Geri Dön
Siyaset‘Merkel’in ziyareti önemli bir jest’

‘Merkel’in ziyareti önemli bir jest’

Türkiye’ye bugün veda ziyareti gerçekleştirecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve Türk kamuoyuna vereceği son mesajları büyük önem taşıyor. Afganistan, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği gibi konuların masaya yatırılması beklenen görüşmenin, Merkel’in gelecek hafta katılacağı AB Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor.

‘Merkel’in ziyareti önemli bir jest’

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Merkel’in ziyareti, sembolik olarak da büyük önem taşıyor. Nitekim Almanya açısından önem taşıyan ülkelere veda ziyaretleri gerçekleştiren Merkel’in, bu kapsamda Türkiye’yi de programına dahil etmesi anlamlı ve önemli bir jest olarak nitelendiriliyor.

Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) yakınlığıyla bilinen Konrad Adenauer Vakfı’nın (KAS) Türkiye Temsilcisi Walter Glos, DW Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, “Şansölye Angela Merkel, 16 yıllık görevi sona ererken, veda niteliğindeki bu ziyaretiyle, Almanya için önemli ve özel bir partner olan Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısını bir kez daha göstermek istiyor” dedi. Glos, siyasi farklılıklara, ikili diplomatik ilişkilerde zaman zaman esen soğuk rüzgarlara rağmen Merkel’ın görev süresi boyunca hiçbir zaman Türkiye’yi doğrudan hedef alan ya da küçümseyen bir tavır takınmadığını, yaşanan güçlüklere rağmen diyaloğun sürdürülmesi için çaba gösterdiğine dikkat çekti.

Eski eşi tarafından öldürülen Ülkü Ocakları yöneticisi Hayriye, toprağa verildiAntalya’nın Döşemealtı ilçesinde eski eşi Mehmet Ayata tarafından tabancayla vurularak öldürülen Hayriye Alkutay (30), gözyaşları arasında toprağa verildi.