Geri Dön
Siyaset‘Eşitlik ve adalet dünyayı değiştirir’

‘Eşitlik ve adalet dünyayı değiştirir’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Parlak demokrasi nutukları kulaklarımıza hoş gelse de dünya üzerinde darbeleri ve darbecileri desteklemeyen tutumlar dünyamızın geleceği bakımından önemlidir” dedi.

‘Eşitlik ve adalet dünyayı değiştirir’

G20 Dönem Başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde 7’ncisi düzenlenen G20 Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katılan Şentop, “Pandeminin Sebep Olduğu Sosyal ve İstihdam krizlerine Çözümler” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı. Kovid-19 salgınıyla mücadele eden insanlığın hiç tecrübe etmediği yeni krizlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Şentop, “Bu sebeple, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’ni hedeflerken ekonomik kalkınmamızı sosyal ve çevresel ihtiyaçlarla yeniden dengelemek ve sosyo-ekonomik eşitsizlikleri ele almak için tarihî bir fırsatın eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Her şeyin küreselleştiği dünyada, hastalık ve virüslerin de küresel olduğunu vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedavi de, ilaç da, aşı da küresel olmalı. Sadece dünyamızın belli bir bölümünü, mesela sadece Avrupa’yı, sadece G20 ülkelerini sağlıklı tutmak mümkün değil. Dünyanın geri kalan kısmı hastalık ve salgın içindeyse bizler de o hastalık ve salgına maruz kalırız. Bütün dünya, bütün insanlık için, barış içinde, asgari hayat şartlarında bir yaşama alanı  oluşturamazsak hiçbirimiz güvende değiliz. Küresel bakmak ve düşünmek zorundayız.”

Söz değil eylem’

Parlamento kelimesinin köken itibarıyla konuşma mekanları olduğunu ancak konuşulan sözlerin eyleme dönüşmesi gerektiğine dikkati çekerek “Dünyamızı güzel ve parlak sözler değil, bütün insanlara aynı değeri veren, gerçekten eşitlikçi ve adil yaklaşımlarla hayata geçirilen eylemler değiştirecektir. Ölçü sözde değil eylemdedir” ifadelerini kullandı.

Emeklilerin gözü kulağı bu haberde! 'Ek zam' masada
Beştepe'deki toplantıya saatler kaldı! İşte masadaki kritik başlıklar
30 milyar dolarlık anlaşma!
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti...
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat! Yoğun kar geliyor
Doğum günü eğlencesi ölümle bitti! Araç metro istasyonuna uçtu
MasterChef'te ortalık karışıyor! 'Bu mafya ayaklarını bırak'
Yatırımı olanlar dikkat! Altında şok tahmin
Beşiktaş'ta N'Sakala'dan skandal Haaland paylaşımı, hemen sildi
Kişi başı 45 bin dolar! İstanbul'da otelde basıldılar
2.5 aylık evli kadın anlattı, herkes dehşete düştü
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Ünlü şefle el ele görüntülenmişti! 'Sevgili olduk dahi diyemem'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler