Geri Dön
TeknolojiABD, Çin uygulamalarından yasağı kaldırıyor!

ABD, Çin uygulamalarından yasağı kaldırıyor!

ABD ve Çin arasında yaşanan restleşme biraz olsun gevşiyor gibi duruyor. Zira ABD, bazı Çin merkezli uygulamalar üzerindeki yasağı kaldırma kararı aldı.

ABD, Çin uygulamalarından yasağı kaldırıyor!

Yeni yapılan açıklamalara göreyse ABD, Trump yönetiminin aldığı TikTok ve WeChat kararlarını bozdu. Bu iki Çin merkezli popüler uygulamanın yasaklanmasını amaçlayan yürütme kararlarını iptal eden Biden yönetimi, iki ülke arasındaki gergin ilişkilerin 'olumlu' hale geçebileceğine işaret ediyor. 

ABD VE ÇİN ARASINDAKİ GERGİNLİK DÜZELEBİLİR

Biliyorsunuz yaklaşık iki yıldır ABD ve Çin arasında yasaklar bulunuyor. Özellikle ABD'nin uyguladığı ambargo ve yasaklar Çin merkezli şirketlerin yasaklarla karşılaşmasına neden olmuştu. TikTok ve WeChat gibi uygulamalar kısıtlanmış, Huawei ise pek çok açıdan ambargo ile karşılaşmıştı. Yeni karar ise bu gerilimin biraz olsun düzelmesini sağlayabilir. 

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng yeni yaptığı açıklamada, "ABD'nin Çinli şirketlere adil davranacağını ve ekonomik ve ticari meseleleri siyasallaştırmaktan kaçınacağını umuyoruz." dedi. Aynı zamanda Gao, sözlerine TikTok ve WeChat gibi uygulamalara karşı uygulanan hamlelerin iptal edilmesinin 'olumlu bir adım' olduğunu söyleyerek devam etti. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler