Geri Dön
SiyasetŞiddet mağduru kadınlar TBMM’de konuşacak

Şiddet mağduru kadınlar TBMM’de konuşacak

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu, “şiddet mağduru kadınları” kapalı bir oturumda, kimlikleri gizli kalacak şekilde dinleyecek. Komisyon çalışma kapsamında, Diyarbakır’da “evlat nöbeti tutan annelerle” de görüşecek.

Şiddet mağduru kadınlar TBMM’de konuşacak

Bahar Atakan - Komisyon, CHP, HDP ve İYİ Parti’li üyelerin çalışmalardan çekilmesine karşılık AK Parti ve MHP milletvekillerinin katılımıyla toplantılarını sürdürecek. Komisyon Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, dünkü toplantıda komisyonun çalışma süresinin 4 Kasım’da biteceğini belirterek, raporlama çalışmasına ilişkin bilgi verdi. Komisyona 20 toplantıda, 22 sunum yapıldığını kaydeden Çalık, komisyonun perşembe toplantısında şiddet mağduru kadınları dinleyeceklerini söyledi. Çalık, “Kimlikleri gizli kalacak şekilde, kapalı bir oturum yapacağız” ifadesini kullandı. Cezaevinde faillere dönük ziyaret yapacaklarını kaydeden Çalık, “Onların şiddeti neden çözüm aracı olarak gördüklerini, duygularını dinleyerek yerinde tespit yapalım; kişilerle birebir görüşelim istiyoruz. Failin ve mağdurun rehabilitasyonu dahil olmak üzere tüm süreci planlayarak yerinde inceleyelim istiyoruz” dedi.

Üç ülkeye ziyaret

Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’a ziyaret çalışması düzenleyeceklerini kaydeden Çalık, şiddete maruz kalan mülteci kadınlar ile engelli kadınları da dinleyeceklerini söyledi. Danimarka, İspanya ve İngiltere’ye ziyaret öngörüldüğünü söyleyen Çalık, özellikle elektronik kelepçe uygulamasına ilişkin bilgi almak istediklerini belirtti.

Budayıcıoğlu dinlenecek

Komisyonun bugünkü toplantısında, pek çok dizinin esin kaynağı kitapların yazarı Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu, “Paylaş Benimle” programıyla bilinen Psikolog Gökhan Çınar, Avukat Kezban Hatemi ve Avukat Dr. Rezan Epözdemir’in bilgisine başvuracak. Komisyonun cuma toplantısında Uluslararası Göç ve Mülteciler Derneği, Anne-Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Engelli Kadınlar Derneği temsilcileri, Türk-Alman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Erdoğan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc konuşacak.

 

 

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler