Geri Dön
SiyasetMısır ile ‘Dostluk Grubu’ kurulsun teklifi

Mısır ile ‘Dostluk Grubu’ kurulsun teklifi

AK Parti, Meclis Başkanlığı’na Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır arasında 8 yıl aradan sonra Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulmasına ilişkin teklif sundu.

Mısır ile ‘Dostluk Grubu’ kurulsun teklifi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te gazetecilere yaptığı açıklamada dostluk gruplarının, parlamenter diplomasinin en önemli ayağı olduğunu söyledi. TBMM’de birçok ülkeyle ilgili kurulan dostluk gruplarının bulunduğunu dile getiren Şentop şöyle konuştu: “Bunlar arasında Mısır ve Libya yoktu. Dostluk gruplarının oluşumunda, genel sebepler dışında ayrıca karşı tarafta yani karşı ülkenin parlamentosunda da bir dostluk grubu kurulması ya da kurulma ihtimalinin bulunması dikkate alınıyordu. Ben geçen hafta bazı arkadaşlarımızla konuşmuştum. Mısır ve Libya için de bir dostluk grubunun kurulması önemli. Çünkü dostluk gruplarımız, parlamenter diplomasinin öncü grubu. Birçok alanda parlamentolar arası temaslar kurulurken bunların başlangıcı, sürdürülmesi dostluk grupları eliyle oluyor. Bu sebeple bunun çok faydalı olacağını düşündüm. Bu bakımdan Meclis Başkanı olarak bugün dostluk grubu oluşturulması yönünde bir adım atılmasını büyük memnuniyetle karşılıyorum.”

İsrail ile parlamentolararası dostluk grubu kurulup kurulmayacağına ilişkin soru üzerine Şentop, “Henüz İsrail ile seçim sonrası parlamentonun oluşumu ve yine hükümetin oluşumuyla ilgili tablo ne olacak, nereye doğru gidecek? Bunu bilmiyoruz. Bir de böyle bir niyet var mı yok mu? Onu bilmek, görmek lazım. Bu bakımından bir şey söylemek için henüz erken” ifadesini kullandı.

Hatay'da esnaf ve zabıta kavgasıHatay’da, zabıta ekipleri ile kamuya ait alanı işgal edip, araç parkını engellediği gerekçesiyle uyarmaya gittikleri bölge esnafından M.C. arasında kavga çıktı. M.C., kendisini darbeden zabıtalardan birini bıçakla yaraladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler