Geri Dön
SiyasetÖmer Çelik’ten Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi mesaj: ABD ile yeni dönemde pozitif ajanda istiyoruz

Ömer Çelik’ten Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi mesaj: ABD ile yeni dönemde pozitif ajanda istiyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 14 Haziran’da NATO Zirvesi marjında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in yapacağı ilk yüz yüze görüşme öncesi Türkiye’nin beklentilerine yönelik önemli mesajlar verdi.

Ömer Çelik’ten Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi mesaj: ABD ile yeni dönemde pozitif ajanda istiyoruz

AK Parti MKYK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantı sürerken açıklama yapan Çelik, özetle şunları söyledi:

MHP’YE SUNULMAK ÜZERE: (Yeni anayasa çalışmaları) AK Parti içinde tamam denildiği andan itibaren ki o aşamaya gelmiş bulunuyoruz, ondan sonra Cumhur İttifakındaki ortağımız MHP ile paylaşılacak. Cumhur İttifakı kendi içinde bir uzlaşı ortaya çıkardıktan sonra anayasa taslağı konusunda, diğer partilerle paylaşılması ve bu taslağın hayata geçmesi için adımlar atılacaktır.

ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL: Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değil. Her girdiği seçimi kaybetmiş bir genel başkandan tutun da, oy oranı yüzde 1’de gezene kadar herkes erken seçim diye bir şey tutturmuş. Seçimler zamanında yapılacaktır.

AB BASKISIYLA ÇÖZEMEZ: (Türkiye-Yunanistan ilişkileri) Dışişleri Bakanımızın ziyaretinde daha önceki Türkiye ziyaretinde Yunan Dışişleri Bakanının yaptığı saygısızlığın terk edildiğini gördük. Bu çerçeveden bakıldığında Brüksel’de de Cumhurbaşkanımız ile Mitçotakis arasında bir görüşme gerçekleşecek. Türkiye bir müzakere devletidir. Atina şunu anlamak zorundadır. Türkiye’nin üzerine AB’den ya da başkalarından baskı yaparak çözeceği hiçbir problemi yoktur. İkincisi maksimalist talepleri masaya getirip müzakere zemini gibi sunmayacaksınız. Masaya ön koşulsuz oturulması gerekiyor.

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ: ABD ile derin, köklü bir müttefiklik ilişkimiz var. Bu çerçeveden bakıldığında aslında işbirliği yapacağımız alanlar itilaflı olan alanlara göre çok daha fazla. Geçmişte ortaya koyduğumuz işbirlikleri de Türkiye’nin ne kadar kıymetli bir müttefik olduğunu göstermiş bir tabloyu önümüze getiriyor. Buradan bakıldığında yönetimlerden her zaman sağduyulu hareket etmelerini bekliyoruz.

BEKLENTİLER NELER?: Birinci mesele FETÖ konusundaki himayenin kalkmasıdır. O şahsın, terörist başının orada Amerika tarafından himaye görüyor olması tabii ki müttefiklik ilişkileri açısından halledilmesi gereken bir meseledir. İkincisi net bir şekilde PYD/YPG terör örgütü bir PKK uzantısıdır. Bir terör örgütüne herhangi bir müttefikimizin destek vermemesi lazım. DEAŞ ile PKK arasında herhangi bir fark yok. NATO’da omuz omuza demokrasi için, özgürlüklerin korunması için mücadele ediyoruz. Halbuki bizim ABD ile karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi nasıl büyüteceğimiz, dünyanın çeşitli yerlerindeki sorunların çözümünde beraber nasıl pozisyon geliştirebileceğimiz, Suriye’nin geleceği, Akdeniz’deki olaylar, Libya’nın geleceği konusunda ortak birtakım değerler ve ilkeler nasıl üretebileceğimiz konusunda çalışmamız gerekir.

BİRLİKTE İMZA ATABİLİRİZ: Esasında bu ihtilaf alanı olan kısımlar giderek bir kara deliğe dönüşüyor ve bu pozitif ajandayı yutuyor. Bu yeni dönemi ABD ile pozitif ajanda temelinde değerlendirmek istiyoruz. Eğer pozitif ajanda temelinde değerlendirirsek odak noktamız o olursa, bu bahsettiğim negatif unsurları çözmek daha kolay olur. Aynı zamanda da daha büyük işleri Türkiye ve ABD’nin beraber başarması gibi bir tabloya beraberce imza atabiliriz.

MÜZİSYENLERE DESTEK: Müzisyenlerimizin sesini duyduğumuzun bilinmesini isterim. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ‘Müzik Susmasın’ projesiyle verdiği destek önemlidir. Müzik sendikaları, birlikleri ve derneklerinden oluşan 9 sivil toplum kuruluşu 31 bin sanatçıyı bildirmiştir. Bu son desteklerle birlikte toplam 250 milyon liraya ulaşan bir destek verilmiş olacaktır. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bursa'da şaşırtan görüntü! Canlarını hiçe saydılarBursa’da trafikte kaydedilen görüntüler şaşkınlık yaşattı. Diğer araç sürücüleri tarafından kaydedilen görüntülerde taşınan bazı eşyaların zarar görmesi için taşıyıcı firmada çalışan işçiler ölüme meydan okudular.