Geri Dön
Siyaset‘Dertleri ittifakı bölmek’

‘Dertleri ittifakı bölmek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yasalarında yapılacak değişikliğe ilişkin teklifin yeni yasama yılında Meclis’e sunulacağına yönelik açıklamalarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Seçim Yasası’yla oynamaya başlıyorsa bir iktidar, zaten gidişi tescillenmiştir” dedi.

‘Dertleri ittifakı bölmek’

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Milliyet’e konuşan Erkek, şu değerlendirmelerde bulundu:

EL KALDIRIYORLAR: Kendi yarattıkları sistemin ve anayasa değişikliklerinin bile farkında değiller. Hani yasa tekliflerini yalnızca milletvekilleri hazırlayacaktı? Milletvekillerinin hazırlayıp sunması lazım. ‘Meclis’e göndereceğiz’ diyor, yani ‘sarayda hazırlayıp gönderiyoruz, onlar da el kaldırıyorlar’ demek bu. Kuvvetler ayrılığının nasıl yıkıldığının göstergesi.

GİDİŞİ TESCİLLENMİŞTİR: Seçim Yasası’nı değiştirebilirler, salt çoğunlukları var Meclis’te. Ama Seçim Yasası’yla oynamaya başlıyorsa bir iktidar, o iktidarın zaten gidişi tescillenmiştir. Ne yaparlarsa yapsınlar bu gidişi durduramayacaklar. Vatandaşın her gün sorunları o kadar ağırlaşıyor ki biz vatandaş için seçim istiyoruz, kendimiz için değil. İlk seçimde tasdiknameyi verecek seçmen.

DERTLERİ BÖLMEK: Hala yüzde 7 barajını tartışıyorlar. Bu sistemde baraj ‘sıfır’ olmalı. Hükümet Meclis’in içinden çıkmıyor ki niye baraj olsun?. Ama dertleri başka. Dertleri temsilde adalet, güçlü bir Meclis değil. Dertleri; yeni kurulan partiler milletvekili çıkaramasın. Acaba ittifakı bölebilir miyiz? Millet İttifakı güçlenmesin, büyümesin. Vatandaşın dertlerine, Türkiye’nin sorunlarına çözüm getireceklerine onların tek derdi Millet İttifakı olmuş. Herhalde MHP de kendine göre bir hesap yapıyor, ‘Ne olur ne olmaz ayrı girmek zorunda kalabilirim yüzde 7 benim için de iyi olur’ gibi düşüncedeler. Ne yaparlarsa yapsınlar, ilk seçimde gidecekler.

‘Demokrasi için ittifak yapıyoruz’

UZLAŞMAYLA BİZ YAPACAĞIZ: Yapılması gereken tam bir katılımcılıkla, çoğulculukla toplumsal uzlaşmayla Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu ve Anayasa’yı birlikte ele alıp siyaseti demokratikleştirmek önce. Bunu biz yapacağız.

YOL HARİTASI: Bizim yol haritamız belli. Önemli olan temel ilkelerde uzlaşmak. Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, çoğulculuk, siyasi ahlak yasası, siyasetin artık etik kodlarının belirlenmesi, hesap verilebilir bir yönetim, şeffaflık, bağımsız ve tarafsız yargı, bunların hepsinde temel ilkelerde uzlaşıyoruz. Türkiye için, demokrasi için ittifak yapıyoruz. Bu düzeni değiştireceğiz.

CHP NE YAPACAK?: Getirsinler bakalım, Meclis’e sunacakları kanun teklifini bir görelim, gördükten sonra tavrımızı görecek herkes.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kız arkadaşını öldürüp cesedi koyduğu taksiyle emniyete gittiKocaeli'nin Gölcük ilçesinde, kız arkadaşını öldürdükten sonra cesedi taksiye koyan şüpheli, taksi şoförünün aracı İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürmesi sonucu gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler