Geri Dön
SiyasetMilli Görüş’ün sembol ismiydi

Milli Görüş’ün sembol ismiydi

SP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk 86 yaşında yaşamını yitirdi. ‘Milli Görüş’ün önemli aktörlerinden olan Asiltürk, 1970’te siyasete başladı... Erbakan’la üniversitede başlayan arkadaşlığını Milli Görüş hareketine katılarak siyasette de sürdüren Asiltürk’ün ölümü siyaset camiasını derinden etkiledi. Siyasiler taziye mesajlarında üzüntülerini ifade etti...

Milli Görüş’ün sembol ismiydi

ANKARA Milliyet - Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 13 Eylül’de eşi ile birlikte koronavirüs nedeniyle tedavi altına alındığı Ankara Şehir Hastanesi’nde dün 86 yaşında yaşamını yitirdi.  Asiltürk, Ocak-Kasım 1974 arası işbaşında bulunan ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nın da kararını alan CHP-MSP koalisyon hükümetinin mimarlarından ve bakanlarındandı. Aynı zamanda dünürü olan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medyadan yayımladığı mesajında Asiltürk’ün vefatını, “Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun” ifadeleriyle duyurdu.

Koca: Kalp durması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Asiltürk’ün vefatının ardından Şehir Hastanesi’ne giderek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Milli Görüş hareketinin simge ismi Asiltürk’ün bir süredir hastanede tedavi gördüğünü anımsatan Koca, Asiltürk’ün aşı olmadığı iddialarına ilişkin soru üzerine, bu tür bilgilerin hasta yakınlarının rızası olmadan paylaşılamayacağını belirtti. Koca, açıklamasında “Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. İnançlı ve samimi biriydi. Özellikle son dönemde koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliği tanılarıyla takip ediliyordu. Sabah 09.00’da kardiyak arrest (kalp durması) sonrası kaybetmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Siyasiler hastaneye koştu

Vefat haberinin ardından pek çok siyasi, hastaneye başsağlığı ziyaretinde bulundu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Milli Görüş’ün ülkemize hizmetinde büyük emeği geçen bir siyaset adamıydı. İnandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi inanan çok güçlü bir siyasete, inanca, imana sahipti” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, “Bana hep müşfik davranmıştır. Bakanlık vesilesiyle çok temasta bulunduk. Sesiyle, tembihatlarıyla ve o tecrübesiyle, bilgisiyle, her temasımızda, her konuşmamızda nasihatleriyle hem devlet adamlığı hem millet adamlığı hem siyaset adamlığı anlayışını hep hissettirmiştir” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Kendisi uzun yıllar boyunca özellikle gençlerin eğitilmesi ve Türkiye’nin yeniden büyük güçlü Türkiye davasına kazandırılması için gayretli bir şekilde çalışmaların içerisinde oldu” dedi.

Karamollaoğlu daha sonra yaptığı açıklama da, “Her yaptığı işte çok hassas davranan bir insandı. Bazen zor olurdu tabii başkalarına ama o hassasiyetini vefatına kadar devam ettirdi” ifadelerini kullandı.

Erbakan’ın sağ koluydu

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde 1935’te dünyaya gelen Asiltürk, eski SP Genel başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın sağ kolu ve dava arkadaşıydı. Erbakan’la İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan arkadaşlıkları siyaset sahnesinde de devam etti. 1970’de Erbakan liderliğinde kurulan Milli Nizam Partisi’nde (MNP) siyasete başlayan ve kapatılana kadar bu partinin Ankara İl Başkanlığı’nı yapan Asiltürk, partinin kapatılmasının ardından Milli Selamet Partisi’nin (MSP) kurucuları arasında yer aldı. 1973 seçimlerinde 48 milletvekili ve 3 senatörlük kazanarak parlamentoya giren MSP’nin liderliğine Erbakan getirildi. Asiltürk, 1973-77 ve 1977 ve 1980 arasında da Ankara milletvekili seçildi. CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 1980 askeri darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk’ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı 1987’de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı. Refah Partisi’nin (RP) genel sekreterliği görevini üstlenen Asiltürk, Meclis’e de Malatya milletvekili olarak döndü. RP’nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi’ne geçti. Asiltürk, Necmettin Erbakan’ın vefatı sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına getirildi. Dört çocuk babası Asiltürk’ün, “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı da bulunuyordu.

Erdoğan’dan ‘ağabeyim’ vurgusu 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Vefat haberini aldığımız, Milli Görüş Vakfı ve Saadet Partisi(SP) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı, siyasi tarihimizin önemli isimlerinden, çok kıymetli ağabeyimiz Sayın Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekanı cennet olsun. Oğuzhan ağabeyimin muhterem ailesine, Türkiye’deki ve yurt dışındaki sivil toplum ve siyaset camiasına Allah’tan sabr-ı cemil diliyorum.

Milli Görüş’ün sembol ismiydi

Asiltürk, MSP Genel Başkanı Erbakan ile partisince Antalya’da düzenlenen mitingde. (24 Haziran 1978)

Siyasilerden taziye mesajları

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Çok değerli siyaset adamı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beka alemine irtihal etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Milli Görüş hareketinin öncü isimlerinden, SP YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün vefatını teessürle öğrendim. Kıymetli büyüğümüze Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Siyasi tarihimizin önemli ismi, SP YİK Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin ve Milli Görüş camiasının başı sağ olsun!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Türk devlet ve siyaset hayatının muhterem isimlerinden birisi olan, aynı zamanda Milli Görüş’ün kurucularından Sayın Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından büyük bir üzüntü duyduğumu bilhassa ifade etmek isterim. Ebediyete irtihal eden Merhum Asiltürk’e Cenabıallah’tan rahmetler niyaz ediyor; saygıdeğer ailesine, SP camiasına, sevenlerine ve milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: SP’nin kurucularından değerli siyasetçi ve devlet insanlarımızdan Oğuzhan Asiltürk’e Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Asiltürk Bey’e Allah’tan rahmet, aile efradı, yakınları başta olmak üzere, Milli Görüş Camiasına ve sevenlerine başsağlığı-sabır diliyorum.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan: Milli Görüş partilerinde ve koalisyon hükümetlerinde görev yapan Oğuzhan Asiltürk Bey’e Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

SP’ye telefon ve ziyaret

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu ve DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, taziye ziyareti için Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelen isimler arasında yer aldı. Ziyarete gelenler, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Oğuzhan Asiltürk’ün yeğeni Celal Asiltürk ve partililer tarafından karşılandı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Karamollaoğlu’nu telefonla arayarak taziyede bulundu.

 

 

 

 

Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açılıyor
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Eski sevgilisi kapı aralığından evi yaktı, balkondan atladılar
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım