Geri Dön

‘Libya’da önceliğimiz ateşkes’

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 2020’nin ilk toplantısını dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirdi.

‘Libya’da önceliğimiz ateşkes’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantı devam ederken düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı, şunları söyledi:Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 2020’nin ilk toplantısını dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantı devam ederken düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı, şunları söyledi:

TEMAS TRAFİĞİ ARTACAK: İran-ABD gerilimi önemli bir gündem idi. Cumhurbaşkanımız yoğun bir diplomasi trafiği başlattılar. Putin ile de bu konuda dahil olmak üzere diğer gündem başlıklarını ele alacaklar. Biz tüm taraflara itidal tavsiyesinde bulunduk. Atılacak adımlar kırılganlıkları daha da derinleşecektir. Bölge savaş ve çatışmalardan dış müdahalelerden yoruldu. Bizim itidal ve sükunet çağrımız devam edecek. Cumhurbaşkanımız, bu konuyla ilgili temas trafiğini yoğunlaştırarak devam edecek.

ANLAŞMAYI İHLAL EDEN HAFTER: Libya’da son günlerdeki gelişmeler önemli. Askeri okula yapılan saldırı çağrılarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Hafter’e dur denilmezse siyasi süreç işletilemeyecek ve daha fazla kan dökülecektir. Türkiye’nin anlaşmasına itiraz edenlerin öncelikle saldırgan tarafın kim olduğunu açıklama ve kınamaları gerekiyor. Önceliğimiz çatışmanın durması ve ateşkes yapılması, daha önceki konumlarına geri dönmesidir. Anlaşmayı ihlal eden Hafter’dir. (Süreç nasıl işleyecek?) Libya tarafının da talepleri çerçevesinde askeri planlamalar yapılıyor. Ne zaman, ne kadar hangi kapasite bilgi vermek doğru olmaz. Türk ordusunun meşru Libya hükümetinin yanında olduğunu ifade edebilirim.

ARABULUCU BEKLENTİMİZ YOK: (ABD ile İran arasında Türkiye’nin arabuluculuk yapması) İran ve Irak ile görüşmeler yaptı, Cumhurbaşkanımız Ruhani’ye de itidal telkinlerinde bulundu. Atılacak adımlar, verilecek cevapların şekli artık nasıl olacaksa bölgeyi ateşe verecek adımlar haline gelmesinden kaçınılması gerek. Sayılar, hedefler açıklanıyor. Bunların arasında kültürel miras eserler olduğu bahsediliyor. Kulağa bile korkunç geliyor. İtidal çağrımız hiçbir şey olmamış gibi hareket edelim değil; müzakere yolu ile hareket edilmesidir. Arabulucu olalım beklentimiz yok ama Türkiye ABD ve İran ile konuşabilen birkaç ülkeden birisi; belki de en önemlisi. Cumhurbaşkanımız hem Trump ile hem Ruhani ile, bu ülkelerin liderlik kadrolarıyla ilişkileri olan bir lider olarak, bölgenin de menfaatlerini düşünerek fikirlerini dile getirdi. Bundan sonra da dile getirmeye devam edecek. Kendisinin bu noktada önemli bir rol oynadığı, bundan sonra da oynayacağı aşikar. Umarız burada herkes aklıselim, sağduyuyla hareket eder.

GÖZLEMLERİNİ PAYLAŞIR: (Putin’in Suriye ziyareti) Kendi tasarrufudur. Bir şey diyemeyiz. Kendi gözlemleri varsa Cumhurbaşkanımızla paylaşacaktır. Suriye’de çatışmaların sona ermesi ve siyasi süreç için önemli bir rol üstlendik. Mültecilere sadece yardımcı olmuyor sınır güvenliği de sağlıyoruz. Esed rejimi konusunda pozisyonumuz açık; demokratik, çoğulcu lider olma vasfını yitirdiğini görüyoruz. Kendisi ve ekibinin kalıcı barış niyeti olmadığı ortada. Rusya ile anlaşamadığımız bir sır değil. Anlaşmazlıklara rağmen siyasi sürecin devam etmesi adına tabi ki Rusya ile görüşmeler devam ediyor. 

‘İstemediğimiz hadiseler oldu öğrencilerin sorunu çözüldü’

SİYASİ POLEMİK OLMAMALI:
(İstanbul Üniversitesi’ndeki yemek tartışması) İstemediğimiz üzüldüğümüz hadiseler yaşandı. Öğrencilerin talebi üzerine düzeltmeye gidildi. Erken müdahale edilmesi daha isabetli olurdu. O görüntülerin çıkmaması sağlanabilirdi. Şimdi sorun çözüldü. Üniversiteli arkadaşımız da intihar etti (Sibel Ünli) hazin de bir olay bu konuyla ilişkilendirildi. Aile açıklama yaptı konunun bununla ilgili olmadığını, kızlarının siyasi polemik haline getirilmemesini kendileri ifade ettiler. Bazı kesimlerin siyasi polemik peşinde olduğunu görüyorum. İnsan hayatı söz konusu olunca siyasi mülahaza meşrulaştırmaz.

OLUMLU TREND:
Ticaret ve Hazine bakanlıkları’nın ekonomideki gelişmeler ve 2020 yılına dair sunumları oldu. Bir veriyi paylaşmak isterim. 2019 yılında ihracat artışında Türkiye 7. sıraya yükseldi nominal değer anlamında 5. sırada. 2020’de de enflasyon düşmesi, faiz düşmesi, büyüme oranları yükselmesi; olumlu trendin devam edeceğini ifade edebiliriz. Elektrikli otomobil konusunda da değerlendirmeler oldu. Vatandaştan karşılık buldu. Çok uzun değil 2 yıl sonra paradigmayı değiştirecek devrim niteliğinde bir hayal gerçekleşmiş olacak. Kanal İstanbul’la ilgili çalışmalar da devam ediyor. 2020 yılına zorlu sınamalarla girdik. Alacağımız tedbirler belirleyici olacak. Bölge barışı açısından da büyük önem arz ediyor.

Biz bize yeteriz TürkiyemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, 7 aylık maaşını bağışlayarak, Milli Dayanışma Kampanyasını başlattığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber