Geri Dön
Siyaset‘Koyalım sandığı millete soralım’

‘Koyalım sandığı millete soralım’

‘Tehdidin olduğu yerde yeni anayasa yapılır mı?’ diye soran Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a seslendi: ‘Eğer sen halkın hakemliğini istiyorsan, referandum istiyorsan yap kardeşim. Koyalım sandığı. Millete soralım: Erken seçim istiyor musun, istemiyor musun?..’

‘Koyalım sandığı millete soralım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ataköy-Olimpiyat Metro Hattının Bahariye ve Masko İstasyonları Açılış Töreni’ne katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun baskılara rağmen İstanbullulara hizmet götürdüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman önüne engeller çıkabiliyor. Görüyoruz. Tehdit ediliyor görüyoruz. Yargı aracılığıyla tehdit ediliyor. Onu da görüyoruz. Denetim aracılığıyla tehdit ediliyor onu da görüyoruz. Ama bunlar bizi yıldırır mı asla yıldıramaz. Çünkü biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Çünkü bizim dokularımızda Kuvai Milliye’nin ruhu var. Böyle giderir. Böyle yürürüz. Aynı anda 10 metronun yapımını üstlenen dünyada başka bir büyükşehir belediyesi yok. Büyük ve güçlü bir metropol. Kaynak yetersizliğine rağmen 10 metro inşaatını aynı anda sürdürün dünyadaki tek metropol. Bununla gurur duyacağız” diye konuştu. İstanbul’un yoksul kesimlerine pozitif ayrımcılık yapılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun 4 milyar 200 milyon lira tasarruf gerçekleştirdiğini söyledi.

‘Millete soralım’

Türkiye’nin çok önemli sorunları olduğunu ve bunların mutlaka çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Bu iktidar Türkiye’nin sorunlarını çözemez. Her geçen gün vatandaşın sırtına yüklenen yük büyüyor. Vatandaş buna tahammül edemiyor. Demokrasilerde bu bağlamda yapılacak iş halkın hakemliğine başvurmaktır. Sandığı koyacaksınız. Açıklama yapıyorlar. ‘Yeni bir anayasa yapacağım. Anayasaya bize destek vermezlerse referanduma gideceğiz.’ Eğer sen halkın hakemliğini istiyorsan referandum istiyorsan yap kardeşim. Koyalım sandığı. Millete soralım. Erken seçim istiyor musun istemiyor musun. İstiyorsa erken seçime gidelim. Bu kadar açık bu kadar net.”

Toplumsal uzlaşma

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Anayasa değişiklikleri için önce uygun ortam olması lazım. Sivil, askeri darbe dönemlerinde anayasalar yapılmaz. Zaten o dönemlerde anayasalar yapıldığı içindir ki Türkiye bu haldedir. Anayasaların yapılmasındaki iklim toplumsal uzlaşmaya bağlıdır. Kimsenin kimseyi suçlayamadığı ama her düşüncenin özgürce ifade edildiği bir ortamda anayasa hazırlanır. Türkiye’nin huzura kavuşması lazım. Türkiye’nin kavga ortamından süratle çıkması lazım. Türkiye’de cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın siyasi parti liderlerini tehdit etmemesi lazım. Tehdidin olduğu bir yerde anayasa mı yapılır?  Hangi anayasa ve kimin anayasası?” dedi.  Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Mafya bir siyasetçiyi, her ay 10 bin dolarla besliyorsa orada demokrasi olmaz. Orada insan hakları olmaz. Mafyadan, her ay 10 bin dolar rüşvet alan adamın olduğu bir ülkede hangi temizlikten söz edeceğiz? Ben merak ediyorum. Kim bu adam? Erdoğan, İçişleri Bakanı’nı ‘Ya gel arkadaş ya kim bu rezil adam?’ diye soruyor mu? Sormuyor. Milletvekiliyse parlamentonun derhal harekete geçmesi lazım. Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat, eğer o kişiyi çağırıp hesabını sormuyorsa o işe ortak demektir. Bu ne anlama gelir? Devletin mafyaya teslim edilmesi anlamına gelir. Ahlakın gelmesi lazım bu topluma. Toplum ahlaklı, siyasetçiler değil.”

Kılıçdaroğlu metro açılışı sonrası Beşiktaş Belediyesince İsmet İnönü Spor Tesisi’nde düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.  

10 gün ücretsiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni açılacak hattın günde 500 bin yolcu taşıyacağını söyledi. Metro, 10 gün boyunca ücretsiz hizmet verecek.

‘Koyalım sandığı millete soralım’

‘İstanbul bize miras’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 29 Mayıs İstanbul’un Fethi etkinliklerine katıldı. Programda konuşan Kılıçdaroğlu, “Fatih Sultan Mehmet Han’dan bize miras kalan cesaretle, bu millet korkuyu fethedecektir. Gençlere mesajım, rol modeliniz burada. Bu şehrin her santimetre karesinde” dedi. Akşener de “İstanbul dünyanın incisi. İstanbul atalarımızdan bize, bizlerden de çocuklarımıza torunlarımıza miras. Onu korumak, güzelleştirmek hepimizin görevi” diye konuştu.

 

Adalet Bakanı Gül'den yangın açıklamasıAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, çıkan yangınlarla ilgili açıklama yaptı. Gül, "Cennet vatanımızda çıkan yangınların kaynağı ve sebebi başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırılmaktadır" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler