Arkeolog

Arkeolog

Son dakika arkeolog haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeolog gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeolog haber sayfamızda...

Arkeolog

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.503 arkeolog haberi bulunmuştur.
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 2021 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 2021 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları CevaplarıYeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
20.09.2021Eğitim
Troya Hazineleri, Hisarlık Tepe'nin 3 bin kuruşa kamulaştırılmasıyla kurtulmuş
Troya Hazineleri, Hisarlık Tepe'nin 3 bin kuruşa kamulaştırılmasıyla kurtulmuşÇanakkale'de 5 bin 600 yıllık geçmişe sahip Troya Örenyeri'nin bulunduğu Hisarlık Tepe'nin, 1871 yılında dönemin Maarif Nazırı (Milli Eğitim Bakanı) Saffet Paşa tarafından kamulaştırılmasıyla Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann'ın çıkaracağı eserlerde hak sahibi olması engellendi. Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Saffet Paşa'nın 3 bin kuruşa, 40 dönümlük araziyi kamulaştırarak eserleri kurtardığını belirterek "Eğer Hisarlık Tepe kamulaştırılmasaydı, Schliemann çıkarılacak eserlerde tamamen pay sahibi olurdu" dedi.
17.09.2021Gündem
Arkeoloji neden kan kaybediyor?
Arkeoloji neden kan kaybediyor?Türkiye’nin zengin tarihi, arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor. Yaklaşık 400 civarı kazı çalışması tüm hızıyla sürerken üniversitelerin arkeoloji bölümleri dolmuyor. Üniversitelerde 2 bin 27 kontenjandan bin 6’sı, yani yarısı boş kaldı. İş bulma zorluğu, ihtiyaçtan fazla kontenjan ana neden. 2008’den itibaren Sözel yerine Eşit Ağırlık puanla öğrenci alınması ise tercileri etkiledi.
17.09.2021Eğitim
Sualtında tarihe dalıyorlar
Sualtında tarihe dalıyorlarSualtındaki arkeolojik zenginlikleri zorlu bir çalışmayla gün yüzüne çıkarıyorlar. Yaz boyunca İznik Sualtı Arkeoloji kazısında görev yapan sualtı arkeologlarının çalışmalarına yakından baktık
12.09.2021Pazar
Roma dönemine ait! Suların çekilmesiyle ortaya çıktı
Roma dönemine ait! Suların çekilmesiyle ortaya çıktıAdana'daki Seyhan Baraj Gölü'nde suların çekilmesiyle Roma dönemine ait Augusta Antik Kenti'nin bir bölümü gün yüzüne çıktı.
7.09.2021Gündem
Trabzon'da arkeolojik kazıyla 4 imparatorluğun izi sürülüyor
Trabzon'da arkeolojik kazıyla 4 imparatorluğun izi sürülüyorTrabzon’da hüküm sürmüş Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı İmparatorluklarına ait yapı ve buluntuların gün yüzüne çıkarılması amacıyla İçkalede, 5 yıl sürecek arkeolojik kazı başlatıldı. 7 üniversiteden arkeolog ve bilim insanlarının katıldığı, 20 bin metrekare alanda yapılacak kazılarda imparatorlukların izleri sürülecek.
1.09.2021Gündem
Meksika'da 2 bin yıllık çiçek buketleri bulundu
Meksika'da 2 bin yıllık çiçek buketleri bulunduArkeologlar, buketlerin tünelde gerçekleştirilen ritüellerde kullanıldığını ifade etti.
30.08.2021Dünya
Yaylada bulunan Rus savaş topu parçaları helikopterle müzeye götürüldü
Yaylada bulunan Rus savaş topu parçaları helikopterle müzeye götürüldüTunceli’nin Pülümür ilçesinde yaylada 1’inci Dünya Savaşı'ndan kalma top parçaları bulundu. Yaklaşık yarım ton ağırlığındaki 3 parça, askeri helikopterle bölgeden alınarak Tunceli Müzesi'ne getirildi. Müze Müdürü Kenan Öncel, "Yöre halkının Ruslara karşı mücadelesi sonucunda ilerleyişi bu bölgede durdurduklarını ve komutanın Enver Paşa olduğunu biliyorduk. Bulduğumuz eserler de bu durumun somut belgeleri niteliğindeydi" dedi.
25.08.2021Gündem
Kaleden tarihin tozları kalkıyor
Kaleden tarihin tozları kalkıyorİmzalanan protokolle, Fethiye Kalesi’nde temizlik ve kurtarma kazıları da başlıyor
16.08.2021Ege
Vestel & Milliyet Sanat Kahve Sohbetlerinde Bu Ay
Vestel & Milliyet Sanat Kahve Sohbetlerinde Bu AyŞüpheliler"de kocalarından kurtulmak için plan yaparken mafyanın eline düşen üç arkadaştan birini oynuyor. Gönlünde daha fazla komedide oynamak var: "Ben de Gülse Birsel'le çalışmak isterim, neden olmasın?" diyor.
13.08.2021Kültür Sanat
Kanadalı arkeolog ömrünü Türkiye'deki kazılara adadı
Kanadalı arkeolog ömrünü Türkiye'deki kazılara adadıToronto Üniversitesi Yakın ve Uzak Doğu Medeniyetleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Timothy Harrison, Hatay'da bulunan Tayinat Höyüğü'nde 17 yıldan bu yana tarihe ışık tutacak çok sayıda eseri gün yüzüne çıkardı.
7.08.2021Tatil
Başlatıldı! Türkiye-Ermenistan sınırında 4 noktada araştırma
Başlatıldı! Türkiye-Ermenistan sınırında 4 noktada araştırmaTürkiye-Ermenistan sınırında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Örenyeri'nde yer altındaki tarihin gün yüzüne çıkartılması için bu sezon 4 noktada kazı çalışması başlatıldı.
7.08.2021Gündem
Tarihimiz de kül oluyor
Tarihimiz de kül oluyorManavgat’ta devam eden orman yangınlarından Bucakşeyhler Köyü’nde yer alan Lyrbe antik kenti de etkilendi. Antik kentin agorasının sadece bir kısmında yanma meydana gelirken, kentin etrafındaki bütün ağaçlar küle döndü.
5.08.2021Gündem
Kızını kurtarmak için bu pis işe girmişti
Kızını kurtarmak için bu pis işe girmiştiBen de amiri arayıp bilgi verdim. Ama amir beni arayıp bulamayınca Seza’dan gerekli bilgileri almıştı zaten. Uyuduğum için telefonlarına cevap veremediğimi anlattım.
29.07.2021Kültür Sanat
Benden günah gitti bunu sen istedin
Benden günah gitti bunu sen istedin“Onun yolu bu değil, tekrar ediyorum, bu iş bitsin onu kurtarmak için birlikte mücadele edelim.”
28.07.2021Kültür Sanat
Romalıların mutfağı 21. yüzyıla taşındı
Romalıların mutfağı 21. yüzyıla taşındıRoma’da tarihi eserlerin arasındaki restoranda, Romalıların yüz yıllar önceki yemeklerini sunan şef Paolo Magnanimi, “Roma İmparatorluğu’nda tahıl, baklagil, sebze, yumurta, peynir, meyve ve bal beslenmenin temeliydi” diyor
25.07.2021Dünya
Nuh'un Gemisi Cudi'de filmi konusu ve oyuncu kadrosu! Nuh'un Gemisi Cudi'de filmi oyuncuları
Nuh'un Gemisi Cudi'de filmi konusu ve oyuncu kadrosu! Nuh'un Gemisi Cudi'de filmi oyuncularıNuh'un Gemisi Cudi'de filmi bu akşam TRT 1 ekranında TV'de ilk kez ekrana geliyor. Şırnak'ın Cudi ilçesinde çekilen Nuh'un Gemisi Cudi'de filminde gizli bir görev için Şırnak'a gönderilen Amerikalı Profesör Robert ile asistanı Mary'nin Nuh'un gemisi ararken hesapta olmayan bir şekilde Mary'nin Ali'ye aşık olması ile başlayan macera filmde konu alınıyor. İşte Nuh'un Gemisi Cudi'de filmi konusu ve oyuncu kadrosu...
23.07.2021Cadde
Ressamları tanıyalım: Osman Hamdi Bey
Ressamları tanıyalım: Osman Hamdi Bey1842 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Osman Hamdi Bey, Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın oğluymuş.
Hanımağa'nın Gelinleri konusu ve oyuncuları! Hanımağanın Gelinleri nerede çekildi?
Hanımağa'nın Gelinleri konusu ve oyuncuları! Hanımağanın Gelinleri nerede çekildi?Hanımağa'nın Gelinleri filmi, komedi türünde hazırlandı. Televizyon ekranlarında da sevenleri karşısına çıkan Hanımağa'nın Gelinleri oyuncu kadrosu araştırılıyor. İşte, Hanımağa'nın Gelinleri konusu...
21.07.2021Cadde
Oluversin Gari oyuncuları kim, konusu nedir? Oluversin Gari film serisi nerede çekildi?
Oluversin Gari oyuncuları kim, konusu nedir? Oluversin Gari film serisi nerede çekildi?Oluversin Gari filmi, ilk kez televizyon ekranlarında yer alıyor. Arkeolog Güney ve Derya'nın hikayesinin anlatıldığı film, tarihi bir alana otel yapılacağını öğrenmesiyle Güney'in yola koyulma serüveni ile başlar. İşte, Oluversin Gari oyuncu kadrosu ve konusu...
18.07.2021Cadde
Van'da 4 gölette dikkat çeken Urartu detayı! Sulama amacıyla kullanmışlar
Van'da 4 gölette dikkat çeken Urartu detayı! Sulama amacıyla kullanmışlarVan’ın Gürpınar ilçesinde arkeolog ve antropologlardan oluşan ekibin yaptığı yüzey araştırmalarında, bölgedeki 4 göletin, 2 bin 800 yıl önce Urartular tarafından sulama amacıyla yapıldığı tespit edildi. Bazıları hala kullanılırken, bazılarının ise son yıllardaki kuraklığa bağlı olarak kuruduğu gözlendi. Göletlerin turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılacak.
6.07.2021Gündem
Vandallık pandemisi! Her açıdan büyük kayıplara yol açıyor
Vandallık pandemisi! Her açıdan büyük kayıplara yol açıyorPandemiyi fırsat bilen defineciler iki yılda 3 bin 365 kaçak kazı girişiminde bulundu. Tarihi sit alanları ve kutsal mekânlar tahribattan nasibini aldı.
Göbeklitepe taşı Birleşmiş Milletler binasında sergilenecek
Göbeklitepe taşı Birleşmiş Milletler binasında sergilenecekBirleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde sanat eseri olarak sergilenecek Göbeklitepe'de bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki 'P18' numaralı dikili taşın birebir kopyası, İstanbul'da Şanlıurfalı arkeolog Ahmet Demirtaş tarafından yapılıyor. Taşın yarı ölçülerinde olacak kopyası, ağustos ayında New York'a gönderilecek ve BM Genel Merkezi'nde Anadolu'dan ikinci eser olarak yerini alacak.
3.07.2021Tatil
İzmir mutfağı GastroShow’da
İzmir mutfağı GastroShow’daİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu GastroShow’da, kente has lezzetler ve kent mutfağının zenginlikleri vitrine çıktı.
30.06.2021Ege
Arkeolog nedir, ne iş yapar?
Arkeolog nedir, ne iş yapar?Hani o çok sevdiğin dinozorlar var ya onların varlığını kanıtlayan ve fosillerini inceleyen kişilere arkeolog denirmiş.

Benzer Haber Etiketleri

romaOyuncu kadrosuKonususon dakika haberlerege

Arkeolog ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.