Geri Dön
SiyasetErdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı: Yeni anayasa ertelenemez

Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı: Yeni anayasa ertelenemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Yeni anayasa ihtiyacı artık ertelenemez hale gelmiştir” dedikten sonra herkesi, yeni anayasa yapım sürecine katılmaya davet etti

Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı: Yeni anayasa ertelenemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’ndaki faaliyetlerin tam anlamıyla hayata geçmesinin öncelikle ve esas itibarıyla anayasa konusu olduğunu belirterek, “Bunun için eylem planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Milli iradenin üstünlüğü esasına göre hazırlanacak yeni bir toplumsal sözleşme metnini, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını karşılamaya hazırlandığımız şu dönemde ülkemize kazandırmanın, tarihi sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. İşte bu sebeple, devleti yaşatmanın ancak insanı yaşatmakla mümkün olacağı anlayışı üzerine bina edeceğimiz yeni anayasa hedefimizi, İnsan Hakları Eylem Planımızın nihai amacı olarak belirledik. Yeni anayasa, herkesin anayasası olacaktır” dedi.

Erdoğan, dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla İnsan Hakları Eylem Planı’nı (İHEP) açıkladı. Planda çocuklardan kadınlara gayrimüslimlerden engelli bireylere kadar toplumun pek çok kesimine yönelik adımlar yer alıyor. Erdoğan, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren plan ile ilgili özetle şunları söyledi:

MİLLETİN TALEPLERİ: Açıklayacağımız eylem planı, değişim ve reform irademizin devam ettiğinin ve devam edeceğinin bir örneğidir. İHEP, geçmişin muhasebesi ile geleceğin murakabesinin ürünü bir belgedir. Her maddenin hayata geçmesi için gereken adımları kararlılıkla atacağız. Biz bugüne kadar tüm reformları, falan kuruluş dayattığı, filan teşkilat talep ettiği için değil, milletimiz bunlara layık olduğu için gerçekleştirdik. İHEP’nın hazırlığında da asıl belirleyici, milletimizin ihtiyaç ve talepleri olmuştur.

2 YILDA UYGULANACAK: Eylem planı iki yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır. Belirlenen her bir faaliyet için sorumlu ve ilgili kuruluşlar ile bu faaliyetler için öngörülen zaman dilimine yönelik takvim de iki hafta içerisinde kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

YÜZDE 100’E ÇIKARACAĞIZ: Demokratik katılımı güçlendirmek için, siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişiklik yapmak üzere kapsamlı bir çalışma başlatıyoruz. İnsan hakları kurumlarının etkinliğini artırıyoruz. ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ anlayışıyla, vatandaşımızın taleplerini ve sıkıntılarını daha hızlı, daha etkin, daha şeffaf bir şekilde çözecek adımları atıyoruz. Yargıda hedef süre uygulamasını yaygınlaştırıyoruz. Geçen yıl yüzde 81 oranında hedefin tutturulduğunu gördük. Bu oranı inşallah yüzde yüze çıkartacağız. Aynı uygulamayı istinaf yargılaması ve adli tıp raporları için de getiriyoruz.

KADINA ŞİDDETE YÖNELİK DÜZENLEME: Kadına karşı şiddet suçlarını etkin bir şekilde soruşturmak amacıyla kurulan özel soruşturma bürolarını ülke genelinde yaygınlaştırıyoruz. Şiddet mağduru kadınlara avukat görevlendirilmesini sağlıyoruz.

BAĞIMLILIK TAKİP MODELİ: Evlilik yardımının kapsamını genişletiyoruz. Engelli bireylerin üst kademe kamu yöneticiliği ile mesleklerine uygun kamu görevlerinde istihdamını zorlaştıran hükümleri tespit edip kaldırıyoruz. Uyuşturucu kullanımından ilk kez denetimli serbestlik kararı alanların rehabilitasyon ve tedavilerinin ara kontrollerle izleneceği, 5 yıl süreli, ‘bağımlılık takip modeli’ kuruyoruz.

NİHAİ AMAÇ YENİ ANAYASA: İHEP, bir dilek ve temenni belgesi değildir. Belgede yer alan hususların amaçlandığı şekilde hayata geçebilmesi için devletin tüm kurumlarına ve siyasete büyük iş düşüyor. Öngördüğümüz faaliyetlerin tam anlamıyla hayata geçmesi, öncelikle ve esas itibarıyla anayasa konusudur. Bunun için Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Çünkü anayasa, hak ve özgürlükleri koruyup geliştirecek toplumsal iradenin en güçlü ve korunaklı zeminidir.

O RUHUN TORTULARINDAN ARINDIRILAMADI: Mevcut 1982 Anayasamız darbe dönemi şartlarında hazırlanan anayasalardan biridir. Bu anayasa milletin doğrudan veya dolaylı iradesiyle birçok kez değiştirilmiş olsa da, hazırlık sürecindeki dinamiklerin ürünü olan ruhun tortuları, attığımız her adımda kendini hissettirmektedir. Anayasada yaptığımız her değişiklik, elbette daha güçlü demokrasi yolunda atılmış değerli birer adımdır. Buna rağmen, özgürlükler konusunda geneline hâkim olan mütereddit ve istisnası bol üslubu anayasamızı, bu ruhtan hala arındırabilmiş değiliz.

YENİ TOPLUMSAL SÖZLEŞME: Türkiye’nin demokratik ve ekonomik kalkınma mücadelesinde kat ettiği mesafe ve yükselen toplumsal talep, yeni anayasa ihtiyacını artık ertelenemez hale getirmiştir. Bunun için, geçtiğimiz haftalarda yeni ve sivil anayasa teklifimizi yeniden milletimizin takdirine sunduk. Milli iradenin üstünlüğü esasına göre hazırlanacak yeni bir toplumsal sözleşme metnini, cumhuriyetimizin 100. yılını karşılamaya hazırlandığımız şu dönemde yapmanın, tarihi sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.

HERKESİN ANAYASASI: Devleti yaşatmanın ancak insanı yaşatmakla mümkün olacağı anlayışı üzerine bina edeceğimiz yeni anayasa hedefimizi, planımızın nihai amacı olarak belirledik. Yeni anayasa, herkesin anayasası olacaktır. Bunun için tüm siyasi partilerimizi, kurumlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, akademimizi, ülkemizin geleceği konusunda sözü olan herkesi, yeni anayasa yapım sürecine katılmaya davet ediyoruz. Cumhur İttifakı olarak biz kendi çalışmamızı elbette yapıyoruz, yapacağız. Diğer partilerin ve kesimlerin teklifleriyle nihai şeklini vereceğimizi ümit ettiğimiz yeni anayasayı, milletimizin takdirine sunarak, Türkiye’nin önünde aydınlık bir dönemin kapılarını açmak istiyoruz.

Hukuk eğitimi 5 yıla çıkıyor

Hukuk fakültelerinde öğrenim süresini 5 yıla çıkarıyoruz. ‘Hukuk Araştırmaları Enstitüsü’ kuruyoruz. Bu enstitü insan hakları hukukuyla ilgili tüm uluslararası gelişmeleri takip edip, toplumsal talep ve ihtiyaçları dikkate alarak yeni politika önerileri geliştirecektir.

‘Gece yarısı ifadeye son’

İdare ile yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıkları gidermek için, bağımsızlık ve tarafsızlık esasıyla çalışacak, hızlı karar alabilecek ‘Yatırım Ombudsmanlığı’ kuruyoruz. Gayrimüslim cemaat vakıfları yönetim kurullarının oluşturulması ve seçimine ilişkin Vakıflar Yönetmeliği’ni yeniden düzenliyoruz. Nefret suçuna ilişkin soruşturma kılavuzları hazırlıyoruz. Adli kontrol tedbirlerini de, tutuklamada olduğu gibi üst süreye bağlıyoruz. Vatandaşımızın, sırf ifade almaya yönelik yakalama kararları yüzünden özgürlüğünden mahrum kalmasını istemiyoruz. Eylem planıyla, sadece ifade vermek için mesai saati dışında yakalayıp gözaltına alma, otelde gecenin bir yarısı bulup gözaltına alma gibi uygulamalara son veriyoruz. İfade alma işlemleri artık 7 gün 24 saat yapılabilecek.

Bahçeli ile görüştü

İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, gayrimüslim cemaatlerin liderlerinin aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantı için siyasi parti genel başkanlarına da davet gönderilirken, sadece MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici davete icabet etti. Erdoğan, salona gelişinde Bahçeli’nin yanına giderek selamlaştı. Erdoğan ve Bahçeli toplantının ardından da bir araya gelerek, bir süre görüştü. Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, görüşmenin fotoğraflarına yer verildi.

 Fotoğraf: YAVUZ ÖZDEN Milliyet

Bakanlar Akar ve Varank, Kayseri'de çeşitli ziyaretlerde bulunduMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri'de ziyaretler gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler