Geri Dön
SiyasetHSK'da 7 yeni üye belli oldu

HSK'da 7 yeni üye belli oldu

TBMM Genel Kurulu'nda, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 7 yeni üyesinin seçimi için oylama işlemi sona erdi. Buna göre; Ergün Şahin, Aysel Demirel, Bilal Temel, Hamit Kocabey, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin yeni HSK üyeleri oldu.

BAHAR ATAKAN / ANKARA

Genel Kurulda, HSK'de boşalacak 7 üyelik için seçim yapıldı. HSK üyeliği seçiminin gizli yapılan birinci tur oylamasına 471 milletvekili katıldı.

Milletvekillerinin kabinlere girerek oy kullanmaları ile Tasnif Komisyonunun oy pusulası sayımı işlemleri yaklaşık 2 saat sürdü.

Adayların birinci turda aldığı oylar şöyle:

- Yargıtay üyeleri arasından seçilecek birinci üyelik için aday listesi: Ergün Şahin (460 oy), Ahmet Kar (4 oy), Faruk Şener (2 oy).

- Yargıtay üyeleri arasından seçilecek ikinci üyelik için aday listesi: Ömür Topaç (460 oy), Zeynep Şahin (3 oy), Nevzat Özsoy (2 oy).

- Yargıtay üyeleri arasından seçilecek üçüncü üyelik için aday listesi: Sinan Esen (459 oy), Mehmet Reşat Koparan (3 oy), Sevinç Türközmen (2 oy).

- Danıştay üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Aysel Demirel (458 oy), Lütfiye Akbulut (4 oy), Musa Heybet (4 oy).

- Öğretim üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Cumhur Şahin (460 oy), Müslüm Akıncı (4 oy), Mehmet Altunkaya (2 oy).

- Avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Bilal Temel (460 oy), Önder Ataseven (3 oy), Alaaddin Varol (1 oy).

- Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Hamit Kocabey (437 oy), Arzu Sonsuz (25 oy), Ali Aydın Akpınar (2 oy).

Boş oy kullanılmayan seçimde, 11 oy da geçersiz sayıldı.

Bu sonuca göre, birinci tur oylamada, Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğunun (400) üzerinde oy alan Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Aysel Demirel, Cumhur Şahin, Bilal Temel ve Hamit Kocabey, HSK'nin yeni üyeleri olarak seçildi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, HSK üyelik seçimi işleminin tamamlanmasının ardından, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

HSKda 7 yeni üye belli oldu

AK PARTİ'DE AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, HSK'nın 7 yeni üyesini değerlendirdi. Turan şunları söyledi;

TBMM, HSK'nın çoğulcu niteliğine uygun olarak uzlaşıyla, tüm partilerin katılımı ve desteği ile 7 HSK üyesini seçti.

Gazi Meclisimizin mehabetine uygun bu uzlaşı adımları son derece kıymetli.

Seçilen HSK üyelerini tebrik ediyoruz.
Ülkemiz ve yargımız için hayırlı olsun.

HSKda 7 yeni üye belli oldu

GENEL KURUL'DA HER BİR ÜYE İÇİN AYRI AYRI GİZLİ OY KULLANILDI

Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu (400 oy), bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu (360 oy) geriyor. İkinci oylamada da üye seçilemezse, en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile üye seçimi gerçekleştirilecek. Seçilecek HSK üyeleri 4 yıl görev yapacak.

"MİLLETVEKİLLERİMİZİN GENEL KURUL'DAN AYRILMAMALARI GEREKMEKTEDİR"

AK Parti TBMM Grup Başkanlığı'nın TBMM Gündemi'ne ilişkin bilgi notunda AK Parti milletvekillerine yönelik şunlar kaydedildi:
"Genel Kurul bugün Saat 15.00'te açılacak ve sadece grubumuza ait grup önerimizin ardından Saat 16.00 gibi Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) üye seçimlerinin ilk turu gizli oylama ile yapılacak bu seçimde üçte iki çoğunluk (400 geçerli oy) aranacaktır. Bu oylamada çoğunluğun bulunamaması halinde oylama tekrarlanacak 2. ve 3. tur oylama yapılabileceğinden sonuçlar açıklanana kadar milletvekillerimizin Genel Kurul'dan ayrılmamaları gerekmektedir."

HDP SEÇİME KATILMAYACAK

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada HDP'nin seçime katılmayacağını açıkladı.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 28 Temmuz 2021 )Türkiye'nin 28 Temmuz koronavirüs tablosu açıklandı.Türkiye'de son 24 saatte 257 bin 474 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 291 kişinin testi pozitif çıktı, 76 kişi hayatını kaybetti. Bakan Koca kritik tabloyu paylaşırken, "Vakalar salgının kontrol altına alınmasını zorlaştıracak düzeyde." ifadelerini kullandı. Tabloda vaka ve vefat sayısındaki artış dikkat çekti. Haritada iki ilin daha mavi kategoriye geçtiği görüldü. Öte yandan Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 77 bin 627 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler