Geri Dön

Loğoğlu’ndan fezleke açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, iktidar partisinin, önümüzdeki çarşamba günü fezlekeleri görüştürmemek için ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Loğoğlu’ndan fezleke açıklaması

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Kırım’da yapılan referandum ile ilgili partisinin görüşlerini açıkladı. Kırım Tatarları’nın referandumu boykot ettiklerini söyleyen Loğoğlu, “Önemli olan bütün Kırımlıların hak ve özgürlüklerinin korunması. Onların Türkiye bakımından taşıdığı ayrı bir özellik var. Bizim bu konuda Davutoğlu’na bir tavsiyemiz var; onları tahrik etmeyin, onlara fazla taahhütte bulunmayın ve onları yarı yolda bırakmayın. Kırım’daki bu gelişmeler Karadeniz’in güvenliğini gündeme getiriyor. Kaş yapayım derken göz çıkartmayalım. Bu hem Rusya bakımından hem de Karadeniz’e deniz gücü göndermek isteyecek ülkeler bakımından geçerli” diye konuştu.
Suriye’nin kan ağlamaya devam ettiğini ve insanlığın duyarsız kalmasının akla gelecek bir şey olmadığını ifade eden Loğoğlu, “Bir iç savaşta ölüm oranı çocuklar bakımında en fazla olan iç savaş Suriye’deki iç savaş. Bu olayın ıstırap verici bir başka boyutu. Süleyman Şah Türbesi ve etrafındaki arazi Türkiye toprakları, oraya yapılacak bir müdahale Türkiye’ye yapılmış bir saldırı olacaktır. Hükümetin bu konuda duyarlı olduğunu biliyorum, bu duyarlılığı özenli bir şekilde kullanması gerek” şeklinde konuştu.
Halepçe Katliamı’nın 26. yıldönümü olduğunu ve katliamı yapanları kınadıklarını belirten Loğoğlu, “Davutoğlu din eksenli bir açıklama yapıyor. Burada ölenlerin çoğunluğu Müslüman olabilir, orada ölenler her şeyden önce insan. Sayın Davutoğlu ve Erdoğan bütün olayları bir mezhep ekseninde takdim edip ölülerden bir siyasi rant çıkartma alışkanlığını bir türlü terk edemiyor. AK Parti’nin siyasi rant yapmadığı hiçbir konu kalmamıştır” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin BM Çocuk Haklarını Koruma Protokolü’ne imza atmış bir ülke olduğunu belirten Loğoğlu, “Türkiye’de son olaylar nedeniyle değil, çocuğuna ekmek alamayan anne intihar ediyor. Devamlı hayatlarını yaşayamayan çocuk gerçeği var Türkiye’de. Türkiye, BM Çocuk Haklarını Koruma Protokolü’ne imza atmış bir ülke. Bu protokolün 6. maddesi; ‘Taraf devletler her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler. Çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler’ diyor. Her gün çocuklar ölüyor, ölen çocukların üzerinden siyasi mesajlar verilmeye çalışılıyor. AK Parti’nin siyasi meta haline getirmediği hiçbir alan kalmamıştır. Ne yaparlarsa yapsın iktidarlarının gidişini yerel seçimlerden başlayarak önleyemeyecekler” açıklamasında bulundu.
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) kabul ettiği son ilerleme raporuna ilişkin açıklamalarda bulunan Loğoğlu, “Son yılların en sert raporu. Eleştiri dozu giderek artıyor. AP; Türkiye’deki hükümeti AB yolunda katılım müzakerelerini ilerletebilecek bir hükümet olarak değil, müzakerelerin kopmasına sebep olacak bir hükümet olarak görüyor. Demokrasi, internet ve basın özgürlüğü, kadın hakları, yargı bağımsızlı bağlamında çok ciddi eleştiriler var. En temel katılma kriteri olan Kopenhag kriterlerinin Türkiye tarafından yerine getirilemeyeceği gibi bir hava hakim raporda. CHP için AB üyelik hedefi partiler üstü bir hedeftir” dedi.
4 eski bakan ile ilgili hazırlanan fezlekelerle ilgili Başbakan’ın sözlerini eleştiren Loğoğlu, “Suç ortada. Bunun TBMM’de görüşülmesini önlemek için kendi partisine bir mesaj veriyor. Çarşamba günü ne rezalet yaşayacağız hep birlikte göreceğiz. Bu fezlekeleri görüştürmemek için ellerinden geleni yapacaklar” diye konuştu.
ÖSYM Başkanı’nın sınav sorularının açıklanmayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin soru üzerine Loğoğlu, “Sınavların her şeyi şeffaf olmalı. Soru mu tükeniyor. Soru üretemeyiz endişesini taşıyan bir kurumun o vazifeden kendinin affını istemesi lazım. Türkiye’de inanılmaz olaylar oluyor” şeklinde konuştu.

Antalya'da şok görüntüler! Dansözlü drift partisine polis baskınıAntalya'da trafiğe kapalı alanda alkol alıp dansöz oynatan, otomobil ile drift yapıp doğum günü kutlayan 51 kişilik gruba polis baskın yaptı. Yol ortasına, sosyal mesafe kuralına uyularak, sıralandırılıp, kimlik kontrolü yapılan kızlı erkekli gruptakilere 392'şer lira ceza verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber