Arkeolog

Arkeolog

Son dakika arkeolog haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeolog gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeolog haber sayfamızda...

Arkeolog

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.638 arkeolog haberi bulunmuştur.
Troya efsanesi minyatürlerde
Troya efsanesi minyatürlerdeMinyatür sanatçısı Göksel Sevim’in Troya efsanesini klasik Türk sanatlarıyla yorumladığı sergisi “Troya: Sanatın Her Hâli” sergisi Çanakkale’deki Troya Müzesi’nde ziyarete açıldı.
19.08.2022Kültür Sanat
Aynı fakülteyi kazandılar sıra arkadaşı olacaklar
Aynı fakülteyi kazandılar sıra arkadaşı olacaklarNiğde’de 2 çocuk ve 2 torunları olan Mahmut (60)- Ayşe Çakır (52) çifti, yıllardır kurdukları hayali gerçekleştirerek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı.
15.08.2022Haberler
2 torun sahibi çiftten büyük başarı! Aynı fakülteyi kazandılar sıra arkadaşı olacaklar
2 torun sahibi çiftten büyük başarı! Aynı fakülteyi kazandılar sıra arkadaşı olacaklarNiğde’de 2 çocuk ve 2 torunları olan Mahmut (60)- Ayşe Çakır (52) çifti, yıllardır kurdukları hayali gerçekleştirerek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı.
15.08.2022Gündem
Tutankhamun’un hazinesini çalmış!
Tutankhamun’un hazinesini çalmış!Yeni ortaya çıkan bir mektup, 1922’de Tutankhamun’un mezarını keşfederek tarihe geçen İngiliz arkeolog Howard Carter’ın Mısır firavununun hazinesini çaldığını ortaya koydu.
15.08.2022Dünya
İstanbul’da “Amfora” ve “Pitos” tarlası
İstanbul’da “Amfora” ve “Pitos” tarlasıİstanbul Beykoz’da 3 ayrı depo ve bahçeye düzenlenen operasyonda, Roma, Bizans ve Helenistik dönemine ait binlerce “Pitos” ve “Amfora”ya el konuldu. Sütun başları ve hat levhaların da bulunduğu tarihi objeler 9 kişilik arkeolog ekibiyle incelenecek.
12.08.2022Haberler
İstanbul’da 'Amfora' ve 'Pitos' tarlası
İstanbul’da 'Amfora' ve 'Pitos' tarlasıİstanbul Beykoz’da 3 ayrı depo ve bahçeye düzenlenen operasyonda, Roma, Bizans ve Helenistik dönemine ait binlerce 'Pitos' ve 'Amfora'ya el konuldu. Sütun başları ve hat levhaların da bulunduğu tarihi objeler 9 kişilik arkeolog ekibiyle incelenecek.
12.08.2022Gündem
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleri
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleriYeraltındaki İstanbul” kitabının yazarı Dr. Kerim Altuğ’la, beş yıllık restorasyonun ardından yeniden kapılarını açan Yerebatan’ı yeni bir gözle gezerken, şehrin saklı diğer sarnıçlarının hikayelerini dinledik.
31.07.2022Pazar
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttı
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttıArkeoloji mezunu Hati Doruyol, 4 yıl önce işinden ayrılarak sırt çantasıyla yollara düştüğünde kafasını sokup rahatça yaşayabileceği bir yer arayışı içindeydi. Çadırda konaklayarak dağ tepe hayalindeki yeri bulmak için aylarca gezdikten sonra ise kendine panelvandan dönüştürdüğü bir karavan yaptı.
26.07.2022Gündem
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacak
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacakDünyanın dört bir yanından araştırmacıların, arkeologların ve tarihçilerin gözleri, Van'da bulunan bir bölgeye çevirdi. Yapılan keşifle ilgili birden çok varsayım var ancak içlerinden biri öne çıkıyor.
25.07.2022Gündem
Hatay'daki Ortak Varoluş Mozaiği, Guinness Rekorlar Kitabı'nda
Hatay'daki Ortak Varoluş Mozaiği, Guinness Rekorlar Kitabı'ndaHatay'ın binlerce yıllık tarihini anlatan bin 600 metrekare büyüklüğündeki Ortak Varoluş Mozaiği, doğal mermer taşlarından yapılan en büyük taban mozaiği özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki yerine aldı.
24.07.2022Kültür Sanat
Ölümünün sekizinci yılında anısına saygıyla: Klaus Schmidt
Ölümünün sekizinci yılında anısına saygıyla: Klaus Schmidtİnsanlık tarihini yeniden yazdırdı Klaus Schmidt, Göbeklitepe’deki çalışmalarıyla tarih öncesi dönemlere ilişkin bazı kabullerin değişmesinde büyük rol oynadı.
24.07.2022Arkeoloji
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”Özdoğan, Türkiye’de arkeoloji ile ilgili kurumsal bir yapının gerekli olduğunu belirterek bu yapının doğru inşa edilmesinin önemine dikkat çekiyor: “Bürokrasi ile bilim arasındaki arayüz doğru işlemeli. Geleneği bir kez bozarsanız sistem kötüye gider.”
24.07.2022Arkeoloji
Bakan Kurum Bitlis'te konuştu: Yepyeni bir dönemi başlatıyoruz
Bakan Kurum Bitlis'te konuştu: Yepyeni bir dönemi başlatıyoruzBitlis'te yatırım değeri 1 milyar 232 milyon lira olan 21 ayrı yatırımın toplu açılış töreninde konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, muhalefeti eleştirerek, "Muhalefet, bir türlü iktidara gelemeyince son 20 yıldır da milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza iktidarı verince adeta siyasi bir buhrana yakalandılar. Tabiri caizse raydan çıktılar, zaten bozuk olan ayarları, sinirleri, dengeleri daha da bozuldu" dedi.
22.07.2022Gündem
Konya: İlim, bilim ve lezzet...
Konya: İlim, bilim ve lezzet...Merkezinde Mevlana Müzesi, camiler, türbeler ve bedesten çarşısının bulunduğu, Frig Uygarlığı’ndan Selçuklu Devleti’nin payitahtlığına kadar birçok medeniyete başkentlik yapmış sahip en büyük yüzölçümüne sahip ilimiz Konya'ya gelin birlikte Molatik olalım...
6.07.2022Doğa
Kamuya 374 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapıldı
Kamuya 374 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapıldıAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca düzenlenen törenle kamuda istihdam edilecek 374 şehit yakını ile gazi ve gazi yakınının ataması yapıldı.
5.07.2022Gündem
Kamuya 374 şehit yakını, gazi ve gazi yakını atanacak
Kamuya 374 şehit yakını, gazi ve gazi yakını atanacakAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca 5 Temmuz 2022’de kamu kurum ve kuruluşlarındaki 374 kadroya şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapılacak.
4.07.2022Ekonomi
"Eros Başı" İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki lahdine kavuştu
"Eros Başı" İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki lahdine kavuştu 140 yıl önce keşfedilerek Türkiye'den İngiltere'ye götürülen 'Eros Başı', Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucunda İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki yerini aldı. 10 Haziran'da Türkiye'ye getirilen parça ait olduğu tarihî Sidamara Lahdi ile yeniden birleşti.
1.07.2022Gündem
İsrail’de 1200 yıllık cami bulundu
İsrail’de 1200 yıllık cami bulunduİsrail’in Necef Çölü’nde arkeologlar dünyadaki en eski camileri arasında sayılabilecek 1200 yıllık bir cami ortaya çıkardı.
28.06.2022Kültür Sanat
Kutsal dağın kaya resimleri
Kutsal dağın kaya resimleriAydın ve Muğla topraklarına yayılan Antik Dönem’in kutsal dağı Latmos’taki mağaralarda Neolitik Dönem’e tarihlenen çok sayıda kaya resmi bulunuyor. Çoğu kırmızı renkteki bu resimlerde insan figürleri öne çıkıyor
20.06.2022Arkeoloji
Neolitik Dönem’den Bizans’a Yumuktepe: Mersin kültürel bağın anahtarı
Neolitik Dönem’den Bizans’a Yumuktepe: Mersin kültürel bağın anahtarıMersin’de bulunan Yumuktepe Ören Yeri, Neolitik Dönem’den Bizans Dönemi’ne kadar uzanan yerleşmelerden izler taşımasının yanı sıra coğrafi konumu sayesinde Anadolu ve Suriye arasındaki kültürel bağın anahtarı olmasıyla da önemlidir.
20.06.2022Arkeoloji
Osman Hamdi’nin elinden Sidon kazısı belgeseli
Osman Hamdi’nin elinden Sidon kazısı belgeseliOsman Hamdi Bey’in, en önemli keşiflerinden biri olan Sidon Kral Mezarı kazısını 1892’de dünyaya duyurduğu kazı raporu Türkçe olarak ilk kez yayımlandı. Raporda lahitlerin gün yüzüne çıkarılma serüvenini polisiye roman tadında okumak mümkün
20.06.2022Arkeoloji
Tarihi mirasın kadın doktorları
Tarihi mirasın kadın doktorlarıİstanbul’un tarihi yapılarını restore eden ekibin yarıya yakını kadın uzmanlardan oluşuyor. Mimar, arkeolog, restoratör, mühendis, şehir plancısı kadınlar, tarihi mirası geleceğe taşıma mutluluğunu ‘Eserin çalışmasını bitirdiğinizde sizin artık çocuğunuz gibi oluyor’ diye özetliyor.
20.06.2022Gündem
Demiryolu projesinde dev Anglosakson mezarlığı keşfedildi
Demiryolu projesinde dev Anglosakson mezarlığı keşfedildiBirleşik Krallık'ta inşaatı devam eden HS2 demiryolu projesinde çalışan arkeologlar, alanın ülkede bugüne dek keşfedilen en büyük mezarlıklardan biri olduğunu belirtiyor.
17.06.2022Dünya
‘Hoyratlık bitmezse Marmara gibi olur’
‘Hoyratlık bitmezse Marmara gibi olur’Bazı teknelerin yasağa rağmen sintine atıkları bıraktığı iddia edilen Bodrum Yat Limanı’nda deniz kirlendi. Kirliliği fotoğraflayan arkeolog Ayşe Temiz ‘Bodrum sularının Marmara Denizi’nin akıbetini yaşamasından endişeliyiz’ dedi.
16.06.2022Gündem
1. Arkeoloji Şûrası’nda yol haritası belirlenecek
1. Arkeoloji Şûrası’nda yol haritası belirlenecekGaziantep’te kurulan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, 15-17 Haziran günlerinde Ankara’da 1. Arkeoloji Şûrası düzenleyecek. İlk kez düzenlenecek şurada Bilim ve Araştırma, Arkeometri, Dijital Arkeoloji, Eğitim, Sanat, Turizm ve Tanıtım, Kültür Ekonomisi, Kültür Politikaları, Kurum ve Yasalar, Kültürel Miras ve Müzecilik başlıklarında çalışma yapan 11 komisyon, hazırladıkları raporları tartışacak.
14.06.2022Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Arkeolog ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.