Geri Dön
Siyaset‘Demokrasiyi gençler ülkeye getirecek’

‘Demokrasiyi gençler ülkeye getirecek’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Demokrasiyi gençler ülkeye getirecek’

ANKARA Milliyet - CHP lideri, özetle şunları söyledi:

POLİSİ ÇEKMENİN YASAKLANMASI: Bu genelge şu anlama geliyor; Türkiye’de demokrasi askıya alınmıştır, Anayasa askıya alınmıştır, hak ve özgürlükler askıya alınmıştır. Ne demek fotoğraf çekilmesin? Amerika’da görevli bir polis, Amerikalı bir vatandaşın boynuna basarak ölümüne yol açtı. Orada çekilen bir fotoğraf en azından o kişinin yakınlarının hak talebinde bulunmalarını sağladı. Ellerindeki en ciddi delil o fotoğraftı.

ALKOL YASAĞI: Ben işi ‘içki yasağı’ veya başka bir yasaktan değil ben işi doğrudan doğruya esnaf açısından görüyorum. Bu esnafın yetkisi var mı, dükkanını açıyor mu, açacak. Bu esnaf satış yapacak mı, yapacak. Bu satıştan gelir elde edecek, çoluk çocuğunun nafakasını sağlayacak. ‘Dükkanı kapat’ peki adam nasıl geçinecek? Diyorsanız ki haklılar pandemi döneminde kapanması lazım o zaman sosyal devletin devreye girip, ‘Kardeşim sen dükkanını kapat, evinde otur dedim ama sen ve ailen, çocukların asla aç ve açıkta kalmayacaksınız. Senin güvencen sosyal devlettir’ demesi lazım.

ÇİFTE STANDART: İnsanların hayatını tehlikeye attılar. Kongreler yaptılar. Yazıktır, günahtır. Çifte standart uygulayan bir devlet yapısı ortaya çıkardılar. Vatandaş ayrı, AK Parti ayrı. Vatandaşa niye kuralına göre maske takmadın diye ceza yazıldı. Kendileri maskesiz kongreler yaptılar, lebaleb doldurdular. Binlerce insan hayatını kaybetti. Orada hiçbir ceza yok. Sorumluluk bile duymadılar. İnsanların hayatını tehlikeye attılar. Bugün eğer yeniden sokağa çıkma yasağı geldiyse yaptıkları kongreler nedeniyledir Günlük ölüm sayıları 390’a çıktı. Aşı olsa bu kadar ölüm olmayacak. Nerede bu aşı?

ÇEKLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEME: İstiyor ki biz sokağa çıkalım, kitleleri harekete geçirelim, çok sayıda kişi hayatını kaybetsin, istiyor ki bunlar olsun ben OHAL ilan edeyim, kanun hükmünde kararnamelerle devleti yöneteyim. Ama böyle bir talebi herkes kafasından silsin. Sandık gelecek. Demokratik yollarla bir otoriter rejimi yolcu edeceğiz. Sandık her zaman gelebilir. Çünkü devleti yönetemiyorlar. Artık sokaktaki vatandaş da bunların devleti yönetemediğini gördü. Sanayici de, tüccar da, küçük ve orta boy işletmenin sahibi de gördü. Çekle ilgili bir yasal düzenleme yaptılar, devleti kilitlediler.

GENÇLER SON VERECEK: ‘Eğer bu yüzükten başka bir şey bulursanız, bilin ki Recep Tayyip Erdoğan hırsızlık  yapmıştır’ diyordu ya. Hangi yüzükten bahsediyoruz beyefendi. 50 bin avroluk  çanta taşınıyor şu anda. Bunların hepsini vatandaş biliyor, bir tarafa yazıyor. Bu yüzden öyle çok büyük eylemler, şunlar, bunlar değil. Hep beraber sabırla bekleyeceğiz. Sandık gelecek, oyumuzu kullanacağız. Dünya siyaset tarihine güzel bir armağan bırakacağız. Bu armağanı bırakacak olanlar da bu ülkenin gençleri. İlk kez oy kullanacak 6 milyon 300 bin genç. O gençler, otoriter rejime son verip demokrasiyi getirecekler ülkeye.

Boş araziye bırakılan 4 günlük bebek kurtarılamadıManisa'nın Salihli ilçesinde, boş araziye bırakılan ve 3- 4 günlük olduğu tahmin edilen erkek bebek, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren bebek ile ilgili olarak polis, hastanelerde son 1 hafta içerisinde doğum yapan kişilerin kayıtlarını incelemeye başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler