Geri Dön
SiyasetKurum: İklim dostu akıllı şehirler oluşturacağız

Kurum: İklim dostu akıllı şehirler oluşturacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’yi küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli aktörü yapacaklarını söyledi. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında korunan doğal alanları artırıp, iklime duyarlı akıllı şehirler oluşturacaklarını belirten Kurum, araştırmalara göre hava sıcaklıklarının bu şekilde artmaya devam etmesi halinde İstanbul’un Antalya’ya, İzmir ve Bursa’nın da Adana’ya benzeyeceğini aktardı.

Kurum: İklim dostu akıllı şehirler oluşturacağız

ANKARA Milliyet - Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının 2022 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Türkiye’de 2000’li yıllarda meydana gelen meteorolojik afetlerin sayısında, 1960’lı yıllara göre 3 kat, ekonomik kayıplar açısından 9 kat artış olduğuna dikkati çeken Kurum, “2018 ve 2019 yıllarına ait ulusal emisyonlardaki azaltım başarımız, iklim değişikliğiyle mücadeledeki çok önemli bir sonuçtur” ifadelerini kullandı.

Kurum, İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan 26. Taraflar Konferansı’nda 40’ın üzerinde yan etkinlik ile önemli görüşmeler, istişareler gerçekleştirdiklerini anlatarak, “Türkiye’yi küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli aktörü yapacağız. Bu çerçevede, sürdürülebilir, yeşil ekonomiyi ve yeşil teknolojileri destekleyen stratejik bir planlama sürecinin içerisine girdik. Düzenleyeceğimiz İklim Şurası’nda da emisyon ticaret sisteminden yeşil yatırımlara kadar çok çeşitli başlıklarda ve tüm sektörlerimizi ilgilendiren bir istişare sürecini başlatıyoruz” diye konuştu.

Sel ve yangınlar sonrası inşaatları başlatılan konutları 1 yıl içerisinde vatandaşlara teslim edeceklerini vurgulayan Bakan Murat Kurum, “Son bir yıl içerisinde Amerika, İngiltere ve Fransa’da yaşanan afetler sonrasında karşılaşılan kötü ve çaresiz manzarayla vatandaşımızı asla karşı karşıya bırakmadık” değerlendirmesini yaptı.

Sürücülere ‘erken uyarı’ önerisi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün faaliyetlerine ilişkin de bilgiler aktaran Bakan Kurum, meteorolojik verilerle Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili olan TOGG’un sürücülerine, anlık gözlemleri gösterecek, tahmin, erken uyarı ve rota önerileri sunulacağını söyledi.

İklime duyarlı akıllı şehirler

2022’de “2053 net sıfır emisyon” hedefi doğrultusunda çalışmaları hızlı bir şekilde sürdüreceklerini aktaran Bakan Kurum, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında korunan doğal alanları artıracak, iklime duyarlı akıllı şehirler oluşturacaklarını ifade etti.

Fotoğraf: MUSTAFA İSTEMİ

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler