Geri Dön
TeknolojiMeksikalı genç meme kanserini önceden teşhis edebilen sütyen geliştirdi

Meksikalı genç meme kanserini önceden teşhis edebilen sütyen geliştirdi

Meksika'da 18 yaşındaki bir genç, meme kanseri belirtileri için erken uyarı sistemine sahip olacağını söylediği bir sütyen geliştirdi.

Meksikalı genç meme kanserini önceden teşhis edebilen sütyen geliştirdi

Meksika’da yaşayan 18 yaşındaki Julian Rios Cantu adlı genç, meme kanseriyle savaşmada önemli olacak bir ürüne imza attı. Genç, meme kanserini erken teşhis edebilecek bir sütyen tasarladı.

'Eva' ismi verilen sütyen henüz prototip aşamasında ancak Cantu, testlere başlamak için gereken parayı toplamayı başardı. Üç arkadaşıyla birlikte bir şirket kuran Julian Rios Cantu'nun projesi bu hafta Küresel Öğrenci Girişimi Ödülleri'nde en büyük ödülü aldı. Higia Teknoloji isimli şirketleri, uluslararası çaptaki yarışmada, fikirlerini geliştirmek için 20 bin dolarlık ödül kazandı.

Sütyen, biosensörler yadımıyla sıcaklığı ölçüp bunları bir uygulamaya kaydediyor ve kaydedeğer bir ısı değişimi olduğunda kullanıcıyı uyarıyor. Ölçümlerin tutarlı olabilmesi için sütyenin haftada 60-90 saat arasında kullanılması gerekiyor.

Proje henüz başlangıç aşamasında olduğu ve tamamen test edilmediği belirtildi. Teşhis için önermeye başlamadan önce tıbbi denemelerin yapılması gerekiyor.

Annesi meme kanseri yüzünden ölüyordu

Julian 13 yaşındayken, annesi erken teşhis edilmeyen meme kanseri yüzünden neredeyse ölüyordu. Bir doktor ona, yumruların kötü huylu olmadığını söyledi, ancak doktor yanılıyordu. Altı ay sonra ikinci mamografi bunların kanserli olduğunu teşhis etti ve sonunda annesinin iki memesi de alındı.

Julian, hastalığı ve şimdiki tedavi pratiklerini inceledikten sonra bu fikri geliştirdi, patentini aldı, şirketi işletmesine yardımcı olamaları için arkadaşlarını bir araya topladı ve önümüzdeki yıl satışa sunulmasını umduğu bir ürün tasarladı.