Geri Dön
SiyasetSon dakika... Ankara’dan F-35’ler için ikinci adım

Son dakika... Ankara’dan F-35’ler için ikinci adım

Gelen son dakika haberine göre; Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi gerekçe gösterilerek, Türkiye’nin çıkarıldığı F-35 savaş uçağı projesinde, Ankara’dan ikinci bir adım geldi.

Son dakika... Ankara’dan F-35’ler için ikinci adım

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

F-35 uçağının üreticisi Lockheed Martin’in Avrupa’dan sorumlu eski bölge direktörü Stephen Williams ile SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ arasında anlaşma imzalandı. ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan kayıt belgesinde, F-35 programına geri dönüşe dair bir atıf yapılmazken, Williams’ın F-35 programına çok yakın bir isim olduğu biliniyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’na bağlı SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş., Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programındaki haklarını korumak amacıyla ABD’de yapacağı girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için uluslararası hukuk şirketi Arnold&Porter ile geçen ay bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Türkiye, 6 aylık çalışma için hukuk şirketine 750 bin dolar ödemeyi kabul etmişti.

ABD Kongresi’nde ağırlığı olduğu ifade edilen Washington merkezli firma, SSB ve Türk yüklenicilerinin, F-35 programı içinde kalmaları için danışmanlık hizmeti verecek. S400- F35 krizinde Ankara’nın teknik çalışma grubu çağrısı, S400 ve F-35’te Ankara’nın tezleri, ABD’li muhataplara iletilecek.

Bursa'da trafik kazasıBursa'nın İnegöl İlçesi'nde ticari taksiyle çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri ticari araç sürücüsü Senayi Çakır'ı gözaltına aldı. Kaza ile ilgili soruşturmaya başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler