Geri Dön
Siyaset‘Türkiye, üçlü iş birliğine hazır’

‘Türkiye, üçlü iş birliğine hazır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili’yi kabul etti.

‘Türkiye, üçlü iş birliğine hazır’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR: Türkiye, son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır. Ticaret hacmimizde 2020 yılında biraz daralma olsa da hedefimizi şimdi 3 milyar dolara ulaşma olarak belirledik ve buna göre de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Serbest ticaret anlaşmamızın kapsamının genişletilmesi amacıyla müzakerelerimizi sürdürüyoruz. Enerji alanındakiler başta olmak üzere Türk şirketlerinin Gürcistan’da yaklaşık 213 milyon dolar değerinde yatırımları bulunuyor.

ETKİN TREN HATTI: Komşumuz Gürcistan ile bölgemizin çehresini değiştiren büyük projelere birlikte imza attık. Enerji güvenliği konusunda stratejik önemi haiz güney gaz koridorunu oluşturduk. Türkiye üzerinden Kafkasya ve Orta Asya’yı aşarak Çin’e kadar ulaşan Hazar Geçişli Doğu Batı Orta Koridor girişimini hayata geçirdik. Demir ipek yolu güzergahının da parçası olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolundan ihracat trenlerimiz Rusya ve Çin’e sefer düzenliyorlar. Marmaray ile Avrupa’ya bağlayarak ticari potansiyelini artırdığımız bu tren hattının daha etkin çalışması için görüş alışverişinde bulunduk.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ: FETÖ başta olmak üzere terör konusundaki mutabakatımızı da ele aldık. Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesileyle vurguluyoruz. Abazya ve Güney Osetya ihtilaflarının Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl yöntemlerle çözülme arzumuzu bu vesileyle tekrarlamak isterim. Komşumuzun Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır.

İŞ BİRLİĞİNİN ANAHTARI: Türkiye, Gürcistan’ı bölgesel iş birliğinin anahtarı olarak görüyor. Bunun yanında özellikle de Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan böyle bir üçlü iş birliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği bütün bunlara Türkiye olarak varız. Mevcut mekanizmalarımızı kararlı ve ideal bir şekilde ortaya koyarak adımlarımızı atacağız. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
"Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" Servet hayali yalnız bıraktıIsparta'da, yaklaşık 3 yıl önce, 'Seni 45 milyon liralık servete ortak edeceğiz' diyen dolandırıcılara 89 bin 925 lira kaptırınca 50 yıllık eşi Dudu Duvar'ın (65) küsüp 3 yıldır konuşmadığı Mehmet Duvar (71), iki hafta önce de 'Sizi dolandıranların izini sürüyoruz' yalanına inanıp krediyle çektiği 15 bin lirayı da dolandırıcılara gönderdi. 3 yıldır aynı binanın ayrı katlarında yaşayan Duvar çiftinin 4 çocuğu da tedbiren, babalarının 3'üncü kez kandırılmaması için cep telefonu ile otomobilinin anahtarını aldı. Mehmet Duvar, yaptığı açıklamada, yaşadığı şoktan hala kurtulamadığını, ikinci defa dolandırıldığını için üzgün olduğunu anlattı. Duvar, "Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" diye konuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler