SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesi sonrası paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesi sonrası paylaşım

30.06.2022 - 18:28 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Madrid'de düzenlenen NATO liderler zirvesi'nin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Erdoğan zirvede yaptığı görüşmelere dair bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesi sonrası paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: NATO’nun tarihindeki en önemli zirvelerden biri olan Madrid Zirvesi’ni başarıyla neticelendirdik. 2010 Lizbon Zirvesi’nde kabul edilen belgenin yerini alacak olan, ittifakın gelecek vizyonunu ortaya koyan Stratejik Konsept’i kabul ettik.

Haberin Devamı

İttifakımızın Ukrayna’ya desteği tamdır. Fakat bu desteği bir barış vizyonuyla birlikte ortaya koymalı, insani dramın, yıkımın ve gözyaşının bir an önce durdurulması için çaba göstermeliyiz. Kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına dönük diplomatik girişimlerimizi yoğunlaştırmalıyız.

Çatışmalar uzadıkça can kayıpları ve yıkım da artmaktadır. Savaşın başta enflasyon olmak üzere küresel ekonomideki olumsuz yansımalarını hepimiz hissediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesi sonrası paylaşım

Türkiye olarak adil bir barışın kaybedeninin olmayacağına inanıyor, İstanbul Süreci’ni daha da güçlendirmek istiyoruz.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Zirvede kabul ettiğimiz Stratejik Konsept’te terörizmin en ciddi asimetrik tehdit olarak tanınması ve NATO’nun terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele yönündeki kararlılığının ortaya konulması elbette önemlidir. Ancak bu kararlılık kâğıt üzerinde kalmamalıdır.

Haberin Devamı

Fiiliyatta terör örgütleri arasında hiçbir ayrıma gidilmeden, mücadelenin tam bir dayanışma içinde sürdürülmesi zaruridir. Bu sadece bizim değil NATO’nun da meselesidir. Masumların canları, kanları üzerinden ikbal devşirmeye çalışan cinayet şebekeleri hepimizin ortak düşmanıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesi sonrası paylaşım

Bugün bize karşı kullanılan silahların yarın başka müttefiklerimize karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Tarih bize bu tür ihmalkârlıkların daha sonra ölümcül tehditler olarak muhataplarına geri döndüğünü göstermiştir.

NATO’nun güvenilirliğini ve inandırıcılığını korumak istiyorsak müttefikler olarak terörün tüm tezahürleriyle mücadelede daha net, tutarlı ve samimi adımlar atmamız şarttır. Zirvede bu konunun Türkiye için ne denli büyük hassasiyet arz ettiğini özellikle vurguladım.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesi sonrası paylaşım

PEŞ PEŞE KRİTİK TEMASLAR

Zirve marjında birçok devlet ve hükûmet başkanıyla da bir araya gelme fırsatı bulduk. Görüşmelerde mevkidaşlarımla ağırlıklı olarak Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldık, ittifak gündemi çerçevesinde fikir teatisi gerçekleştirdik.

70 yıldır ittifaka üye olan, ittifakın en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, NATO'nun dününde ve bugününde olduğu gibi geleceğinde de söz sahibi olacaktır. Biz kendi bağımsız dış politikamızı izlerken müttefiklik ruhu içinde NATO’ya gerekli katkıları vermeye devam edeceğiz.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan NATO zirvesi sonrası paylaşım