Teknoloji Gizli Numara Nasıl Aranır? Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Gizli Numara Nasıl Aranır? Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

12.05.2021 - 02:33 | Son Güncellenme:

Türkiye'de hizmet veren operatörlerden sim kart sahibi olan kişiler istediği zaman numaralarını gizleyerek arama yapma imkanı buluyor. Gizli numaradan aranmak istemeyen kişiler ise, gizli numaradan aramaları engelleyebilir. Gizli numaradan arama yapmak isteyen kişiler Turkcell, Vodafone, Turk Telekom fark etmeksizin gizli numaradan arama işlemini aktif hale getirebilirler. Gizli numara nasıl aranır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Gizli Numara Nasıl Aranır Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır


Operatörler üzerinden gizli arama gerçekleştirmek için #31# tuşladıktan sonra aramak istediğiniz telefon numarasını girebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirerek arama yaptığınız zaman aradığınız kişinin ekranında “Özel Numara Arama” yazar.

Gizli Numara Nasıl Aranır?

Gizli numaradan arama yapmak için telefonunuza uygun yöntemi uygulamanız gerekir. Android telefonlardan gizli arama yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir;

Haberin Devamı

Android işletim sistemine sahip olan telefonlardan gizli arama yapmak için ilk yapmanız gereken şey telefonunuzun “Arama” kısmına girmeniz gerekir. Sonrasında ise, arama bölümüne girerek “Seçenekler” tuşuna basılmalı ve buradan da karşınıza çıkan “Arama Ayarları”nı seçmeniz gerekir.

Bu işlemin ardından ise, “Ek Ayarlar” bölümüne giriş yapmanız gerekir. Buradan da “Arayan Kimliği”ni seçilmeniz gerekir.

Bu bölümde karşınıza çıkan kısımda ise, “Numarayı Gizle” seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

Bu işlem sayesinde Android telefonunuzdan gizli numara ile arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Arama yapmak istediğiniz ama numaranızın karşı tarafa gösterilmesini istemediğiniz durumlarda takip etmeniz gereken birkaç adım bulunuyor. İphone telefonlar için bu adımlar ise;

Haberin Devamı

Iphone’dan gizli arama yapmak için ilk olarak telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriş yaparak bu bölüm üzerinden “Telefon” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Bu işlemin ardından ise, “Aramalar” bölümüne tıklayarak bu bölümde bulunan “Numaramı Göster” sekmesine giriş yapmanız gerekir.

Son aşamada ise, karşınıza çıkacak olan “Numaramı Göster” ibaresini göreceksiniz. Arama yaptığınız kişinin telefonunda gizli numara olarak numaranızın yansıması için bu bölümün kapalı olması gerekir. “Numaramı göster” açık olduğu zaman bu bölümün yeşil yani açık olması gerekir.

Neden Gizli Numara Olarak Arama Yapamıyorum?

Gizli olarak karşı tarafa arama yapabilmeniz için karşı tarafın gizli numaradan yapılan aramalara izin vermiş olması gerekir. Eğer karşı taraf, gizli numaradan yapılan aramaları engellemiş ise, aramanız başarısız olur. Bu gibi durumlarda numara gizleyerek arama işlemi gerçekleştirilemez. Gizli numaradan arama yapmak istediğinizde telefonunuzun Ayarlar kısmından "Arama Kimliğimi Göster" sekmesini kapatmanız gerekir. Bu sayede kısa bir süre içinde gizli numaradan arama yapmak için telefonunuzu hazırlama şansı bulabilirsiniz. Gizli numaradan arama yapabilmek için karşı tarafın gizli aramalara izin vermesi gerekir.