Geri Dön
Siyaset‘İstanbul Sözleşmesi can simidimizdir’

‘İstanbul Sözleşmesi can simidimizdir’

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirterek, “İnsan haklarına ait bir sözleşmeden, üç kez boş ol diyerek çıkılamaz. Bu sefer atı alan Üsküdar’ı o kadar kolay geçemeyecek” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi can simidimizdir’

ANKARA Milliyet - Nazlıaka ve Kadın Kolları MYK üyeleri İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yılı nedeniyle parti genel merkezinde dün basın toplantısı düzenledi. Nazlıaka, basın toplantısında, “Erdoğan’ın bir gece yarısı kararnamesi ile hukuksuzca fesih kararı aldığı İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümü nedeniyle bir araya geldik” diyerek özetle şöyle dedi:

VAZGEÇMEYECEĞİZ: Her gün bir kız kardeşimiz yakınındaki bir erkek ya da hiç tanımadığı bir kişi tarafından canice öldürülürken can simidimiz olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Vazgeçmeyeceğiz.

BOŞ OL: ‘Şiddete karşı sıfır tolerans’ diyen AKP Hükümeti döneminde, en az 7 bin 500 kız kardeşimizi erkek cinayetine kurban verdik. Oysaki iktidarın manasız siyaset hesapları, tek bir kadının hayatından daha önemli değildir. İnsan haklarına ait bir sözleşmeden, üç kez boş ol diyerek çıkılamaz. Bu sefer atı alan Üsküdar’ı o kadar kolay geçemeyecek.

ZORBALAR GİDECEK: Buradan şahsım hükümetine sesleniyorum; Sözleşme yürürlükteyken kadınları yeterince koruyamadı; çünkü uygulamadınız. Ama İstanbul Sözleşmesi’nin yokluğu şiddeti garantileyecek. Fesih ederseniz; kadına, çocuğa yönelik işlenen her suçun azmettiricisi sizler olacaksınız. İstanbul Sözleşmesi kalacak, zorbalar gidecek.

 

Torunuyla engelliler için topladığı 30 çuval mavi kapak çalındıEskişehir'de Türkiye'nin dört bir yanından topladıkları plastik mavi kapaklarla engellilere tekerlekli sandalye bağışında bulunan yaşlı adam ile torunu, hayırseverlerin teslim ettiği çuvallar dolusu kapağın çalınması üzerine gözyaşlarına boğuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler