Geri Dön
SiyasetSon dakika: MGK'dan yeni harekat mesajı: Komşularımızın güvenliğine de katkı sağlayacaktır

Son dakika: MGK'dan yeni harekat mesajı: Komşularımızın güvenliğine de katkı sağlayacaktır

Son dakika haberine göre; MGK Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası açıklama geldi. Terörle mücadeleye vurgu yapılan toplantıda 'Başarı ile süren operasyonlar ve ilave tedbirler' görüşüldü. Yayımlanan bildiride,"Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için hâlihazırda icra edilen ve edilecek olan harekâtların komşularımızın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, millî güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekâtların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Son dakika: MGK'dan yeni harekat mesajı: Komşularımızın güvenliğine de katkı sağlayacaktır

MGK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada terörle mücadeledeki kararlılığa vurgu yapıldı.

İŞTE MGK BİLDİRİSİ'NDE YER ALANLAR

Yayımlanan bildiride, terör örgütleri başta olmak üzere Milli birliğin ve beraberliğin her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında yapılan operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu aktarıldı. Bildiride, "PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başka olmak üzere, Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür. Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için hali hazırda icra edilen ve edilecek olan harekatların komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, Milli Güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekatların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için halihazırda icra edilen ve edilecek olan harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekatların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir

'ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDEN ÜLKELERE TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK HASSASİYETLERİNİ DİKKATE ALMA ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR'

MGK bildirisinin devamında, "Mensubu olduğu uluslararası kuruluşlarda ve ittifaklardaki yükümlülüklerinin gereğini her daim müttefiklik ruhu ve hukuku ile ahde vefa ilkesine uygun bir şekilde yerine getiren Türkiye'nin, aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmış; bilhassa insanlığın ortak düşmanı olan terörizme destek vererek ve himaye ederek uluslararası hukuku açıkça ihlal eden ülkelere bu tutum ve davranışlarına son verme ve Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur" ifadeleri kaydedildi.

Son dakika: MGKdan yeni harekat mesajı: Komşularımızın güvenliğine de katkı sağlayacaktır

'VAKİT KAYBETMEKSİZİN ATEŞKES İLAN EDİLMESİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR'

Açıklamada, Ukrayna-Rusya savaşının durdurulması ve barışçıl çözüme gidilmesi gerektiği belirtilerek, "Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın durdurulması ve barışçıl çözüme giden yolun açılması için vakit kaybetmeksizin kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiğinin altı çizilmiş; Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulaşılacak bir çözümün, bölgemizdeki kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği kaydedilmiştir. Uluslararası hukuku ve taraf olduğu antlaşmaları ihlal eden Yunanistan'ın Ege Denizi'nde tedricen artan kışkırtıcı eylemleri ve iş birliği anlayışı ile hareket edilmesi gereken ittifakları istismar etmeye yönelik gayretleri ele alınmış; milletimizin hak ve menfaatlerinin korunması hususundaki kararlı tutumumuzun tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Son dönemde bazı ülkelerinde İslam Düşmanlığının yeniden yükselişe geçmesinden duyulan endişe dile getirilmiş; ilgili ülkelere, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ve vatandaşlarımızın fiili saldırılarla hedef alınmasına varan kışkırtıcı eylemlerin görmezden gelinmemesi ve engellemesi hususundaki sorumlulukları hatırlatılmıştır. Libya'da sağlanan istikrar ile ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasının ve yeni çatışmalara yol açabilecek adımlardan kaçınılmasının önemi vurgulanmış; halkın beklentileriyle uyumlu şekilde, milli uzlaşı temelinde adil, hür ve muteber seçimlerin tüm Libya sathında düzenlenmesine duyulan ihtiyaç teyit edilmiştir."

MGK TOPLANTISINI İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Güney sınırlar boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlatılan çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımların da atılmaya başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'nda bu hususlar enine boyuna değerlendirilecek ve kararımızı alacağız. Gereken görüşmeleri yaparak sürecin sağlıklı yürümesini temin edeceğiz. Ülkemizin güvenlik hassasiyetlerine saygı gösterenler ile kendi çıkarları dışında hiçbir derdi olmayanların ayrımını bu süreçte bir kez daha görecek, gelecekteki politikalarımızın referansı yapacağız"