Geri Dön
Siyaset‘İç tartışmalarla enerjinizi tüketmeyin’

‘İç tartışmalarla enerjinizi tüketmeyin’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac’ı Vahdettin Köşkü’nde kabul etti.

‘İç tartışmalarla enerjinizi  tüketmeyin’

2 saat 40 dakika süren görüşmede, Serrac’ın 21 Ağustos’taki ateşkes ilanının ardından yaşanan süreç, Hafter’in 4 kere ateşkesi ihlal etmesi ile Türkiye’nin Moskova’ya Libya gündemli heyet göndermesi ve Moskova’nın tutumu ele alındı. Görüşmede, Serrac’ın gündeme getirdiği Sirte ve Cufra’da “Silahsızlandırılmış bölge” konusu da değerlendirilirken, Türkiye buna “ilkesel olarak karşı olmadığını” bir kez daha görüşmede tekrarladı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin tarafları Başbakan Serrac ve İçişleri Bakanı Başağa ile Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri arasında süren gerginlik de toplantıda görüşüldü. Erdoğan’ın “enerjinizi iç tartışmalar ile tüketmenizin faydası yok” mesajı verdiği ifade edilirken, bu durumun en çok UMH’nin karşısındaki güçlere yarayacağı değerlendirmesi yapıldı.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Cumhurbaşkanımız ile Es-Serrac arasında, Libya halkının barış, emniyet ve refahına katkı yapacak ve ikili ilişkileri güçlendirecek verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin, Libya’nın meşru hükümeti ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini belirtmiş, Türkiye’nin önceliğinin Libya’nın bir an önce istikrara kavuşması olduğunu yinelemiştir. Görüşmede, Türkiye’nin Libya’daki meşru hükümet ile imzaladığı mutabakat muhtıraları çerçevesinde hayata geçirilen iş birliklerini güçlendirecek hususlar ile Türkiye’nin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki haklarını koruyacak adımlar da değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler