Geri Dön
Siyaset‘Paris İklim Anlaşması’nın gerekleri yerine getirilmeli’

‘Paris İklim Anlaşması’nın gerekleri yerine getirilmeli’

CHP’nin Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Paris İklim Anlaşması’nın önümüzdeki hafta Meclis’e geleceğini belirterek, “Biz destek vereceğiz. Hükümet bir takvim önerisi getirecek, ama filtresiz çalışan termik santrallerin hemen kapanması gerekiyor” dedi.

‘Paris İklim Anlaşması’nın gerekleri yerine getirilmeli’

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Milliyet’e konuşan Öztunç’un, mesajları özetle şöyle:

DESTEK VERECEĞİZ: Paris İklim Anlaşması mutlaka onaylanması gerekiyor. Bu konuda bir çalışma yapıldı. Siyasi partiler bir araya geldi. Genel Kurul’a gelecek. Biz destek vereceğiz ama tabii ‘kaç yıldır niye bekliyorsunuz, niye bunu getirmediniz’ diye de konuşacağız. Hükümet bir takvim önerisi getirecek, ama filtresiz çalışan termik santrallerin hemen kapanması gerekiyor. Zaten Paris İklim Anlaşması’yla birlikte termik santral işi çöplüğe gidiyor, bitiyor. .

HAZIRLIKLARI YOK: Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayacak gibi duruyorlardı, Amerika’ya gidip de Amerikalı muhataplar bu konudaki ciddiyeti, hassasiyeti dile getirince ve bir miktar para sözü verince -biliyorsunuz bir de para gelecek bu anlaşmayla birlikte- O parayı alabilmek için Sayın Cumhurbaşkanı hemen ‘getireceğiz, yapacağız’ dedi. Hiçbir hazırlıkları yok. Bundan sonraki süreçte ‘kervan yolda düzülür’ mantığı ile hareket ediyorlar. Parayı alalım derdine düşmüşler. 

HES’LERDEN VAZGEÇİLMELİ: Göller Bölgesi diyoruz değil mi, yok göller. Ovalar da kuruyor. Termik santraller bunda etkili. Çünkü termik santraller suyu çekiyor. İkincisi madencilikte yanlış yerlere ruhsatlar veriyorlar. O da yer altı sularını kurutuyor. Siyanürle altın ayrıştırma işinden vazgeçilmeli. HES’lerden vazgeçilmeli. Tarımsal sulama bilimsel yapılmalı. 20 yıl sonra Türkiye su kıtlığı yaşayan ülkeler listesine giriyor.

MÜSİLAJ MARMARA’YI ÖLDÜRECEK: Yüzeydeki müsilaj toplandı, dipteki hala duruyor. Müsilaj konusu büyüyerek devam edecek. Çünkü ‘dostlar bizi alışverişte görsün’ mantığıyla samimiyetsiz davranıldı.

Millet İttifakı’na fitne ekmek istiyorlar

(Cumhurbaşkanı adayı tartışması) Seçim kararını alsınlar, adayımızı görsünler. İstanbul için de, ‘CHP’nin adayı kim olacak, aday bulamıyorlar’ diyorlardı, İmamoğlu geldi, belediyeyi kazandı. Millet İttifakı’nda hiçbir sorun yok. AK Parti öyle bir algı yaratmak istiyor. Biz yolumuzda yürüyoruz, onların iddiaları, konuşmaları sinek vızıltısı gibi geliyor. Millet İttifakı’nın içine fitne ekmeye çalışıyorlar, beceremiyorlar. Dimdik duruyoruz, kapı gibi sağlamız. Biz de diğer partiler de yolumuza devam ediyoruz. Yazın AK Partili milletvekilleri yatarken, tatil yaparken biz kapı kapı çalışmaya devam ettik. Çünkü onların halkın arasına gidecek yüzleri yok, ne söyleyecekler?