Geri Dön
SiyasetMeclis Başkanı Şentop Erzurum Kongresi'nin ve Hatay'ın ana vatana katılmasının yıl dönümünlerini kutladı

Meclis Başkanı Şentop Erzurum Kongresi'nin ve Hatay'ın ana vatana katılmasının yıl dönümünlerini kutladı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi'nin 102'nci yıl dönümünü kutlayarak, "Emperyalist devletlerin meşum şark planlarını bozan aziz milletimizin hürriyetine kavuşmasında, devletimizin bağımsız devletler ailesinin şerefli bir üyesi olmasında 102 yıl önce Erzurum’da toplanan kongrede alınan kararların büyük katkısı olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.​​​​​​​

Meclis Başkanı Şentop Erzurum Kongresi'nin ve Hatay'ın ana vatana katılmasının yıl dönümünlerini kutladı

Şentop, Erzurum Kongresi'nin 102'nci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondoros Ateşkes Anlaşması sonrası düşman kuvvetlerinin Anadolu'yu hile ve desise ile işgal etmelerinin ardından başlayan istiklal mücadelesinin zaferle neticelenmesindeki en önemli adımlardan birinin 23 Temmuz 1919'da toplanan Erzurum Kongresi ile atıldığını kaydetti.

Anadolu'nun doğudaki kalesi Erzurum'un, toplanan kongre ile istiklal mücadelesinin irade merkezi olma hüviyetine kavuştuğunu ve alınan kararlar ile tarihi hüviyetinin bir kez daha tespit edildiğini belirten Şentop, "Vatanın bölünmez bir bütün olduğunun vurgulandığı kongrede hangi şart altında olursa olsun milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkılacağı vurgulanmıştır. Böylece Paris ve Londra konferanslarında alınan kararlarla milletimizi hacir altına alma planlarının hiçbir şekilde kabul edilmeyeceği mesajı bütün dünyaya ulaştırılmıştır." dedi.

Mustafa Şentop, iki hafta süren müzakereler neticesinde alınan kararların oluşturduğu heyecan dalgasının vatanın her köşesinde hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma konusunda milletin umut ve inancını pekiştirirken, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Ankara'da açılması yolundaki iradenin de teyit edildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Emperyalist devletlerin meşum şark planlarını bozan aziz milletimizin hürriyetine kavuşmasında, devletimizin bağımsız devletler ailesinin şerefli bir üyesi olmasında 102 yıl önce Erzurum’da toplanan kongrede alınan kararların büyük katkısı olmuştur. Bugün de millet ve devlet olarak Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda varlığımızı ve birliğimizi muhafaza ederek istikbal yolculuğumuzu devam ettirme irade ve kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Erzurum Kongresi'nin 102’nci yıl dönümünü kutluyor, kongre başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kongreye katılan mümtaz merhum üyeleri rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum."

Hatay'ın ana vatana katılmasının 82. yıl dönümünü kutladı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hatay'ın ana vatana katılmasının 82. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bugün vesilesiyle inançlar ve kültürler itibarıyla farklılıkların barış içinde hoşgörülü bir şekilde yaşamasına imkan tanıyan Hatay vilayetimizin ana vatanın ayrılmaz bir parçası olmasının 82’nci yılını kutluyorum." ifadesini kullandı.

Mesajında, Lozan Barış Anlaşması imzalanırken statüsü sonraya bırakılan Hatay'ın aidiyetinin, Hatay Cumhuriyeti Meclisi'nin 23 Temmuz 1939'da aldığı karar ile tespit edildiğini ve Lozan Anlaşması'nda eksik kalan bir bakiyenin daha Türkiye Cumhuriyeti'ne katıldığını anımsattı.

Hatay’ın Anadolu'nun vazgeçilmez bir parçası olduğunun tespiti hususunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve askeri kararlılığının büyük bir etkisi olduğunu ifade eden Şentop, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarından zarar gören Almanya'nın yeni bir dünya savaşına hazırlandığı süreçte Avrupa'da paylaşım savaşı başlayacağını öngören Atatürk'ün, ileri görüşlü devlet adamlığı, askeri ve diplomatik öngörüleri ile Hatay'ın Anadolu'ya katılmasının önünün açıldığını belirtti.

Şentop mesajında şunları kaydetti:

"Savaşı göze almadan barışın temin edilemeyeceği azmi ve kararlılığı ile Fransızların Hatay'dan çekilmesinin temin edildiği süreçte Türkiye Cumhuriyeti Lozan Anlaşması'ndan sonra savaşsız en önemli uluslararası başarıya imza atmıştır.

Bugün vesilesiyle inançlar ve kültürler itibarıyla farklılıkların barış içinde hoşgörülü bir şekilde yaşamasına imkan tanıyan Hatay vilayetimizin ana vatanın ayrılmaz bir parçası olmasının 82'nci yılını kutluyorum.

Hatay vilayetimizin ana vatana katılmasında büyük hissesi olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı merhum Tayfur Sökmen'i, Hatay Cumhuriyeti Meclisinin Başkanı Abdülgani Türkmen'i ve Başbakan Abdurrahman Melek ile birlikte kutlu kararda hissesi olan bütün üyeleri rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler