Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu! Aşı sayısı 100 bini bulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu! Aşı sayısı 100 bini bulacak

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Bu hafta 20 bin Covid-19 aşısını daha KKTC'ye gönderiyoruz. Böylece toplam aşı yardımımız 100 bine ulaşmış oluyor." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu! Aşı sayısı 100 bini bulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kıbrıs meselesinin neredeyse kangren hale gelmesinin müsebbibi olan Avrupa Birliği, Cenevre'de müzakere masasında da yer almayı bekliyor. Avrupa Birliği'nin masada bu sürece taraf olarak katacağı fazla bir şeyin olduğunu görmüyoruz ve KKTC ile bu konuda hemfikiriz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'na ilişkin düzenlenen toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC Başbakanı Ersan Saner ve beraberindeki heyet katıldı.

Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Oktay, imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'nın bugüne kadar KKTC ile yürütülen yakın temasların önemli bir çıktısı olduğunu belirti. Oktay, "İmza attığımız bu anlaşmada temel hedefimiz yatırımlardır. Amacımız KKTC'de çarpan etkisi yüksek alanları güçlendirerek kendi kendine yeten bir KKTC ekonomisinin oluşmasına katkı vermektir. Bu anlaşma ile KKTC'ye bu yıl 2,5 milyar Türk lirası yeni kaynak ayırıyoruz. Geçen yıldan devreden tutarla birlikte toplam 3 milyar 250 milyon liralık bir destek öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın temelini dayanışma, samimiyet ve kardeşliğin oluşturduğunun altını çizen Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

"KKTC'de topluma dokunan, aksayan yönleri dönüştüren ve sürdürülebilir özellikte pek çok alanda destekler sağlayacağız ve bu alanları da belirlemiş durumdayız. 2021 Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması yatırım odaklı yapısıyla özellikle ulaşım, haberleşme, ticaret, sanayi, gençlik ve spor ile yerel yönetimler alanında mevcut altyapıyı güçlendirecek eylemlerden oluşmaktadır. Ticaretin güçlendirilmesi yönünde ise önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan KKTC'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek fırsata çevirebileceğimiz faktörleri netleştirecektir. Ayrıca Kovid-19 ile mücadele ve Kovid-19'un pek çok sektörde açtığı yaraların sarılması da anlaşma kapsamındadır. Bu eylemlerin uygulanmasını Sayın Başbakanla birlikte sıkı şekilde takip edecek, ilerlemeleri gerek kurumlar arası gerek meslek kuruluşları ve STK'ler arası iş birlikleri ile perçinleyeceğiz. Daha müreffeh bir KKTC için ihtiyaç duyulan mevzuat değişikliklerinin hayata geçirilmesi ile planlanan eylemlerin daha hızlı şekilde hayat bulacağına inanıyorum. Kıbrıs Türkü'nün geleceğe güvenle bakarak barış, huzur ve refah içinde yaşamaya devam etmesi için anavatan ve garantör ülke olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu Aşı sayısı 100 bini bulacak

"KALKINMA HAMLESİNİN BAŞARIYA ULAŞMASI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR"

Oktay, KKTC'de gerçekleşen yapısal dönüşümlerin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sağlanan desteğin oldukça önemli olduğunu belirterek "Kalkınma hamlesinin başarıya ulaşması en büyük arzumuzdur." dedi.

KKTC'ye uluslararası alanda haksız şekilde örülmüş suni engellerin biran önce kaldırılmasının son derece elzem olduğunu hatırlatan Oktay, uluslararası toplumun vicdanında ön yargıların, hakikatlerin önüne geçmesini kabul etmediklerini vurguladı. Oktay, şunları söyledi:

"Kıbrıs meselesinin çözümüne dair Rum tarafının hiçbir zaman hiçbir somut adımı olmamıştır. Bugüne kadar görmedik. Buna rağmen ambargolarla, yok sayılmalarla baş başa bırakılan, Kovid'le mücadele gibi bir konuda dahi adeta kaderine terk edilen KKTC halkı olmuştur. Gönderdikleri aşı sayıları, aşı hibelerine yaklaşımları ortada. AB, KKTC'ye zikretmeye bile değmeyecek cüzi miktarda aşı gönderebilmiştir. Biz anavatan ve garantör ülke olarak elbette buna seyirci kalmadık ve bundan sonra da kalmayacağız. Bu hafta 20 bin doz Kovid-19 aşısını daha KKTC'ye gönderiyoruz. Böylece toplam aşı yardımımız 100 bin doza ulaşmış oluyor. Nisan sonu gerçekleşecek gayriresmi 5+BM toplantısına yaklaşımımız da nettir. Çözüm için tek yol iki devletli modeldir, egemen eşitliktir. Şimdi bakıyoruz, Kıbrıs meselesinin neredeyse kangren hale gelmesinin müsebbibi olan Avrupa Birliği, Cenevre'de müzakere masasında da yer almayı bekliyor. Avrupa Birliği'nin masada bu sürece taraf olarak katacağı fazla bir şeyin olduğunu görmüyoruz ve KKTC ile bu konuda hem fikiriz. Dolayısıyla 5+1 toplantısında bulunmalarının pek fayda sağlayacağı görüşünde değiliz. Milli davaya olan inancımızla Kıbrıs Türk halkının meşru hakları teslim edilene dek ve kardeşlerimizin adada siyasi eşitliği sağlanana kadar hak ve hakkaniyet mücadelesini sürdüreceğiz."

"İKİ EGEMEN DEVLETLİ ÇÖZÜM İRADEMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

"Türkiye ve KKTC birlikte kazanacak, birlikte başaracak ve birlikte yol yürüyecektir." diyen Oktay, KKTC'ye uygulanan haksız ambargoların sineye çekilemeyeceğini vurguladı. Oktay, şunları kaydetti:

"Burada bir kez daha Sayın Saner'le birlikte tüm dünyaya ilan ediyoruz. Fikir birlikteliğimiz bakidir. Maraş bölgesinin yeniden hayat bulması yönünde verdiğimiz karardan vazgeçmeyeceğiz. İki egemen devletli çözüm irademizden geri adım atmayacağız. KKTC'de üreten, hem adaya hem bölgeye katkı veren iş insanlarının, üniversitelerin, turizmcilerin emeklerinin zayi olmasına izin vermeyeceğiz. KKTC'li gençlerimizin geleceğinin karartılmasına göz yummayacağız. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye, 1571'den beri adanın asli unsuru olan Türk halkının hakkaniyet mücadelesinde yanındadır ve duruşumuz bir milim bile şaşmayacaktır. Bugün olduğu gibi bundan sonra da şartlar ne olursa olsun KKTC'nin yanında ve Kıbrıs Türk halkı ile omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Aksini düşünenler her zaman olduğu gibi hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdur."

İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI KAPSAMINDAKİ EYLEM PLANI

İki ülke arasında imzalanan anlaşmanın kapsamında sağlık alanında altyapı yatırımları, kara yolu projeleri, KKTC'de yeni bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması, Türkiye'den bir OSB ile tecrübe paylaşımı ortaklığı oluşturulmasının yanı sıra kurulacak OSB'ye yönelik enerji teşviki ile altyapı destekleri sunulması ve OSB mevzuatı hazırlanması da yer alıyor.

Bürokrasinin azaltılmasına yönelik e-Devlet konusunda iş birliği ve veri merkezi projesi, uzaktan eğitimde ilk, orta ve lise eğitimini kapsayacak şekilde KKTC-EBA iş birliği, KKTC'de yerel yönetimlerin güçlendirilmesi çalışmaları ve Türkiye'deki belediyeler ile iş birlikleri, gençlik, spor, turizm ve kültür projeleri de anlaşmada yer alan başlıklar arasında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu Aşı sayısı 100 bini bulacak

KKTC BAŞBAKANI SANER AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Kabulün ardından basına hitap eden Saner, KKTC olarak Kıbrıs meselesinde ana vatan Türkiye ile iş birliği içerisinde olduklarını ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki görüşmelerin bir sonuca ulaşmadığını söyledi.

Saner, "KKTC halkının kurmuş olduğu kendi egemen devletiyle bundan sonraki süreçte de yoluna devam ederken, Türkiye'den almış olduğu güçle birlikte, egemen iki ayrı devlet temelinde bir uzlaşıya her zaman hazır olduğumuzu ifade ettik ancak bugüne kadar hiçbir sonuca ulaşılmadı. (Nisan'da) 5+BM toplantısında, ana vatan Türkiye ile esas hedefimizin 'egemen iki ayrı eşit toplum' temelinde devam edeceğini tüm dünya ile paylaşmak istiyorum." dedi.

Kıbrıs meselesinde 40 yılı aşkın süredir devam eden çözümsüzlüğün faturasının sadece KKTC halkının çekmesinin dünyadaki hiçbir adil olgu ile bağdaşmadığını vurgulayan Saner, izolasyonlar artında kalan ve Türkiye dışında bir ülkeyle direkt teması olmayan bir ülke olmanın, KKTC'nin kaderi olamayacağını dile getirdi.

"BİZİM IMF'MİZ YOKTUR, ANA VATANIMIZ VARDIR"

Saner, "Ana vatan Türkiye'ye bizlere yapmış olduğu her türlü katkı için teşekkür ediyorum. Dünyadaki ülkelerin IMF'si vardır, bizim IMF'miz yoktur, ana vatanımız vardır. Teşekkür ediyorum. Bu yıl da imzalayacağız, İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü çerçevesinde bütçe açığımızın da karşılanması adına 10 milyar 210 bin lira bütçemizin 2,5 milyarlık kısmı sizlerin sayesinde, destekle kapatılacaktır. Geçmiş yıldan aktarılan 750 milyon lirayı da düşündüğümüzde, 3 milyar 250 milyon liralık katkının, KKTC'nin refahının artması için çok önemli bir girdi kaynağı olacağını açıkça ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Oktay'ın 10-11 Şubat'ta ekibiyle KKTC'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Saner, ziyaret sırasında ulaşım, e-devlet, belediyecilik ve yükseköğretim alanında protokoller imzalandığını kaydetti.

Saner, imzalanan protokollerin Türkiye'nin KKTC'ye sağladığı maddi katkının yanında altyapının gelişmesi için de önemli bir adım olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu Aşı sayısı 100 bini bulacak

"TOPLAM AŞI MİKTARIMIZ 100 BİN OLUYOR"

Başbakan Saner, "Başta bölünmüş yollarımız olmak üzere, diğer taraftan da Ada'yı birbirine bağlayan üçüncü sınıf yollarımız olmak üzere, toplamda 322 kilometrelik üçüncü sınıf diye tabir ettiğimiz yollarımızın, 2021-2022 yıllarında ana vatan Türkiye'nin katkılarıyla yapılacak olması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır." diye konuştu.

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ciddi bir ekonomik daralmanın yaşandığını kaydeden Saner, KKTC'nin de bu süreçte ekonomik olarak etkilendiğini söyledi.

Saner, "Her zaman olduğu gibi ana vatan Türkiye'nin bu konudaki (Kovid-19) yardımları bizler için büyük önem taşımaktadır. Bugüne kadar yapılan yardımlar da Türkiye'nin KKTC'ye ne kadar değer verdiğini ortaya koymaktadır. Bugün 20 bin Kovid-19 aşısıyla tekrardan bizlere destek veriyorsunuz ve toplam aşı miktarımız 100 bin oluyor. Yürekten Türkiye'ye teşekkür ediyorum." dedi.

Tüm dünyada aşıya ulaşmanın bu kadar zor olduğu bir dönemde 100 bin aşıya ulaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Oktay'ın "KKTC aşısız kalmayacaktır" sözünün kendileri için en büyük güvence olduğunun altını çizdi.

Oktay ve Saner'in hitaplarının ardından, Türkiye-KKTC 2021 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'nın imza töreni yapıldı.

Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.Baykar Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler