatlarımıza, terörle mücadeleden NATO ve ikili antlaşmalarla yürüttüğümüz uluslararası görevlere kadar her alanda gösterdiği başarılarla göğsümüzü kabartıyor. PKK ve YPG'den DEAŞ'a kadar dünyanın en tehlikeli terör örgütleriyle yürüttüğümüz mücadelede elde ettiğimiz sonuçların eşi benzeri yoktur. Suriye'de herkesin yol açtığı tehdide dikkat çektiği ancak fiilen sahaya girip mücadele etmeye yanaşmadığı ilk ve tek harekatı biz gerçekleştirdik. Aynı şekilde hem ülkemizin hem de komşularımızın toprak bütünlüğüne, milli birlik ve beraberliğine, egemenlik haklarına tehdit oluşturan PKK / YPG ile de sadece biz mücadele ettik. Başarıyla tamamladığımız 2016'daki Fırat Kalkanı, 2018'deki Zeytin Dalı, 2019'daki Barış Pınarı, 2020'deki Bahar Kalkanı ve hala devam eden 'Pençe' harekatlarımızla sınırlarımızı 30 kilometre derinliğinde bir güvenlik hattına alma kararlılığımızı adım adım hayata geçiriyoruz. Türkiye'nin bu meşru güvenlik politikası terör örgütlerine sadece bizim sınırlarımızdan uzaklaştırmakla kalmıyor, komşularımızın da huzuruna ve istikrarına katkıda bulunuyor" diye konuştu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atinayı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız

Haberin Devamı

Türkiye sınırları dibinde terör koridorları kurulmasına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun için güvenlik hattımızın eksik kalan kısımlarını tamamlayacağımızı burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hiçbir gerçek müttefikimizin ve dostumuzun da ülkemizin bu meşru güvenlik kaygılarına karşı çıkamayacağını ve tercihini terör örgütlerinden yana kullanmayacağını umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"ŞAKA YAPMIYORUM, CİDDİ KONUŞUYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının dünyada barışın ve istikrarın ne kadar kırılgan ve pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterdiğine dikkati çekip, şunları kaydetti:

Haberin Devamı

"Bölgemizde yaşanan çatışmalar ve potansiyel tehditler NATO ittifakının birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğuna işaret etmiştir. Böyle kritik bir dönemde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta ülkemizin uluslararası antlaşmalara dayalı haklarına ve çıkarlarına yönelik tehditler içeren stratejilere tevessül edilmesinden üzüntü duyuyoruz. Bazı Yunan siyasetçiler dünyada eşi benzeri görülmemiş bir pervasızlıkla gerçeklikten uzak, akla mantığa hukuka aykırı söz ve eylemlerle gündem olmaya çalışıyorlar. Halbuki bu tür konuların iç politikaya yönelik şımarıklıkları kaldırmayacak kadar hassas olduğunun ve ağır sonuçlarının olabileceğinin sayısız örneği önümüzde durmaktadır. Ülkelerinin kaynaklarını, enerjilerini ve vakitlerini asla güçlerinin yetmeyeceği hayallerle heba edenler tarih önünde bunun hesabını mutlaka verecektir. Bu vesileyle bir kez daha Yunanistan'ı 'gayri askeri' statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Özellikle bu millet kararlıdır ve bir şeyi söylerse ardını da takip eder. Doğu Akdeniz'de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan'a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz. Gayri Askeri statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dahil edilerek, NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde bir anlama sahip değildir. Sayın Miçotakis herhalde adalara turistik çıkarma yapıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atinayı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız

'YUNANİSTAN'IN BASKICI TUTUMUNA GÖZ YUMULMASI ÇİFTE STANDARTTIR'

Yunanistan'ın AB üyesi olmasına rağmen birliğin değerlerini, evrensel insan haklarını, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy'de yaşayan Türk azınlığa baskı uygulamayı hala sürdürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hukuksuz uygulamaları sebebiyle 1999 ve 2006 yıllarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından mahkum edilen Yunanistan'ın baskıcı tutumunu devam ettirmesine göz yumulması da bir çifte standart örneğidir. Konu Türkiye olunca şahin kesilenlerin AİHM'i hiçe sayan, terör örgütlerini açıkça destekleyen, sığınmacılara her türlü insanlık dışı muameleyi yapan Yunanistan'a ses çıkarmamasını da takip ediyoruz. Son 2 yıldır askeri heyet toplantı taleplerimize dahi cevap vermeyen Yunanistan'ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak bu sabrımızın ve soğukkanlılığımızın muhataplarımız tarafından yanlış anlaşıldığını görüyoruz. Türkiye kimsenin hakkını hukukunu çiğnemez ama kendi hakkı ve hukukunu da kimseye çiğnetmez. Esasen bu ülke kurulduğu tarihten beri sırtını hep birilerine dayayarak, birilerinin hesaplarına alet olarak benzer hamleler yapmıştır. Yunanistan'ı tıpkı 1 asır önce olduğu gibi, pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Kendine gel. Türkiye Ege'deki haklarından vazgeçmeyeceği gibi, adaların silahlanması konusunda uluslararası anlaşmaların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan geri durmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanca paylaşımlarla Atinayı çok net uyardı: Yetkilerimizi kullanırız

"30 YILDIR SÜREN İŞGAL SONA ERDİ"

"Diğer taraftan Kıbrıs'ta Rum tarafının ikircikle ve dayatmalı tavrı Ada'da bize eşit, egemen bağımsız 2 devletli yöntem dışında bir çözüm yolu bırakmamıştır" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Papazlara ağır silah eğitimi vermekten, terör örgütlerine ofis açmaya kadar Rumların yaptığı her tasarruf bu kararın isabetini göstermektedir. Bizim uluslararası anlaşmalara dayalı yükümlülüklerimizin yanında tarihimizden ve medeniyetimizden kaynaklanan sorumluluklarımız da var. Azerbaycan'dan Libya'ya, Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir alanda bu sorumluluklarımızın gereğini yerine getiriyoruz. Karabağ ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarında, 2020 yılının son aylarında yaşanan hadiseler yanında bu anlayışla kardeşlerimizin yanında yer aldık. Ermeni tarafının tahrikleriyle başlayan ve 44 günlük bir mücadelenin sonunda Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan bu savaşla bölgede yaklaşık 30 yıldır süren işgal sona erdi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki heyetle Savunma Sanayii Sergisi'ni gezdi. Erdoğan'ın, sergiyi gezdikten sonra partisinin İzmir İl Danışma Kurulu toplantısına katılmak üzere helikopterle bölgeden ayrılması bekleniyor.