Geri Dön
SiyasetMilli jette Rus teması

Milli jette Rus teması

Türkiye, ABD'nin yeni nesil savaş uçağı F-35 programından çıkarma kararının ardından milli muharip savaş uçağı projesini daha üst seviyeye taşımaya yöneldi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak TF-X'ın geliştirilmesi konusunda Rusya ile temas kurulduğunu açıkladı.

Milli jette Rus teması

AYDIN HASAN Antalya - Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı 2021, cumartesi ve pazar günleri Antalya'da Belek'teki Cornelia Diamond Golf Resort Oteli'nde yapıldı. Demir, konferansa davetli olarak katılan bir grup gazeteci ile sohbet toplantısında savunma sanayiinde öne çıkan konulara ilişkin özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

PATRİOT CEVABI GELMEDİ: S-400 konusunda iki sistem için masaya oturuldu. İkinci sistemde, belirli işbirliği alanı ön görülüyor. Ortak üretim ve işbirliği konusunda adımlar atılıyor. Bunun detayları çalışıldı. Patriot konusunda ABD ile herhangi bir gelişme yok, herhangi bir temas da yok. ABD'den talebimize bir cevap gelmedi. 

RUSYA İLE MMU TEMASI: Rusya ile görüşmelerimizde çok sayıda işbirliği kalemi var. Bunlar Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili bazı konuları da içeriyor. Milli jet TF-X, 2023'te hangardan çıkacağı için seçtiğimiz bir motor tipi var, belirli sistemler var ama zaman geçtikçe belirli sistemlerin değiştirilerek, geliştirilerek yenilenmesi veya yerlileştirilmesi gibi bir adım adım süreç olacak. Bu süreçte de belirli yerlileştirilecek sistemlerle ilgili Rusya tarafıyla görüşmeler olabilir. Çok fazla detay yok şu anda.

‘S-400’ün yerine siper’: (Türk füze programı) Siper’in bir nihai hali var bir de aşama aşama gittiğimiz hali var. Yerelde de Siper’in menzil ve irtifa bilgisi konusunda özellikle yine bakanlık ve askeri cenahla da mutabakat halinde bu tür bilgilerin fazla verilmemesi yaklaşımımız olacak. Nihai Siper çok daha iyi olacak ve dediğimiz gibi adım adım S-400 veya daha ileri aşamadaki bir sisteme doğru gidiyor olacağız.

Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Feci kaza yürek yaktı! 2’si çocuk 3 ölü
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Aşı karşıtları Başbakan'ı kovaladı! Hakaret edip üstüne sürdüler
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
'Kar' bereketi! Randevu patlaması yaşanıyor
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
Evlat acısıyla sarsılan Ebru Şallı: Yorumlar çok acımasız!
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
Yasak aşk krizi! Ünlü modacıyı çıldırtan soru
Merhum futbolcuyu anlattı! 'Baba eğer yarın oynarsam...'
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler