Geri Dön
TatilKıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

Trans Sibirya Demiryolu 12 gün süren yolculuğuyla dünyanın en uzun hattı olma unvanına sahip. Rusya'nın başkenti Moskova'dan başlayıp ülkenin en doğusunda Çin ve Kuzey Kore sınırına yakın bir konumdaki Vladivostok'ta sona eren Trans Sibirya Demiryolu'nun inşası 24 yılda tamamlanabilmişti. Bu devasa hattın uzunluğu ise tam 9.289 kilometre

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

İhsan Dindar - Milliyet.com.tr Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan neredeyse Rusya'yı boydan boya kateden Trans Sibirya, bu alanda bir rekora sahip. Trans Sibirya, başkent Moskova üzerinden Pasifik Okyanusuna uzanıyor. Moskova'da başlayıp Vladivostok'ta biten hattın toplam uzunluğu 9.289 kilometre.

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu


Trans Sibirya hattının en batısı ile en doğusu arasında 7 zaman dilimi farkı bulunuyor. Yani Vladivostok'ta öğlen 12 iken Moskova'da saat gecenin üçü. Yapımına Rus Çarlığı döneminde başlanan Trans Sibirya, 24 yılda tamamlandı. İnşasına 1891 yılında başlanan demiryolu Rus Çarı 2. Nikola döneminde 1916 yılında kullanıma açıldı.

İNŞASINA ÇARLIK DÖNEMİNDE BAŞLANDI

Çar 2. Nikola döneminde kullanıma açılan Trans Sibirya Demiryolu'nun yapılış amacı, Rusya'nın Uzak Doğu coğrafyasına erişimini kolaylaştırması ve İngiltere ile yarış halinde olduğu bu coğrafyada etkinliğini arttırmaktı.

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu


Hattın Moğolistan'ın başkenti Ulan Bator üzerinden Pekin'e uzanan ayrı bir rotası daha bulunuyor. Bunun dışında ana güzergahta iki uç mesafe arasındaki yolculuk 12 gün sürüyor. Moskova'nın Yaroslavsky Terminali'nden başlayan ve günler süren yolculuğu daha eğlenceli hale getirmek için aylık bilet paketleri mevcut. Moskova'dan trenle herhangi bir durağında inip o bölgeyi bir süre gezdikten sonra bir sonraki trenle yolunuza devam edebilirsiniz.

UÇSUZ BUCAKSIZ TOPRAKLARDAN GEÇİYOR

Trans-Sibirya ile pek çok kentin yanı sıra doğa harikalarına da tanıklık edebilirsiniz. Rusya'nın uçsuz bucaksız stepleri, Asya ile Avrupa'yı ayıran Ural Dağları ve Baykal Gölü bu seyahatinizde görebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

St. Petersburg'u da aktarma durağı olarak listeye eklediğimizde başkent Moskova'dan başlayan hat, Rostov, Yaroslavl, Perm, Yekaterinburg, Omsk, Kazan, Novosibirsk gibi kentlerden geçerek Vladivostok'a ulaşıyor.

POPÜLER KÜLTÜRDE DE YER BULDU

Rus ve dünya edebiyatının yanı sıra sinemada da pek çok kez yer bulan bu uzun yolculuk son yıllarda sosyal medyanın da etkin bir biçimde hayatımıza girmesiyle daha fazla bilinirlik kazandı. Dünyanın dört bir yanından gezginler iki haftalık veya bir aylık paketlerle bu uzun yolculuğua çıkıp uçsuz bucaksız steplerde, dağlarda ve ormanlarda dikkat çekici görüntüler yakalıyor.

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

Ural ve Altay sıradağlarının yanı sıra Rusya'nın en önemli kentlerinden de geçen Trans Sibirya Demiryolu, Türklerin anayurdu olarak bilinen Sibirya'nın güney bölgelerini de kat edip Baykal Gölü'nün kıyılarından Vladivostok'a ulaşmakta. 9 bin kilometreyi aşkın bu yolculuk salgın nedeniyle bir süredir eskisi gibi ilgi görmeyip sekteye uğramış olsa da özellikle gezginlerin ve fotoğrafçıların "Yapılacaklar Listesi'nde olmaya devam ediyor.

Kıtaları buluşturan yolculuk Trans Sibirya Demiryolu

Yüz yılı aşkın bir süredir faaliyette olan bu dünyanın en uzun demiryolu yolculuğu, tarihi vagonların kompartımanlarında ve Rus kültüründen motiflerle süslenmiş tren restoranlarında daha da ilginç ve zevkli bir seyahate dönüşmekte.