Geri Dön
Populer BilimBilim adamları, insan elinden çıkmış en eski çizimi buldu

Bilim adamları, insan elinden çıkmış en eski çizimi buldu

Arkeologlar, insanlar tarafından yapılmış bilinen en eski çizimleri keşfetti. Güney Afrika’nın kıyılarındaki bir taş üzerine çizilen eski bir resim, 73 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Resim, altı çizgiyle çakışan beş adet çizgiden oluşuyor, hashtag'in (#) biraz daha karmaşık hali gibi.

Bilim adamları, insan elinden çıkmış en eski çizimi buldu

Onur Binay/milliyet.com.tr

Resim, Cape Town'un yaklaşık 300 kilometre doğusunda yer alan Blombos Mağarası'nda ortaya çıkarıldı. İnsanlar 100 bin yıl önce bu mağarayı sıkça ziyaret ediyordu. Mağara bazı aletler yapıldığına ve sembolik tasarımlar olduğuna dair kanıtlarla dolu. Bulgular, 1991'den beri Blombos Mağarası'nda kazı çalışmaları yürüten Bergen Üniversitesi'nde arkeolog Christopher Henshilwood tarafından Nature’da yayınlanan yeni bir yazıda anlatıldı.

Henshilwood ve yardımcı yazarları makalede, "Bu yeni keşif, bir önceki bilinen en eski çizimleri 30.000 yıl kadar geride bıraktı. Bu çizim, Güney Afrika’da yaşamış olan Homo Sapiens’in farklı tekniklerle farklı yüzeylere grafik çizimler yapabildiğini gösteriyor." dedi.

İnsan tarafından yapılmış en eski resim rekorunun eski sahibi, Endonezya adası Sulawesi’deki bir mağarada bulunan 40 bin yıllık el izleriydi. Neanderthal sanatçılar, 64 bin yıl önce İber yarımadasındaki mağaralarda da çizimler üretmiş olabilirler.

Bilim adamları, insan elinden çıkmış en eski çizimi buldu

Bu çizimin insanlar tarafından kasıtlı olarak üretildiğini belirlemek için, ekip örnekleri hem optik hem de elektron mikroskopları ve örneklerde kesin moleküler yapıları çözmek için bir görüntüleme tekniği olan RAMAN spektroskopisi ile inceledi. Bu testler, mağarada yaşayanların kil, kum ve demiroksit ile üretmiş olabileceği yapay, kırmızı bir toprak boyası ile çizimler yaptığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar ayrıca, pigmenti uygulamak için kullanılmış olabilecek araçları yeniden yapılandırdılar. Çizgilerin çapının 1-3 milimetre çapında olan ilkel bir pastel boya ile yapıldığı öğrenildi.

Ekibin çizim hakkında çok fazla ayrıntı yakalsa da bunun bir sembol mü yoksa daha büyük bir resmin parçası mı olduğu konusunda ekip herhangibir şey söyleyemiyor.

Bilim adamları, insan elinden çıkmış en eski çizimi buldu

Çalışmanın ikinci yazarı Francesco d'Errico, ekibin Blombos Mağarası'ndaki bu insanın eski insanların bu çizimi yapmalarının ardındaki motivasyonu bulmaya çalıştıklarını belirtti.

D'Errico, "Eski çizimler yapılırken beynin hangi kısmının kullanıldığı konusunda deneyler yapmak için nörobilim adamları ile birlikte çalışıyoruz. Ayrıca Güney Afrika'dan gelen henüz yayınlanmamış olan kanıtları inceliyoruz ve Doğu'da nasıl ve ne zaman benzer davranışların ortaya çıktığını araştırıyoruz." dedi.

Sanatçı ya da sanatçıların, 73 bin yıl önce bir taşın üzerine çizgi çizmek konusunda ne motive etmiş belli değil.