Geri Dön

TBMM Başkanı Şentop'tan Sassoli'ye kınama mektubu

TBMM Başkanı Şentop, PKK/PYD'nin sözde yöneticilerinin AP'deki konferansa katılımına ilişkin AP Başkanı Sassoli'ye kınama mektubu gönderdi. Şentop açıklamasında, "Bu skandal faaliyeti şiddetle kınıyorum. Terörün yalnızca Türkiye'nin değil, Avrupa'nın ve dünyanın ortak düşmanı olduğu unutulmamalıdır" dedi.

TBMM Başkanı Şentop'tan Sassoli'ye kınama mektubu
ANKARA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AP çatısı altında 5-6 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen ve PKK elebaşlarının katıldığı toplantıdan dolayı Avrupa Parlamentosu(AP) Başkanı David Maria Sassoli’ye kınama mektubu gönderdi. Söz konusu toplantının AP için ‘tam anlamıyla utanç vesilesi’ olduğuna dikkat çeken Şentop mektubunda, “Bugün PKK elebaşlarına destek veren bazı AP üyeleri şunu unutmamalıdır ki, hiçbir kuralı ve kutsalı olmayan terör örgütleri, yarın silahlarını dost göründükleri kişilere ve kurumlara da doğrultacaktır” uyarısında bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, AP Başkanı David Maria Sassoli’ye hitaben yazdığı mektupta, “Başkanı olduğunuz Avrupa Parlamentosu (AP) çatısı altında 5-6 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen gayriresmî etkinlikte Avrupa Birliğinin (AB) terör örgütleri listesinde bulunan PKK üyelerinin katılımıyla terör örgütü propagandası yapıldığını öğrenmekten derin bir üzüntü duyuyor, bu skandal faaliyeti şiddetle kınıyorum” dedi.

“Söz konusu etkinlik güya, hukuku ve evrensel değerleri savunan AP için tam anlamıyla bir utanç vesilesidir” diyen TBMM Başkanı, tepkisini şöyle sürdürdü:

“Üzülerek ifade etmek isterim ki, etkinlikte yaşanan gelişmeler terörü ve terör örgütlerini meşrulaştırmanın dışında başka hiçbir amaca hizmet etmemiştir. Bu etkinlik, yaklaşık 40 yıldır on binlerce vatandaşını terör eylemlerine kurban vermiş Türk halkının yüreğinde ve vicdanında ise derin bir yara açmıştır. Etkinliğin gerçekleştirilmesine izin veren AP, terör örgütü üyelerinin AP binalarına girmelerini yasaklayan AP Başkanlık Bürosunun 2 Ekim 2017 tarihli kararını ihlal ederek, kendi kurallarıyla ters düşmüştür.”

Terörün dini, dili ve ırkı olmadığını, tamamen masum insanların kanlarıyla beslenen bir olgu olduğuna dikkat çeken TBMM Başkanı Şentop, “Terörün sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın ve dünyanın ortak düşmanı olduğu unutulmamalıdır. Bugün PKK elebaşlarına destek veren bazı AP üyeleri şunu unutmamalıdır ki, hiçbir kuralı ve kutsalı olmayan terör örgütleri, yarın silahlarını dost göründükleri kişilere ve kurumlara da doğrultacaktır” uyarısında bulundu.

Şentop mektubunu, “Başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere AB’nin tüm kurumlarını teröre karşı ayrım gözetmeyen, çifte standartsız, tutarlı ve samimi bir mücadele sergilemeye davet ediyorum” sözleriyle bitirdi.

Sözcü Kalın'dan flaş Libya açıklamasıCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber