Geri Dön

Temsilciler Meclisi kararına tepki: Türk-ABD ilişkilerine zarar verecek hamle

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “ABD Temsilciler Meclisi’nin almış olduğu kararın çok bir ehemmiyeti yok. Ancak Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verecek bir hamle olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

Temsilciler Meclisi kararına tepki: Türk-ABD ilişkilerine  zarar verecek hamle

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop, ABD’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak değerlendiren tasarıyı kabul etmesine yönelik yaptığı değerlendirmede 1980’den bu yana sıklıkla Temsilciler Meclisi’ne gelen tasarının birden bire geçmesinin nedeninin Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine karşı gerçekleştirmiş olduğu operasyonlar olduğunu söyledi. Karara ilişkin TBMM’deki bildirinin Meclis Başkanlığı Tezkeresi olarak Genel Kurul’a sevk edildiğini belirten Şentop, “TBMM’nin tavrını çok net ve güçlü şekilde ortaya koyan bir karardı. Bütün siyasi partilerden destek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’nin pozisyonunu ifade eden ve ABD Temsilciler Meclisi’nde alınan kararı tanınmadığını, bir hukuki kıymetinin olmadığını ortaya koyan bir içerikteydi” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültürle ilgili tartışmalarda maalesef o kültürün taşıyıcısı olan dili ihmal ediyoruz." diyerek "Diline sahip çıkmayan, dilini zenginleştiremeyen milletler, kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlar karşısında devrilmeye mahkumdur." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber