Arkeolog

Arkeolog

Son dakika arkeolog haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeolog gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeolog haber sayfamızda...

Arkeolog

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.810 arkeolog haberi bulunmuştur.
Unutulmuş krallığın başkenti Aççana
Unutulmuş krallığın başkenti AççanaHatay’da 4 bin yıllık geçmişe sahip Aççana Höyük’teki kazılarla Mukiş Krallığı’nın başkenti Alalah’ın tarihi aydınlatılıyor. Kazılarda iklime bağlı gelişen büyük değişikliklerin, insan hareketlerinin izleri de sürülüyor.
19.02.2024Arkeoloji
6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümü anısına! Antiokheia’dan Antakya’ya depremler
6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümü anısına! Antiokheia’dan Antakya’ya depremler6 Şubat depremleri, Hatay’ın tarih boyunca yaşadığı onlarca yıkıcı depremden yalnızca biri. Tarihteki bu depremlerin ardından bölgede her defasında yerleşimlerin kurulması ise felaketlerin bu toprakların kaderinde bereket ve güzelliklerle birlikte var olmasından...
19.02.2024Arkeoloji
Büyük Ömer Camii yok edildi
Büyük Ömer Camii yok edildiGazze’de 1400 yıllık tarihi geçmişi olan Büyük Ömer Camii, İsrail’in saldırıları sonucu yerle bir edildi.
10.02.2024Kültür Sanat
Yatakta uyuma alışkanlığımız ne zaman başladı?
Yatakta uyuma alışkanlığımız ne zaman başladı?İskoçya'nın Orkney adalarında, neolitik yaşama ışık tutan Skara Brae yerleşiminde birbirine taş geçitlerle bağlı sekiz ev bulunuyor.
29.01.2024Dünya
Miniklere özel ‘Patara’ gezisi
Miniklere özel ‘Patara’ gezisiPatara Antik Kenti’nin sırları sahnede aralanıyor! İş Sanat’ın yeni oyunu “Pat Pat Patara”, dört yaş ve üzeri minik izleyicileriyle sürprizlerle dolu kentin gizemli tarihinin peşinde heyecanlı bir serüvene çıkıyor.
25.01.2024 Kültür Sanat
MIT Mimarlık Fakültesi Bursiyerler Arıyor
MIT Mimarlık Fakültesi Bursiyerler ArıyorMimarlığın geleceği için yenilikçi vizyonları desteklemeyi misyon edinmiş olan MIT Mimarlık Fakültesi’nin yenilikçi vizyonunda burslar merkezi bir rol oynuyor.
1.01.2024Mimarlık
TTV Hatay Tasarım ve Planlama İş Birliği Grubu, 'Hatay’ın İhyası' Sürecini, Geniş Katılımlı Buluşmalarla Kamuoyuna Anlatmaya Devam Ediyor
TTV Hatay Tasarım ve Planlama İş Birliği Grubu, 'Hatay’ın İhyası' Sürecini, Geniş Katılımlı Buluşmalarla Kamuoyuna Anlatmaya Devam EdiyorÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hatay kent merkezinde belirlenen pilot proje alanında tasarım ve proje çalışmaları yürüten Türkiye Tasarım Vakfı’nın oluşturduğu iş birliği platformu, Kuzguncuk İskele’de mimarlar, akademisyenler, yerel sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Hataylı vatandaşların katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
1.01.2024Mimarlık
İşte 2023'ün en önemli 10 arkeolojik keşfi! İlk sırada domuz heykeli ikinci sorada hortlak mezarı
İşte 2023'ün en önemli 10 arkeolojik keşfi! İlk sırada domuz heykeli ikinci sorada hortlak mezarıArkeoloji oluşumu Arkeofili'nin arkeologları tarafından 2023 yılında Türkiye'de çıkarılan en önemli 10 keşif arasında Göbeklitepe'de gerçek boyutlu ve boyalı domuz heykeli ilk sırayı alırken, Burdur'daki 'hortlak' mezarı ikinci en önemli keşif oldu.
31.12.2023Gündem
Ortadoğu’da sınırları belirleyen kadın: Gertrude Bell
Ortadoğu’da sınırları belirleyen kadın: Gertrude BellGertrude Bell’in İngiltere’de başlayan hayatı Irak’ta son buldu. Araplar onu “Çöl kraliçesi” diye överken, Türkler “Çöl cadısı” diye yeriyordu. Nefretinin arkasında belki de nişanlısının Çanakkale’de öldürülmesi yatıyordu
24.12.2023Gündem
Dört ayaklı çalışmalar
Dört ayaklı çalışmalarKültepe, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Özellikle Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehirde devam ettirdiği diğer kültür ve turizm odaklı çalışmalarla Kültepe’yi anlamlı bir senaryo ile birbirine bağlamak istiyor.
18.12.2023Arkeoloji
Roma tarihini değiştirecek keşif
Roma tarihini değiştirecek keşifCambridge liderliğindeki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan keşifler, Roma İtalya’sının gerileyişiyle ilgili temel varsayımları çürütüyor.
15.12.2023Kültür Sanat
'Ölüler diyarına' açılan kapı! Özel ekip 20 santimlik aralıktan içeri girecek
'Ölüler diyarına' açılan kapı! Özel ekip 20 santimlik aralıktan içeri girecekİngiliz basınına konuşan bilim insanı, 'Ölüler diyarına' açılan kapıyı özel bir ekiple araştıracaklarını dünyaya duyurdu.
29.11.2023Dünya
Tarih hakkında bilinenleri alt üst etti! Göbeklitepe hakkında dikkat çeken detaylar
Tarih hakkında bilinenleri alt üst etti! Göbeklitepe hakkında dikkat çeken detaylarGizemini hâlâ koruyan ve 'arkeolojk devrim' olarak nitelendirilen Göbeklitepe hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlı. Kendi kadar hikâyesi de ilginç olan Göbeklitepe hakkındaki tüm detaylar ise dikkat çekiyor. İşte Göbeklitepe hakkında bilmeniz gerekenler.
29.11.2023Yaşam
Napolyon'un 2 isteği vardı! Gerçekleşmeyen Osmanlı hedefi
Napolyon'un 2 isteği vardı! Gerçekleşmeyen Osmanlı hedefiFransa imparatoru Napolyon Bonapart'ın tartışmalı hayatı geçtiğimiz günlerde vizyona giren 'Napolyon' filmiyle yeniden gündeme geldi. Peki Napolyon bir diktatör müydü yoksa halk kahramanı mı? "Osmanlı'yı bambaşka bir şeye dönüştürme hayali vardı" diyen Prof. Dr. Burak Samih Gülboy çarpıcı tarihi gerçekleri açıkladı.
27.11.2023Yaşam
Dört çocuk, bir yetişkin! Tüyler ürperten keşif
Dört çocuk, bir yetişkin! Tüyler ürperten keşifBir futbol sahası yakınında ortaya çıkarılan beş mumyanın yanı sıra 3 bin 500 yıllık merdiven bulundu. Dahası, kalıntıların yanında pamuklu kumaşlar, seramikler ve dacsalar vardı.
21.11.2023Dünya
7 yılda bir ortaya çıkan gizemli ada! '2 gün burada kalınca doktor oldu'
7 yılda bir ortaya çıkan gizemli ada! '2 gün burada kalınca doktor oldu'Kayıp kıta Atlantis benzeri bir hikâyeye sahip İrlanda’nın batısında olduğu iddia edilen Brasil Adası'nın her 7 yılda bir, sadece tek bir gün göründüğüne inanılıyor. Sislerin ardından görülüp kaybolan bu adaya ulaşmak isteyenler arasında servetini kaybedenler dahi var.
20.11.2023Yaşam
Hayalî bir tur
Hayalî bir turAphrodisias Antik Kenti’nde Sebasteion’dan Roma Hamamı’na, Stadyum’dan Aphrodite Tapınağı’na, Tetrapylon’dan Müze’ye, kentin binlerce yıl önceki sakinleriyle birlikte doyumsuz bir gezi sizi bekliyor.
20.11.2023Arkeoloji
İtalyan arkeologlardan Türkiye'de kazı! Yeni bulgular paylaşılacak
İtalyan arkeologlardan Türkiye'de kazı! Yeni bulgular paylaşılacakTürkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeolog, kazılar hakkındaki bulguları kamuoyuyla paylaşılacak.
2 bin 700 yıl önce yapıldı gizli geçidi var! Turizme kazandırılacak
2 bin 700 yıl önce yapıldı gizli geçidi var! Turizme kazandırılacakTunceli’de yöre halkınca ‘Gelin Odaları’ olarak bilinen, Urartular tarafından 2 bin 700 yıl önce yapıldığı değerlendirilen tarihi alanın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.
7.11.2023Gündem
Kastamonu Üniversitesine gelen öğrencilere şehir turu
Kastamonu Üniversitesine gelen öğrencilere şehir turuDünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye gelerek Kastamonu Üniversitesi'nde eğitim gören yabancı öğrencilere kentin tarihi ve kültürel değerleri gezdirilerek şehir tanıtıldı.
5.11.2023Eğitim
‘Yorgun Herkül’ öz yurdunda
‘Yorgun Herkül’ öz yurdundaYurt dışına yasa dışı yollarla kaçırılan tarihî eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararlı çalışmalarıyla evlerine dönüyorlar. 2023’ün başından bu yana 2 bin 956 eser daha Türkiye’ye iade edilerek müzelerde koruma altına alındı. Bunlardan biri de “Yorgun Herkül”dü.
29.10.2023Kültür Sanat
Kuraklık yine tarihi ortaya çıkardı: Binlerce yıllık kaya resimleri keşfi
Kuraklık yine tarihi ortaya çıkardı: Binlerce yıllık kaya resimleri keşfiŞiddetli kuraklık nedeniyle su seviyesindeki rekor düşüş, Amazon Nehri’nde tarih ya da sömürge öncesi dönemden kalma olduğunu düşünülen kayalara oyulmuş insan yüzü resimlerini açığa çıkardı.
26.10.2023Dünya
Toprağın altında geleceği bekledi
Toprağın altında geleceği beklediHatay’ın Roma, Bizans ve Orta Çağ dönemleriyle en iyi korunmuş antik kenti Epiphaneia, tamamen ayakta olan yapılarıyla güneşe yeniden kavuşmayı bekliyor.
22.10.2023Arkeoloji
Kral Midas’tan dünyaya selam
Kral Midas’tan dünyaya selamUNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran Gordion Antik Kenti, Tunç Çağı’ndan Kurtuluş Savaşı’na kadar pek çok farklı döneme ait izler taşıyor. Kültürlerarası köprü niteliğindeki bölge, Kral Midas’ın babası Gordias’a ait olduğu düşünülen tümülüsteki ahşap mezar odası ile meşhur. Bu mezar odası, günümüze ulaşabilmiş en eski ahşap yapı örneği olarak biliniyor.
22.10.2023Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Arkeolog ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.