Geri Dön
SiyasetTekin: İstifayı gerektirecek bir durum söz konusu değil

Tekin: İstifayı gerektirecek bir durum söz konusu değil

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin MYK sonrası açıklama yaptı. Kulislerde konuşulan 'Kılıçdaroğlu istifa edecek mi?' sorusuna böyle yanıt verdi:"Sayın Genel Başkanımızın istifasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bir önceki seçime göre oy sayısını, vekil sayısını artırmış tek siyasi partisiyiz. Bizim dışımızdaki iki muhalefet partisinin kendi seçmenlerine sahip çıkamamasına kaynaklı sorunların yaşandığını çok net olarak görüyoruz. Parti içindeki insanların genel başkanlık talebi olabilir. Şubat’ta büyük kurultayımızı yapacağız. Her arkadaşımız bu yarışa katılabilir."

Tekin: İstifayı gerektirecek bir durum söz konusu değil

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Davutoğlu’nun Türkiye’de yeni bir anayasa talebi varsa, CHP olarak elbette sonuna kadar destek veririz. Bir önceki anayasa çalışmasında 61 madde hayata geçti, CHP katkı sundu. Sayın genel başkanımız, bir önceki başbakan Erdoğan’a 60 maddeyi getirin oy vereceğiz dedik. Ama ne yazık ki Türkiye’de olmaması gereken başkanlık sistemini masaya getirince, masa devrilmiş oldu. Umut ederim ki başkanlık sistemi hayali dışında, sonuna kadar destek vereceğimizi de beyan etmek istiyorum" dedi.

Gürsel Tekin, parti merkezinde basın toplantısı düzenledi. Seçimlerin ülküye ve millete hayırlı olmasını dileyen Gürsel Tekin, "2007 yılında CHP olarak bizim iktisadi olarak özellikle taşeronlaşma asgari ücret emeklilerle ilgili projelerimizi ilk kez 13 yıldır iktidarda olmasına rağmen AKP’nin kendi programına alması son derece sevindiricidir. CHP olarak bu uygulamaların hepsini takip edeceğiz. Projeleri uygulama konusunda CHP olarak destek vereceğimizi de beyan etmek istiyorum. Tabi bir çok farklı analizler yapılacak. MYK’mızda da seçimin sürecini, sıkıntıları, daha çok özellikle orantısız bir seçim sürecinde yaşadığımız sıkıntıları değerlendireceğiz. Ama aynı zamanda CHP olarak da çok yönlü, bize oy vermeyen seçmenlerimizle ilgili ciddi bir araştırma yapacağız. Sizlerle de o çalışmalarımızı paylaşacağız. Tabi ki böylesi bir seçim sürecinde bizim siyasi partiler olarak değil, STK’lar, seçimin sağlıklı işlemesi için ciddi çaba sarf eden STK’ların çektikleri sıkıntıları biliyoruz" dedi.

"ŞUBAT’TA BÜYÜK KURULTAYIMIZI YAPACAĞIZ"

Gürsel Tekin, "Genel Başkanımızın istifasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bir önceki seçime göre oy sayısını, vekil sayısını artırmış tek siyasi partisiyiz. Bizim dışımızdaki iki muhalefet partisinin kendi seçmenlerine sahip çıkamamasına kaynaklı sorunların yaşandığını çok net olarak görüyoruz. Parti içindeki insanların genel başkanlık talebi olabilir. Şubat’ta büyük kurultayımızı yapacağız. Her arkadaşımız bu yarışa katılabilir" diye konuştu.

"ŞİDDETLE KINIYORUM"

Gürsel Tekin, "Nokta Dergisi’ndeki baskına gelince, eşkıyalık sisteminin hayata geçtiği dönemi anlattım. Daha dün Davutoğlu Mevlana söylemiyle başlarken, bugün bir derginin çalışanlarını gözaltına alması bu iktidarın önümüzdeki süreçte nasıl bir davranış sergileyeceğinin fotoğrafı olarak görüyorum. Şiddetle kınıyorum" dedi.

"BİR ÜLKEDE BASIN MEDYA ÖZGÜRÜ DEĞİLSE O ÜLKEDE DEMOKRASİ ÖZGÜR DEĞİL DEMEKTİR"

Gürsel Tekin, "Eğer gerçekten bu gidişatta en çok müzdarip olan iktidar mensupları ciddiyet içinde davranacaklarsa, sadece evrensel kurallar bir parlamento topluluğunu değil basını medyayı ilgilendiren meselelerdir. Bir ülkede basın medya özgürü değilse o ülkede demokrasi özgür değil demektir. Hiçbir gazete, hiçbir televizyon üstündeki baskıyı gerçekten meşru son derece kendi haklarını kullanarak yayın yapacaklarsa bu konuda CHP olarak herkesin yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Bir yurttaş olarak özellikle dünya medyasını takip ettiğimizde, 2002-2005-2007 yılındaki olumlu manşetlerinin bugün hangi manşetlerle sunulduğunu hepiniz görüyorsunuz. En azından bundan sonraki süreçte Konya’daki konuşmasını hatırlatarak bu anlayıştan vazgeçeceklerini umuyoruz" dedi.

"HİÇBİR ARKADAŞIMIZIN İSTİFASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Gürsel Tekin, "Hiçbir arkadaşımızın istifası söz konusu değil. Genel başkanımız önümüzdeki süreçte nasıl takdir ediyorsa, takdir genel başkanımıza bağlı" diye konuştu.

"CHP OLARAK ELBETTE SONUNA KADAR DESTEK VERİRİZ"

Gürsel Tekin, "Sayın Davutoğlu’nun Türkiye’de yeni bir anayasa talebi varsa, CHP olarak elbette sonuna kadar destek veririz. Bir önceki anayasa çalışmasında 61 madde hayata geçti, CHP katkı sundu. Sayın genel başkanımız, bir önceki başbakan Erdoğan’a 60 maddeyi getirin oy vereceğiz dedik. Ama ne yazık ki Türkiye’de olmaması gereken başkanlık sistemini masaya getirince, masa devrilmiş oldu. Umut ederim ki başkanlık sistemi hayali dışında, sonuna kadar destek vereceğimizi de beyan etmek istiyorum" dedi.

"IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KATLEDİŞİNDEN VATANDAŞLARIMIZ HABERDAR DEĞİLDİR"

Gürsel Tekin, "Özlem duyduğumuz uzun süredir parti için mekanizmayı işleten tek siyasi partisiyiz. Belirlemiş olduğumuz vekillerimizin yüzde 80’ini örgüt iradesiyle yaptık. İkincisi sadece biz değil, bizim dışımızda hiçbir siyasi parti kendisini ifade edemedi. Ankara’daki patlamadan sonra televizyonlar 10 gün karartıldı. Sanki o ülkede seçim yokmuş gibi, halen vatandaşlarımızın önemli kısmı Davutoğlu’nun kokteyl hikayesiyle, IŞİD terör örgütünün katledişinden vatandaşlarımız haberdar değildir. Bütün bunlar olmadı. Bütün bunları Türkiye aşabilecek. CHP bunları aşabilecek güçtedir" dedi.

"TÜRKİYE’DE HUKUKUN İŞLEYECEĞİ UMUDU İÇERİSİNDEYİZ"

Gürsel Tekin, "Bütün bu hukuksuzlukları yapan siyasal anlayış 58 insanı sokağa atması tartışma gerekçesi bile olamaz. Hangi gerekçelerle insanların mal varlıklarına el koyuyorsanız, 58 insanı sokağa atabilirsiniz. Her şeye rağmen ben Türkiye’de hukukun işleyeceği umudu içerisindeyiz" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler