Geri Dön
Siyaset‘İstiklal mücadelesinin uluslararası tasdikidir’

‘İstiklal mücadelesinin uluslararası tasdikidir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Anlaşması’nın kabulünün yıl dönümü mesajında ‘İstiklal mücadelesinin, Lozan Barış Antlaşması ile uluslararası alanda tasdik edildiğini’ belirtti.

‘İstiklal mücadelesinin uluslararası tasdikidir’

ANKARA Milliyet - Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın 98’inci yıl dönümüdür. Kahraman milletimizin her türlü imkânsızlığa, ihanete ve zorluğa rağmen zaferle taçlandırdığı istiklal mücadelesi, Lozan Barış Antlaşması ile uluslararası alanda da tasdik edilmiştir. Türkiye, tarihinden aldığı cesaret ve ilhamla aydınlık geleceğini inşa etme yolunda 98 yıldır büyük bir istikrarla ilerlemektedir. Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, milletimizin huzur, barış ve esenliğine yönelik hain emelleri boşa çıkarmaya devam ediyoruz.”

“2023’e ekonomik, askeri, siyasi ve diplomatik bakımdan daha güçlü, daha bağımsız, daha müreffeh bir ülke olarak girmekte kararlıyız” diyen Erdoğan, “Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den terörle mücadeleye kadar farklı sahalarda elde ettiğimiz kritik başarılar, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruma konusundaki irademizin en net göstergesidir” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lozan mesajı da şöyle: “Sevr’i yırtıp atan, bağımsız Türkiye’nin yolunu açan, Lozan zaferine imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum. Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılı kutlu olsun.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de şunları belirtti: “98 yıl önce bugün imzaya açılan Lozan Barış Antlaşması, hala ilk günkü mana ve muhtevasını muhafaza eden bir onur belgesi niteliğindedir. Lozan’da Türk asırlarının müdafaası yapılmış, Türk milletinin bekası ve varlık hakları meydanlarda akan kanlardan ilhamını alan diplomatik ustalıkla güvenceye kavuşturulmuştur. Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla, fikri saplantılarla Lozan Antlaşması’nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener mesajında “Egemenliğimizin nişanesi Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümünde; bizlere barışın yanında büyük bir zafer kazandıran, cumhuriyetimizin varlığını dünyaya ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

‘İstiklal mücadelesinin uluslararası tasdikidir’

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bebek Sahili’nde gün yanan tekne, gece çıkan ikinci yangında battıBeşiktaş, Bebek İskelesi'nde dün akşam çıkan yangında hasar gören tekne gece saatlerinde demirlendiği yerde ikinci kez yandı. Uzun süre söndürmeye çalışılan tekne battı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler