Geri Dön
Siyaset‘Yazılan büyüme sokağa yansımıyor’

‘Yazılan büyüme sokağa yansımıyor’

‘Yazılan büyüme  sokağa yansımıyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ülkede gerçek işsiz sayısının TÜİK’in açıkladığı resmi rakamın iki katından fazla olduğunu belirterek, “Tabelaya yazılan büyüme sokağa yansımıyor. Rakamlardaki büyüme sokağa yansımıyor” dedi. Öztrak, Temmuz 2021 işsizlik verileriyle ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

YASAK KALKINCA ARTTI: Temmuz ayında resmi işsizlik, önceki aya göre 1.4 puan artarak yüzde 12’ye, gerçek işsizlik ise 1.2 puan artarak yüzde 23.6’ya çıktı. Son iki aydır gerileyen işsizlik, işten çıkarma yasağının kalkmasıyla artmaya başladı.

EN YÜKSEK BAŞVURU: Temmuzda resmi işsizlerin sayısı 506 bin kişi artarak 3.9 milyona; gerçek işsizlerin sayısı ise 522 bin kişi artarak 8.4 milyon oldu. Geçtiğimiz Temmuzda da gerçek işsiz sayısı, 8 milyonlu seviyelerdeydi. 2021’de baz etkisiyle kaydedilen yüksek büyüme hızları işsizliği anlamlı şekilde azaltmıyor, rakamlardaki büyüme sokağa yansımıyor. Geçtiğimiz yıl 16 Nisan’da başlayan ‘işten çıkarma yasağı’ bu yıl 1 Temmuz’da sonlandı. Temmuzda sanayide işten çıkarmalar başladı. Bu ayda sanayide çalışan sayısı 287 bin kişi gerilemiş, inşaat sektöründe de 60 bin kişilik düşüş var. Hizmet sektöründe çalışan sayısı ise 454 bin kişi artmış. Temmuzda işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı yaklaşık 232 bin kişi. Bu son 15 ay içerisinde gerçekleşen en yüksek işsizlik ödeneği başvuru sayısı.

İŞ ARTIŞI OLMAZ: Bu büyümeyle bu iş artışı olmaz. Bu OVP ile bu büyüme de sağlanmaz. Kalıcı, sürdürülebilir, kapsayıcı büyümeyle iş artışı sağlamak için “3 yeni”ye ihtiyaç var. Yeni kurallar, yeni kurumlar, yeni kadrolar. Bu ise seçim sandığının ivedilikle milletin önüne getirilmesiyle olabilir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
El freni çekilmediği için hareket eden aracı durdurup, olası faciayı önlediManisa'nın Turgutlu ilçesinde kargo çalışanının el frenini çekmeyi unuttuğu kapalı kasa minibüs, geri geri giderek seyir halindeki araçların ortasına daldı. Cadde esnafından Bilal Elmas (34), araca binip el frenini çekerek durdurdu. O anlar bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler